دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اثرات زیان‌بار چاقی با تمرینات اروبیک از بین نمی‌رود

اخبار چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام

•    ترجمه هامیک رادیان

بر مبنای تحقیق جدید، اثرات منفی عوارض چاقی ممکن است با فعالیت هوازی زیاد هم خنثی نشود!
چاقی ریسک تعدای از عوارض جدی شامل دیابت نوع 2، بیماری‌های قلبی و سکنه مغزی را بالامي‌برد و با اثرات منفی چاقی بر یک‌سوم بزرگسالان آمریکایی، چاقی به یکی از نگرانی‌های بزرگ سلامت عمومی تبدیل شده است.
یکی از همراهان اصلی اضافه وزن و چاقی فقدان فعالیت فیزیکی است؛ افرادی که از نظر فیزیکی غیر فعال هستند کالری دریافتی از مواد غذایی و نوشیدنی‌ها را هم‌اندازة افراد دارای فعالیت فیزیکی مصرف نمی‌کنند.
اما آیا فرد می‌تواند در عین چاق بودن از نظر فیزیکی سالم باشد؟ برخی از مطالعات پیشین اینطور می‌گویند، با بیان اینکه افراد چاق دارای تمرینات بدنی منظم نسبت به افراد چاق غیر فعال از نظر فیزیکی در ریسک پایین‌تری برای بیماری قلبی و دیگر عوارض مرتبط به چاقی قرار دارند.
اکنون یک مطالعة جدید که در اینترناشنال جورنال آو اپیدمیولوژی چاپ شده است بر اساس این ادعا، درمی‌یابد که مردان دارای وزن نرمال – بدون توجه به سطح تناسب هوازی – در ریسک مرگ و میز پایین‌تری نسبت به مردان چاق مشغول به فعالیت تناسب اندام هوازی قرار دارند.
نویسندة همکار مطالعه «پیتر نورداستروم» از دپارتمان پزشکی اجتماعی و توانبخشی، طب سالمندان در دانشگاه اومئا در سوئد و همکاران داده‌های 1317713 مرد با سن متوسط 18 سال را آنالیز کردند.
برای برآورد تناسب اندام هوازی، از هر شرکت کننده خواسته شد تا در یک تست دوچرخه که در آن از آنها خواسته می‌شد تا هنگام توقف بر اثر خستگی پا زدن را ادامه دهند، شرکت کنند.

ریسک مرگ پایین‌تر برای مردان فاقد تناسب با وزن نرمال نسبت به مردان چاق دارای تناسب
بر مبنای نظر محققان پس از پیگیری متوسط 29 ساله دریافته شد مردانی که در بالاترین پنج‌گانة تناسب هوازی بودند نسبت به آنهایی که در پایین‌ترین پنجژانه بودند در ریسکی 48٪ درصد کمتر برای تمامی عوامل منجر به مرگ قرار داشتند.
مرگ مرتبط به خودکشی و الکل و سؤءمصرف مواد مخدر به طور عام در میان دارای تناسب اندام هوازی کمتر دیده شد و تیم تحقیق پیوندی قوی میان مرگ مرتبط به تروما و تناسب اندام هوازی پایین را شناسایی کرد.

با وجود اینکه نورداستروم می‌گوید که تیم تحقیق نمی‌تواند این یافته‌ها را توضیح دهد، بیان می‌دارد، «فاکتورهای ژنتیک ممکن است بر ارتباط عرضه شده که تناسب اندام هوازی زیر کنترل قوی ژنتیک قرار دارد تأثیر داشته باشد.»
به هر حال، در آنالیز نتایج وضعیت چاقی و تناسب مردان، تیم تحقیق برخی داده‌های مبنی بر نظریة مخالف با چاقی با تناسب را پوشش نداد.
وقتی که تناسب هوازی با کاهش مرگ هم در مردان دارای وزن نرمال و هم مردان دچار اضافه وزن پیوند داده شد محققان دریافتند که فرجام مرگ و میر برای مردان چاق دارای تناسب هوازی پایین‌تر بود با هیچ کاهش ریسک مرگ برای مردانی که در عین داشتن تناسب هوازی بالا بیش از حد چاق بودند.
به علاوه در مقایسه با مردان چاق دارای تناسب هوازی، محققان دریافتند که مردان با وزن نرمال با تناسب هوازی پایین هنوز در یک ریسک 30 درصدی پایین‌تر برای مرگ قرار داشتند.
در حالی که یک محدودیت کلیدی مطالعه این است که تمامی شرکت کنندگان مرد بودند، محققان معتقدند نتایج مطالعة آنها این ایده را که تناسب هوازی می‌تواند عوارض سلامت چاقی را از بین ببرد تکذیب می‌کنند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.