دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

عفونت‎های سیستم تنفسی خطر حملۀ قلبی را تا 17 بار افزایش می‎دهد

اخبار قلبی عروقی

• آنا ساندویو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

سالانه ده‎ها هزار نفر از مردم دچار حملۀ قلبی می‌شوند. تحقیق جدید می‎گوید که چه عفونت‎های خفیف و چه عفونت‎های شدید سیستم تنفسی مردم را در مورد حمله قلبی آسیب‌پذیرتر می‎کند.
هر ساله حدود 800.000 نفر در ایالات متحد آمریکا دچار حمله قلبی می‌شوند، و بیش از 100.000 نفر از این تعداد بر اثر این عارضه جان خود را از دست می‎دهند.
تیمی از محققان دانشگاه سیدنی استرالیا بر آن شدند تا ارتباط میان عفونت‎های سیستم تنفسی و ریسک حملۀ قلبی را بررسی کنند.
در استرالیا تقریباً 56.000 نفر هر ساله دچار حمله قلبی می‎شوند، و در حدود 9300 نفر بر اثر آن می‌میرند.
تحقیق جدید که در "نشریۀ پزشکی داخلی" منتشر شده است، پی می‎برد که عفونت‎های سیستم تنفسی نظیر پنومونی، آنفولانزا و برونشیت همگی چنین به نظر می‎رسد که شانس ابتلاء به حمله قلبی را افزایش می‎دهند.
مطالعه به بررسی 578 بیمار پرداخت که بر اثر انسداد شریان کرونری دچار حمله قلبی شده بودند. بیماران تاریخچۀ عفونت تنفسی خود شامل برونشیت و ذات‎الریه را گزارش دادند و اطلاعاتی در مورد عفونت‎های اخیر خود و فواصل زمانی ابتلاء به عفونت ارائه کردند.
علایمی که در مورد آنها از بیماران پرسش شد شامل گلو درد، سرفه، تب، درد سینوس و دیگر علایم شبه آنفولانزا بود.
بیماران در بیمارستان ساحل سلطنتی شمالی در نیو ساوت ولز استرالیا پذیرش شده بودند. تشخیص ابتلا به حملۀ قلبی با انژیوگرافی کرونری، یک آزمایش خاص تصویربرداری اشعۀ ایکس برای کشف اینکه شریان‎های کرونری دچار انسداد بوده‎اند یا خیر، و میزان این انسداد، انجام شد.
محققان همچنین آنالیز دومی در مورد گروهی از بیماران دچار عفونت‌های سیستم تنفسی فوقانی شامل سرماخوردگی، فارنژیت، سینوزیت، و رینیت انجام دادند.

در هفت روز اول پس از عفونت خطر حمله قلبی تا 17 بار بیشتر است
مطالعه عنوان می‎کند که عفونت‎های سیستم تنفسی می‎توانند محرک بروز حملۀ قلبی باشند.
در کل 17 درصد بیماران گفتند که تا 7 روز پیش از بروز حمله قلبی دچار علایم عفونت سیستم تنفسی بوده‎اند، و 21 درصد از آنان تا 31 روز پیش از حملۀ قلبی دچار این نوع عفونت شده بودند.
اگرچه در کل میزان آن پایین بود، با وجود بر این مبتلایان به عفونت‌های تنفسی خفیف سیستم تنفسی فوقانی نیز هنوز تا 13 بار بیشتر از میزان معمول در خطر حملۀ قلبی قرار داشتند.
نویسنده رهبر مطالعه دکتر لورکان ریوآن / Lorcan Ruane در تفسیر نتایج مطالعه می‌گوید: "اگرچه عفونت‌های سیستم تنفسی فوقانی خفیف‌تر هستند، بیش از علایم دستگاه تنفسی تحتانی شایع‎اند. بنابراین فهم ارتباط میان آنها با خطر حملۀ قلبی اهمیت دارد."
نویسندۀ ارشد مطالعه پروفسور جفری تافلر / Geoffrey Tofler – که در عین حال کاردیولوژیست شاغل در دانشگاه سیدنی، بیمارستان ساحل سلطنتی شمالی و پژوهشکدۀ قلب استرالیا نیز محسوب می‌شود – توضیح می‎دهد که، بر مبنای نتایج این مطالعه، خطر حملۀ قلبی فقط در هنگام آغاز عفونت تنفسی بروز نمی‌کند.
ریسک در هفت روز اول پس از بروز عفونت در بالاترین حد قرار دارد، و سپس اندکی فروکش می‌کند، تا اینکه به جایی می‎رسد که تا یک ماه به صورت پایدار باقی می‌ماند.
تامس باکلی / Thomas Buckley، استادیار و محقق حاضر در مطالعه از "دانشکدۀ پرستاری سیدنی" در اهمیت وزن یافته‎های مطالعه می‎گوید: "در استرالیا حمله قلبی در فصل زمستان بیشترین میزان شیوع را دارد. اوج‎گیری حملۀ قلبی در زمستان که نه فقط در استرالیا بلکه در سراسر جهان دیده می‌شود احتمالاً بخشی از آن ناشی از افزایش شیوع عفونت‎های سیستم تنفسی است. مردم باید موازین مربوط به کاهش ابتلا به عفونت شامل واکسیناسیون علیه پنومونی و آنفولانزا را تا حد مقدور رعایت کنند."
پروفسور تافلر همچنین نتایج مطالعه را با برخی توضیحات در مورد ارتباط یافته شده تفسیر می‌کند:
"دلایل محتمل برای اینکه چرا عفونت سیستم تنفسی می‎تواند محرک حملۀ قلبی باشد، شامل افزایش گرایش به سمت بروز لختۀ خون، التهاب و صدمۀ وارد به رگ‎های خونی از ناحیۀ مواد سمی، و تغییرات جریان خون است.
پیام ما برای مردم این است، در حالی که ریسک مطلق در هر فرد محرک حمله قلبی باشد پایین است، آنها باید آگاه باشند که عفونت سیستم تنفسی می‎تواند به حوادث کرونری منجر شود. بنابراین راهکارهای پیشگیرانه را در هر جایی که امکانش باشد لحاظ کنید، و علایمی را که می‎توانند نشانگر حملۀ قلبی باشند نادیده نگیرید."

Source:
medicalnewstoday.com
Respiratory infections raise heart attack risk by 17 times
Written by Ana Sandoiu
Published: Mon 15 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.