دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

اخبار الکل / اعتیاد / مواد مخدر

• هانا نیکولز
• ترجمة هامیک رادیان

سوءمصرف آمفتامین در سطح جهان در حال افزایش است. در حالی که عوارض جانبی شایع این داروی مخدر شامل افزایش ضربان قلب، سردرد، درد معده و تغییرات خُلقی است، دانش اندکی در مورد اثرات آن بر قلب وجود دارد. اکنون تحقیق جدیدی که در Heart Asia منتشر شده است گزارش می‌دهد که مصرف تفننی آمفتامین باعث شتاب گرفتن سرعت پیری قلب می‌شود.
آمفتامین تفننی که عموماً زیر عنوان "آیس"، "اسپید" و اکستازی شناخته می‌شود یک محرک سیستم عصبی مرکزی است. آمفتامین قسمتی از سیستم عصبی مرکزی را درگیر می‌کند که کار آن شتاب دادن به ضربان قلب، تنگ کردن رگ‌های قلب، بالا بردن فشار خون و تولید پاسخ "بجنگ یا دررو" از سوی هورمون آدرنالین است.
با توجه به اثرات آمفتامین بر ضربان قلب، رگ‌های خونی، و فشار خون، سوءمصرف مواد تحریک کننده به مرور زمان احتمالاً دارای اثرات استر‌س‌زا بر سیستم قلبی عروقی است. در هر حال، در گذشته تحقیقات کمی در مورد این فرآیند انجام گرفته است.
این موضوع مشخص شده است که استفادة درازمدت از مواد محرک سبب پیری زودرس پوست می‌شود. در پیگیری این دانش موجود، محققان دانشگاه وسترن استرالیا (UWA) بر آن شدند تا دریابند آیا مصرف آمفتامین باعث پیری زودرس قلب می‌شود.
آلبرت استیوارت ریس / Albert Stuart Reece، استادیار پزشکی در UWA، و همکارانش سطح جریان خون را در شریان بازویی دست و همچنین شریان رادیال یاعد 713 نفر نمونة مطالعه آزمایش کردند.
شریان‌ها در کوران سالخوردگی بدن سخت می‌شوند و بنابراین محققان بر آن بودند تا میزان سختی شریان‌ها را با هدف تعیین چگونگی پیر شدن قلب در این جمعیت مورد ارزیابی قرار دهند. نمونه‌ها در دهه‌های سی و چهل زندگی خود قرار داشتند و به دلیل سوءمصرف مواد به کلینیک‌ مراجعه کرده بودند.
تیم تحقیق برای جمع‌آوری داده‌ها از یک کاف فشار خون استاندارد روی بازوی نمونه‌ها و یک سیستم پایش غیر تهاجمی به نام اسفیگموکور / SphygmoCor برای ساعد استفاده کرد.
اسفیگموکور از نرم‌افزاری برخوردار است که می‌تواند سن بیولوژیک عروق فرد را با ترکیب کردن جنس، سن و قد هر فرد با میزان گسترش سختی شریانی تعیین کند.
نمونه‌ها بسته به مواد مخدر مصرفی خود به چهار گروه تقسیم شدند. 483 نفر از نمونه‌ها سیگار نمی‌کشیدند، 107 نفر سیگار می‌کشیدند، 68 نفر متادون به عنوان جایگزین هروئین و 55 نفر آمفتامین مصرف می‌کردند.
از 66 باری که گروه آمفتامین با اسفیگموکور مورد پایش قرار گرفت،‌94 درصد افراد در طول هفتة پیش از پایش آمفتامین مصرف و تقریباً نیمی از آنها در همان روز پیش از پایش به این عمل اقدام کرده بودند.

قلب آمفتامینی‌ها از قلب مصرف کنندگان سیگار و متادون "پیرتر" بود
یافته‌ها نشان داد که در مقایسه با افراد سیگاری و مصرف کنندة متادون، سیستم قلبی عروقی افراد مصرف کنندة آمفتامین چنین به نظر می‌رسد که با آهنگ سریع‌تری دچار پیری می‌شود.
این نتایج بعد از لحاظ کردن سایر عوامل شناخته شدة قلبی عروقی نظیر وزن، میزان کلسترول، و شاخص التهابی پروتئین C واکنشی که در مطالعه لحاظ شده بودند، قابل ملاحظه بود.
از آنجا که مصرف آمفتامین در اغلب اوقات تکرار شونده و درازمدت است، قلب در معرض اثرات محرکی با پایة رفتاری، مزمن و درازمدت قرار دارد. "بنابراین قابل تصور است که برای معتادان استفاده کننده مضرات فیزیولوژیک و قلبی عروقی دارد." محققان می‌نویسند این موضوع مشخص نیست که صدمات وارده تا چه حد قابل برگشت هستند.
نویسندگان مطالعه می‌گویند که نتایج، نگرانی آنها را در مورد افزایش پیری قلب با سوءمصرف آمفتامین تأیید می‌کند. در هر حال، از آنجا که این مطالعه از نوع مشاهده‌ای است هیچ جمع‌بندی قطعی بر مبنای علت و معلول در آن امکان‌پذیر نیست.
فرآیند سالخوردگی به مرور زمان عملکرد قدرتمندی را به نمایش می‌گذارد، زیرا بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیک در طول عمر به شکل پیشرفت کننده‌ای دچار نزول می‌شوند. به هر حال، یافته‌های جدید عنوان می‌کنند که سوء‌مصرف مواد محرک می‌تواند تباهی سیستم فیزیولوژیک را شتاب ببخشد. محققان می‌نویسند:
"اگر، همچنان که عنوان شد، صدمة ناشی از سوءمصرف محرک واقعاً در طول زمان عملکرد قدرتمندی دارد، پس این به نوبة خود این موضوع را تقویت می‌کند که گردآوری داده‌های مربوط به مصرف اپیدمیک محرک‌ها در سطح جهان حامل یک پیام فوری است که تا حدود زیادی نادیده گرفته شده است."
تیم تحقیق به مطالعة دیگری برای گسترش تشریح یافته‌های خود اشاره می‌کند. تحقیق نشان داد که مصرف آمفتامین با عملکرد سلول‌های بنیادی و تقسیم سلولی متعارف تداخل ایجاد می‌کند. از این‌رو آمفتامین‌ها می‌توانند مانع ترمیم بافت شده و میزان جراحت را در آن افزایش می‌دهد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.