دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چرا مادران مسن‎تر دچار عوارض زایمان می‎شوند؟

مادران, مادران مسن, زایمان, نوزاد, دشواری زایمان، بارداری در سنین بالا، عوارض زایمان

همچنان که زنان بیش از پیش تصمیم می‎گیرند تا در سنین بالاتر صاحب فرزند شوند، خطرات تجربة عوارض بارداری نیز افزایش می‎یابد.

اخبار زنان / زایمان / نازایی

• آنا ساندویو
• ترجمة هامیک رادیان

همچنان که زنان بیش از پیش تصمیم می‎گیرند تا در سنین بالاتر صاحب فرزند شوند، خطرات تجربة عوارض بارداری نیز افزایش می‎یابد. تحقیقی تازه به این موضوع می‎پردازد که چرا چنین است و نشان می‎دهد که وضع حمل به تعویق افتاده و طولانی‎تر می‎تواند در این مورد نقش داشته باشد.
تـعداد رو به افزایشی از زنان به این انتخاب می‎رسند که در سنین بالاتر صاحب فرزند شوند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‎ها (CDC) گزارش می‎دهد که در چهار دهة اخیر تعداد خانم‎هایی که به این انتخاب رسیده‎اند که در سنین بالای 35 سال صاحب فرزند شوند به شکل چشمگیری افزایش یافته است – از 1.7 در هر 1000 تولد در 1973 به 11 در 1000 در سال 2012.
برخی مطالعات عنوان می‎کنند که افزایش میزان تولد اولین فرزند در سنین بالاتر برای مادران همچنین با افزایشی در عوارض بارداری همراه بوده است.
سن بالا یکی از عوامل همراه بودن حاملگی با ریسک بالاتر تلقی می‎شود، و مادران مُسن‎تر به احتمال بیشتر برای زایمان نیازمند انجام سزارین خواهند بود. برخی از موارد نیازمند کمک نشان می‎دهند که مسائلی در مورد چگونگی انقباضات رحمی در طول وضع حمل وجود دارد.
محققان کالج سلطنتی لندن (KCL) در مورد تغییرات فیزیولوژیک مادران که می‎تواند توضیح دهندة پیامدهای مرتبط به انقباضات رحمی در بارداری باشد تحقیق کرده‎اند.
مطالعة حاضر که در نشریة فیزیولوژی / Physiology منتشر شده، از مدل‎های موشی برای بررسی ارتباط میان سن مادر باردار و ساختار جنین استفاده کرده است.

آنالیز عملکرد جنین در موش‎های باردار
محققان به رهبری دکتر راچل ام. ترایب / Rachel M. Tribe، از مدل موش باردار برای تقلید سالخوردگی مادری در انسان استفاده کردند. به صورت معمول، قدرت باروری موش ماده در 5-3 ماهگی به اوج خود می‎رسد، بنابراین موش‎های 8 ماهه معادل زنان باردار 35 ساله تلقی شدند.
دکتر ترایب و تیمش عملکردهای فیزیولوژیک عضلات رحم موش‎های باردار را تجزیه و تحلیل کردند. آنها در این موضوع دقیق شدند که انقباضات رحمی چگونه انجام می‎شود، رحم چگونه به اُکسی‎توسین جواب می‎دهد، و به تعداد میتوکندری‎های در دسترس و همچنین پیام‎رسانی پروژسترون پرداختند.
اکسی‎توســین هورمونی است که به صورت طبیعی در بدن ما ایجاد می‎شود. در کنار دیگر عملکردهایش، اکسی‎توسین در طول زایمان برای تسهیل امر انقباضات رحمی ترشح می‎شود. این هورمون را همچنین می‎توان به عنوان دارو در طول القاء زایمان به کار برد.
میتوکندری نیروگاه سلولی خوانده می‎شود. آنها قسمت‎های کوچکی در داخل سلول و مسؤول ایجاد انرژی هستند. در این مطالعه محققان با این هدف به بررسی میتوکندری پرداختند که ببینند میتوکندری‎ها چه مقدار انرژی برای انقباض عضلات رحم تولید می‎کنند.
پروژسترون هورمونی است که نقشی حیاتی در بارداری ایفا می‎کند. گذشته از کمک به جنین برای ایجاد استحکام و آماده شدن برای کشت نطفه، این هورمون همچنین دیوارة رحم را برای آمادگی جهت انقباض تقویت می‎کند. این هورمون همچنین مسؤول کاهش فعالیت رحمی است و بنابراین آن را تا زمان وضع حمل "آرام" نگه می‎دارد.

سن مادری بر عملکرد رحم تأثیر می‎گذارد
محققان به تغییراتی در پیام‎دهی هورمونی و ساختار عضله پی بردند که می‎تواند آغاز به تأخیر افتادة وضع حمل را توضیح دهد.
در موش‎هــای مسن‎تر، توانایی عضلات برای انقباض مختل می‎شود. عضلات مزبور همچنین نسبت به اکسی‎توسین القاء کنندة انقباض کمتر پاسخگو می‎شوند و از مقدار کمتری از انرژی تولید شده توسط میتوکندری برخوردارند.
محققان همچنین به تغییراتی در پیام‎رسانی پروژسترون پی بردند، که به باور آنها سبب ایجاد تأخیر در وضع حمل می‎شود.
دکتر راچل ام. ترایب می‎گوید: "تحقیق ما این موضوع را برجسته می‎کند که تغییرات فیزیولوژیک و سلولی کلیدی مرتبط با سن مادر و در نتیجه اختلال وضع حمل وجود دارد. زمان‎بندی وضع حمل و پیشرفت زایمان به طور مستقیم به سن مادری مرتبط است و این می‎تواند سبب بروز عوارضی در طول تولد بچه شود."
دکتر رایما پیتل / Rima Patel، نویسندة همکار مطالعه می‎گوید: "مطالعة ما از یک مدل موشی استفاده می‎کند بنابراین اکنون به مطالعات بیشتری برای اندازه‎گیری هورمون‎ها و آنالیز بافت رحم در زنان باردار مسن‎تر نیاز است. مطالعاتی از این نوع در مورد سالخوردگی مادری برای ایجاد استراتژی‎های بالینی برای مادران مسن‎تر با هدف اطمینان از زایمان بی‎زحمت و موفق حیاتی است."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.