دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

شیردهی خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را در مادران کاهش می‎دهد

اخبار قلبی عروقی

• هانر وایتمن
• ترجمه هامیک رادیان

این فقط بچه‏‌ها نیستند که از خوردن شیر پستان مادر سود می‎برند؛ تحقیق جدید پی برده است که شیردهی باعث کاهش خطر بروز بیماری قلبی و سکته مغزی در مادران می‎شود.
بیشتر آنکه محققان پی بردند که میزان خطر بیماری قلبی و سکته مغزی در مادران به ازاء هر 6 ماه شیردهی بیشتر دچار کاهش بیشتری می‌شود.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر سانی پیترز / Sanne Peters، از دانشگاه آکسفورد در انگلستان و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در "نشریه انجمن قلب آمریکا" منتشر کردند.
بیماری قلبی عامل پیشتاز ایجاد مرگ و میر در میان زنان و مردان آمریکایی است. CDC گزارش می‎دهد که هر ساله 610.000 نفر بر اثر بیماری قلبی جان خود را از دست می‎دهند که این معادل یک‎چهارم کل مرگ و میر است.
سکتۀ مغزی نیز درجامعۀ آمریکا عاملی پیشتاز در ایجاد ناتوانی محسوب می‎شود. هر ساله بیش از 795.000 آمریکایی دچار استروک می‎شوند. از این تعداد حدود 610.000 مورد سکتۀ مغزی اول محسوب می‎شود.
مطالعات پیشین نشان داده‎اند که زنان شیرده کاهش درازمدت بیشتری را در فشار خون، کلسترول، و کاهش وزن تجربه می‎کنند، که می‎تواند برای سلامت قلبی عروقی آنها مفید باشد.
به هر جهت، دکتر پیترز و همکارانش می‎نویسند که اثرات درازمدت شیردهی بر سلامت قلبی عروقی مادر روشن نیست.

شیردهی و سلامت قلبی عروقی
برای رسیدن به درک بهتری از ارتباط مزبور، محققان داده‎های 289.573 زن چینی را که بخشی از مطالعۀ "زیست‎بانک کادوری چین" بودند تجزیه و تحلیل کردند. تمامی زنان در زمان آغاز مطالعه از نظر قلبی عروقی سالم بودند و تقریباً همگی بچه داشتند.
به عنوان بخشی از مطالعه، از زنان درخواست شد تا اطلاعاتی در مورد تاریخچۀ باروری خود، شامل این مورد که آیا فرزندانشان را با شیر پستان خود تغذیه کرده‎اند و نیز مدت این شیردهی، ارائه دهند.
محققان همچنین در طول بیش از 8 سال پیگیری مطالعه به میزان شیوع بیماری قلبی و سکته مغزی در میان این زنان دقیق شدند.
تیم تحقیق پی برد، در مقایسه با زنانی که هرگز به شیردهی فرزندان خود از پستان خویش اقدام نکرده‎اند، در زنانی که به این کار اقدام کرده‎اند میزان خطر ابتلاء به بیماری قلبی 9 درصد و خطر سکتۀ مغزی 8 درصد پایین‎تر است.
در بررسی نتایج با توجه به طول مدت شیردهی، مطالعه آشکار کرد، زنانی که به بچه‎هایشان به مدت دو سال یا بیشتر شیر داده‎اند تا 18 درصد کمتر در معرض ابتلاء به بیماری قلبی قرار دارند و کاهش میزان خطر در مورد سکتۀ مغزی 17 درصد است.
برای هر شش ماه شیردهی اضافی، خطر ابتلاء به بیماری قلبی و سکتۀ مغزی به ترتیب 4 و 3 درصد کاهش پیدا می‎کند.
پس از لحاظ کردن انبوهی از ریسک فاکتورهای بیماری قلبی عروقی شامل مصرف سیگار، دیابت، و فشار خون بالا، نتایج مطالعه همچنان به قوت خود باقی بود.

"تنظیم مجدد" متابولیسم ممکن است توضیح دهندۀ نتایج باشد
محققان قادر به مشخص کردن ساز و کار دقیق پشت یافته‎های خود نیستند، اما عنوان می‎کنند که کاهش خطر بیماری قلبی و سکتۀ مغزی در میان مادران شیرده را می‎توان با "تنظیم مجدد" متابولیسم پس از بارداری تأویل کرد.
دکتر پیترز توضیح می‎دهد: "بارداری، متابولیسم زن را به شکل چشمگیری تغییر می‎دهد زیرا وی برای تأمین انرژی مورد نیاز برای رشد فرزند خود و نیز برای شیر دادن به بچه پس از تولدش، چربی ذخیره می‎کند. شیردهی از پستان می‎تواند چربی ذخیره شده را سریع‎تر و به طور کامل مصرف کند."
به علاوه تیم تحقیق می‌‏نویسد که مادران شیرده بیشتر احتمال دارد که رفتارهای سالمی را در پیش بگیرند که در مقایسه با مادرانی که به فرزندان خو شیر نمی‎دهند، این عمل به سلامت قلبی عروقی آنها کمک می‎کند.
اگرچه مطالعۀ حاضر از نوع مشاهده‎ای است و قادر به جمع‎بندی علت و معلولی نیست، محققان معتقدند که نتایج آنها شواهد بیشتری در مورد فواید شیردهی از پستان مشخصاً در پیوند با طول مدت آن، ارائه می‎دهد.
نویسندۀ ارشد مطالعه ژنگمینگ چن از دانشگاه آکسفورد می‎گوید:
"یافته‎ها باید به خاطر فواید شیردهی از پستان برای مادر و همچنین کودک، مشوق گسترش بیشتر این کار شود."

Source:
medicalnewstoday.com
Breast-feeding mothers at lower risk of heart disease, stroke
By Honor Whiteman
Published: Thu 22 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.