دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

یوگا و طب سوزنی در مدیریت درد مزمن مؤثرند

اخبار یوگا / تای‌چی / مدیتیشن / ریلکسیشن

• هانر وایتمن
• ترجمة هستی فراست‌فر

مطالعة تازه‌ای از سوی محققان «انستیتوهای ملی بهداشت» چنین جمع‌بندی می‌شود: یوگا، تای چی و دیگر رویکردهای مکمل سلامت در کمک به کاهش برخی از دردهای مزمن نقش مؤثری دارند.
نویسندة رهبر مطالعه ریچارد ال. نهین / Richard L. Nahin از مرکز ملی بهداشت مکمل و یکپارچه (NCCIH) در انستیتوهای ملی بهداشت (NIH) و همکارانش یافته‌های خود را در نشریة اقدامات مایو کلینیک / Mayo Clinic Proceedings منتشر کردند.
سالانه در حدود 100 میلیون نفر در ایالات متحد آمریکا درد مزمن را – دردی که دستکم برای 12 هفته ادامه دارد – تحمل می‌کنند که از این جمع در حدود 40 میلیون نفر دچار دردهای مزمن شدید هستند.
اگرچه داروهایی – نظیر داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) - برای کمک به کاهش درد مزمن در دسترس هستند، این داروها همیشه عملکرد مؤثری ندارند.
دکتر نهین می‌نویسد: "برای بسیاری از آمریکاییان در عذاب از درد مزمن، داروها همیشه نمی‌توانند به طور کامل درد را تسکین دهند و می‌توانند اثرات جانبی ناخواسته به همراه داشته باشند. در نتیجه بسیاری از مردم ممکن است برای ادارة درد خود به روش‌های غیر دارویی روی بیاورند."
NCCIH می‌گوید که آمریکایی‌های بزرگسال سالیانه در حدود 30 میلیارد دلار برای رویکردهای مکمل سلامت – نظیر یوگا و طب سوزنی – هزینه می‌کنند و عمومی‌ترین علت این رویکرد کمک به کاهش درد است.
در هر حال تیم تحقیق می‌گوید که تاکنون شواهد قوی در مورد مؤثر بودن چنین رویکردهایی در ادارة درد در دسترس نبوده است.
نهین می‌گوید: "هدف ما از این مطالعه فراهم آوردن اطلاعات متقن و با کیفیت بالا برای دست‌اندرکاران خط مقدم مراقبت‌های پزشکی و بیماران رنجور از درد مزمن بوده است."

یوگا و طب سوزنی می‌توانند درد پشت را کاهش دهند
با آنالیز پایگاه داده‌های MEDLINE، نهین و همکاران 150 آزمون بالینی کنترل شدة تصادفی سازی شده را که در طول 50 سال گذشته در مورد اثرات رویکردهای غیر دارویی بر روی درد مزمن انجام شده بودند، شناسایی کردند.
محققان به طور خاص امنیت و کارآیی پنج رویکرد مکمل درمانی را در مورد شایع‌ترین دردها مورد بررسی قرار دادند: درد پشت، استئوارتریت، درد گلو، فیبرومیالژی، و سردرد شدید و میگرن.

در مورد یوگا و طب سوزنی بیشتر بدانید
محققان دریافتند که شواهد قوی وجود دارد که نشان می‌دهند یوگا و طب سوزنی در مورد درد پشت ایمن و مؤثر هستند، در حالی که طب سوزنی و تای چی ممکن است برای مردم دچار درد بر اثر استئوارتریت زانو مفید باشند.
نتایج همچنین نشان داد که ماساژ درمانی نیز برای تسکین کوتاه مدت درد گردن ایمن و مؤثر است – مشخصاً اگر به تعداد دو یا 3 بار در هفته در جلسات یک ساعته انجام شود.
به علاوه شواهدی وجود دارد که نشان می‌‌دهد تکنیک‌های ریلکسیشن – مثل مدیریت استرس و تمرین‌های ریلکسیشن – برای درمان سردردهای شدید و میگرن ایمن و مؤثر هستند.
شواهدی هم بودند که نشان می‌دادند افراد دچار درد پشت ممکن است از دستکاری ماهرانه بر روی نخاع، ماساژ درمانی، و کار ماهرانه بر روی استخوان سود ببرند، در حالی که رویکردهای تای چی و ریلکسیشن ممکن است برای بیماران فیبرومیالژی مفید باشد. در هر حال این پیوندها چندان قوی نبودند.
محققان می‌گویند یافته‌های آنها نشان می‌دهد که برخی از مکمل‌های عامه‌پسند سلامت ممکن است ابزارهایی مؤثر برای ادارة عوارض دردهای شایع باشند.
دکتر دیوید شورتلیف / David Shurtleff معاون مدیر NCCIH می‌گوید: "داده‌های مطالعه می‌تواند دست‌اندرکاران خدمات پزشکی و بیماران را به اطلاعاتی که برای تعامل آگاهانه در مورد رویکردهای غیر دارویی برای درمان عوارض خاص درد نیاز دارند، مجهز ‌کند. این موضوع مهم است که مطالعات ادامه‌دار در این مورد انجام شود که این رویکردها واقعاً چگونه کار می‌کنند و آیا در چینش تنظیمات بالینی و بیماران در سطح وسیع کارکرد دارند."
مرور مزبور دارای محدودیت‌هایی است. برای مثال، محققان می‌نویسند که اغلب آزمون‌های مورد برآورد آنها مربوط به سفیدپوستان، زنان و سالخوردگان بوده‌اند که به این معنی است که آنها را نمی‌توان به کل جمعیت تعمیم داد.
به علاوه بسیاری از آزمون‌های مورد بررسی آنها کوچک و شامل کمتر از 100 نمونه بودند که آنها را نسبت به تغییرپذیری و جواب‌‌های منفی کاذب حساس‌تر می‌سازد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.