دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

غذا خوردن آگاهانه به کاهش وزن کمک می‎کند

اخبار چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام

• دکتر کاترین پادوک
• ترجمه هامیک رادیان

مردمی که در فکر کاهش وزن هستند باید هنگام غذا خوردن به جای کارهای دیگر مثل تماشای تلویزیون یا کار کردن حواس خود را معطوف به غذا خوردن کنند. این چیزی است که یک مطالعۀ جدید پس از ارزیابی اثرات خودآگاهی بیشتر در مورد غذا خوردن بر برنامۀ مدیریت وزن، عنوان می‎کند.
مطالعه - به رهبری کارولین دان / Carolyn Dunn، استاد رشتۀ تغذیه در دانشگاه ایالتی نورث کارولینا - در کنگرۀ چاقی اروپا در سال جاری که در پرتغال برگزار می‌شود عرضه خواهد شد.
خانم پروفسور دان و همکارانش اثرات افزایش خودآگاهی در موقع غذا خوردن را در یک برنامۀ آنلاین موسوم به ESMMWL که توسط دانشگاه ایالتی نورث کارولینا و بخش بهداشت عمومی نورث کارولینا توسعه داده شده است، مورد ارزیابی قرار دادند.
چاقی یک معضل بهداشت عمومی در سطح جهان است که دو بار بیش از دهه 1980 به مردم حال حاضر جهان آسیب می‌زند.
بر مبنای تخمین سال 2014، بیش از 1.9 میلیارد نفر جمعیت بزرگسال در جهان دارای اضافه وزن هستند، و 600 میلیون نفر از این تعداد چاق محسوب می‎گردند. در واقع، اغلب مردم جهان اکنون در مناطقی زندگی می‎کنند که در آنها چاقی بیش از لاغری مردم را می‎کشد.
چاقی نه فقط به این دلیل که کیفیت زندگی را کاهش می‎دهد، بلکه به این دلیل که خطر تضعیف سلامت روان و بیماری‎های مزمن مثل دیابت نوع 2، بیماری قلبی، سکته مغزی و برخی انواع سرطان را افزایش می‎دهد، یک معضل بهداشت عمومی محسوب می‌شود.
در ایالات متحد آمریکا، که در آنجا بیش از یک سوم مردم (37 درصد) دچار چاقی هستند، این وضعیت بار بزرگی بر دوش اقتصاد است. مجموع بودجه برای درمان چاقی در آمریکا در سال 2008 میلادی به 147 میلیارد دلار رسید.

تمرکز بر غذا و غذا خوردن
اگرچه چاقی قابل پیشگیری است، مشکلی نیست که به سادگی قابل حل باشد. بسیاری از علل و عوامل تقویت کننده - شامل رفتار، محیط، و استعداد ژنتیکی - در ایجاد چاقی و ادامۀ این بیماری دخالت دارند.
رفتار شخصی بر رژیم غذایی، مقدار فعالیت جسمانی یا عدم فعالیت، و مصرف دارو تأثیر می‎گذارد. عوامل محیطی - مثل دسترسی داشتن به طیفی از غذاها، فرصت برای فعالیت جسمانی، آموزش، و بازار مواد غذایی - نیز تأثیر بزرگی در این مورد دارند.
ذهن‎آگاهی نوعی مدیتیشن بودیستی است که در طول آن فرد بر جریان تفکر، احساسات، و حس‎های خود و آنچه درست "در لحظه" در محیط پیرامون او می‎گذرد، تمرکز می‎کند.
یک ویژگی مهم ذهن‎آگاهی تمرکز توجه بدون داوری یا ارزیابی است - که در آن فکر یا احساس درست و غلط وجود ندارد، و آنچه هست خودآگاهی نسبت به چیزی است که در لحظه در حال روی دادن است.
ذهن‎آگاهی به عنوان یک روش درمانی از دهه 1980 از طریق افرادی نظیر جون کبت - زین / Jon Kabat-Zinn و برنامۀ کاهش استرس مبتنی بر ذهن‌آگاهی وی در دانشکدۀ پزشکی دانشگاه ماساچوست در ورسستر - که اکنون در آنجا یک "مرکز ذهن‎آگاهی" هست - وارد عرصه شد.
در کتابش به نام "ورود به حواس خود"، کبت - زین می‎نویسد وقتی ما توجه آگاهانه‎ای به حس چشایی معطوف می‌کنیم، "حتی ساده‎ترین غذاها یک کیهان تجربۀ حسی ایجاد می‎کنند."

خوردن آگاهانه در برنامه آنلاین مدیریت وزن
ESMMWL، برنامۀ 15 هفته‎ای، که در مطالعۀ جدید مورد ارزیابی قرار گرفت، از ایدۀ "رفتار برنامه‎ریزی شده" برای کمک به نمونه‎ها در دگرگون کردن عادت‎هایی که با مدیریت وزن مرتبط دانسته می‎شوند، استفاده می‎کند.
یک مربی به صورت آنلاین هر هفته در یک زمان مشخص به گروه نمونه‎ها که از طریق کامپیوتر، تبلت یا تلفن همراه برنامه را دنبال می‎کند، آموزش می‌دهد.
برای ارزیابی اثرات افزودن آگاهی به روند غذا خوردن، محققان از نمونه‎ها خواستند تا یک پرسشنامۀ 28 آیتمی موسوم به "پرسشنامۀ غذا خوردن آگاهانه" (MEQ) را تکمیل کنند. MEQ پنج سطح مختلف غذا خوردن آگاهانه را ارزیابی می‎کند.
برنامه رویکردی به غذا خوردن آگاهانه را مورد استفاده قرار می‎دهد که در آن از نمونه دعوت می‌شود تا بر جنبه‎های متعدد طرز رفتار و فعل و انفعال با غذا مثل طعم آن، توجه به نشانه‎های گرسنگی و سیری، و برنامه‎ریزی برای زمان غذا خوردن و خوردن میان وعده‌ها، تمرکز کند.
غذا خوردن آگاهانه همچنین شما را دعوت می‎کند که "فقط یکی دو گاز" از غذاهایی را بخورید که دارای کالری زیاد هستند و "فقط طعم را مزه کنید".
برای مطالعۀ خود - که به شکل آزمون کنترل شدۀ تصادفی سازی شده انجام ‎شد - محققان از مردم خواستند در صورت تمایل به مشارکت در ESMMWL توجه کنند.
از 80 نمونه که جواب مثبت دادند، 42 نفر به صورت تصادفی در گروه مداخله قرار گرفتند و 38 نفر در گروه کنترل.
نتایج نشان داد نمونه‎هایی که برنامه را کامل کردند (28 نفر در کل)، بیش از کسانی که برای کل مدت در گروه کنترل بودند وزن کم کردند.
متوسط کاهش وزن در گروهی که برنامه را کامل اجرا کردند 1.9 کیلوگرم بود، در مقایسه با 0.3 کیلوگرم متوسط کاهش وزن در گروه کنترل - نتیجه‎ای که محققان آن را از نظر آماری معنی‎دار توصیف می‎کنند.
تمامی نمونه‎ها MEQ را تکمیل کردند اما تفاوت‎های قبل و بعد در نمرۀ کل و نمرات خرده‎مقیاس‎ها در گروهی که برنامه را کامل کرده بودند نسبت به گروه کنترل بالاتر بود. نویسندگان یافته‎های مطالعه را بازگو می‎کنند:
"نتایج نشان می‎دهد که ارتباط سودمندی میان غذا خوردن آگاهانه و کاهش وزن وجود دارد. مطالعۀ حاضر باعث تقویت متون ذهن‎آگاهی می‎شود چرا که مطالعات معدودی وجود دارد که روش‎های دقیق را برای بررسی اثرات مداخله بر غذا خوردن آگاهانه به کار گرفته باشند."

Source:
medicalnewstoday.com
Mindful eating may help people lose weight, study finds
Written by Catharine Paddock PhD
Published: Fri 19 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.