دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مدیتیشن تمرکز حواس و کمک به کنترل احساسات

اخبار یوگا / تای‌چی / مدیتیشن / ریلکسیشن

• ایوت بریزیر
• ترجمة هستی فراست‌فر

بر مبنای مطالعة تازه‌ای که در نشریة مرزهاي علوم اعصاب انسانی / Frontiers in Human Neuroscience منتشر شده است، هر کسی که دنبال راهی برای کنترل احساسات خود است ممکن است از مدیتیشن تمرکز حواس سود ببرد.
دانشگاه کالیفرنیا – برکلی تمرکز حواس را اینطور تعریف می‌کند: "حفظ لحظه به لحظه آگاهی از افکار، احساسات، حس‌های جسمانی و محیط پیرامونی."
یک راهنمای منتشر شده از سوی هاروارد می‌گوید: "بیش از همه، تمرین تمرکز حواس پذیرش هر آنچه را که در هر لحظه در آگاهی شما می‌گذرد درگیر می‌کند."
تمرکز حواس در سالیان اخیر مقبولیت عام پیدا کرده است. نشأت گرفته از مراسم مذهبی و نماز، و به ویژه از بودیسم، حامیان آن ادعا دارند که تمرکز حواس می‌تواند برای سیستم ایمنی بدن مفید باشد، تمرکز و حافظه را بهبود ببخشد و چگالی مادة خاکستری مغز را افزایش دهد.
گفته می‌شود که تمرکز حواس احساس شفقت را در آدمی تقویت می‌کند، رفتارهای ارتباطی را بهبود می‌بخشد، به مردم در غلبه بر اعتیاد کمک می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد.

در جستجوی پیوند عصبی نهفته در زیر تمرکز حواس
اکنون محققان دانشگاه ایالتی میشیگان (MSU) شواهد عصبی در این مورد یافته‌اند که تمرکز حواس، نه فقط در افرادی که طبیعتاً مستعد تمرکز حواس هستند یا به خوبی در مدیتیشین مهارت یافته‌اند، بلکه در مورد همة افراد، به کنترل احساسات منفی کمک می‌کند.
بر این پایه که تمرکز حواس می‌تواند به تنظیم احساسات کمک کند، تیم تحقیق ‌خواست بداند که آیا افرادی که به طور طبیعی دارای حواس متمرکز نیستند، می‌توانند با تصمیم‌گیری در این مورد وارد "وضعیت تمرکز حواس ذهنی" شوند یا برای رسیدن به این هدف باید کوشش‌های متمرکز و حساب‌شده به خرج دهند.
تیم تحقیق روان‌شناسی به رهبری یانلی لین / Yanli Lin، فارغ‌التحصیل دانشگاه ایالتی میشیگان از یک گروه 68 نفری زنان انگلیسی زبان که پیشتر سابقة مدیتیشن تمرکز حواس نداشتند دعوت کرد تا در مطالعه شرکت کنند. آنالیزها نشان دادند که نمونه‌های شرکت کرده در مطالعه دارای سطوح متفاوتی از تمرکز ذهنی طبیعی بودند.
هر نمونه یک کلاه الکترود بر سر می‌گذاشت که امکان الکتروانسفالوگرافی در مورد وی را فراهم می‌کرد. سپس نمونه‌ها در کوران یکی از دو فعالیت قرار گرفتند که هر یک 18 دقیقه طول می‌کشید. برخی از آنها به یک مدیتیشین هدایت شده گوش می‌دادند، در حالی که دیگران درس آموزش زبان می‌‌گرفتند.
بلافاصله پس از مدیتیشن، به نمونه‌ها تصوایر آزاردهنده‌ای نشان داده می‌شد – برای مثال تصویر یک جنازة خونین. محققان با استفاده از الکتروانسفالگورافی فعالیت مغزی نمونه‌ها را در خلال تماشای تصاویر ضبط می‌کردند.

مدیتیشن احساسات را رام می‌کند
به نمونه‌ها آموزش داده شد تا به تصاویر به صورت "متمرکز" یا "طبیعی" نگاه کنند. پس از این کار آنها پرسشنامه‌ای را کامل کردند.
نتایج نشان داد که چه نمونه‌ها دارای تمرکز حواس طبیعی باشند یا خیر، مغز قادر است احساسات منفی را به یک اندازه کنترل کند. به نظر می‌رسد حضور در جلسات مدیتیشین به مغزهای عاطفی کمک می‌کند پس از دیدن تصاویر به سرعت بهبود یابند، که نشان می‌دهد مدیتیشن نمونه‌ها را قادر می‌سازد تا احساسات منفی خود را رام کنند.
همچنین از برخی نمونه‌ها خواسته شد تا با "تمرکز حواس"‌ به تصاویر نگاه کنند، در حالی که از دیگر نمونه‌ها چنین درخواستی نشد، اما به نظر نمی‌آمد که این کار خللی در توانایی کنترل احساسات نمونه‌ها ایجاد کرده باشد.
جیسن موزر / Jason Moser استادیار روان‌شناسی بالینی در دانشگاه ایالتی میشیگان و نویسندة همکار مطالعه می‌گوید: "به نظر می‌رسد مدیتیشن می‌تواند در کنترل احساسات مفیدتر از این باشد که صرفاً به افراد بگویند "تمرکز حواس داشته باشید."
جیسن موزر می‌گوید: "اگر شما به طور طبیعی فردی دارای تمرکز حواس باشید، و بسیار آگاه از امور این طرف و آن طرف بروید، خوب است بروید. شما به سرعت مهار احساسات خودتان را به دست می‌گیرید. اگر شما به طور طبیعی تمرکز حواس نداشته باشید، مدیتیشن می‌تواند شما را چنان بسازد که مثل فردی به نظر برسید که با مقدار زیادی تمرکز حواس این طرف و آن‌طرف می‌رود. اما برای افرادی که به طور طبیعی دارای تمرکز حواس نیستند و هرگز مدیتیشن نکرده‌اند، فشار بر فرد مبنی بر این که "در لحظه" تمرکز حواس بیابد کارآیی ندارد. در این حالت بهتر است فرد به مدت 20 دقیقه تمرین مراقبه انجام دهد."
لین بر این باور است که مدیتیشن می‌تواند سلامت احساسی را بهبود ببخشد و اینکه حتی افرادی که به صورت طبیعی تمرکز حواس ندارند می‌توانند این فواید را از طریق تمرین به دست بیاورند.
محققان می‌گویند یکی از چالش‌های چنین تحقیقی این است که تعاریف مختلفی برای انواع تمرکز حواس وجود دارد، همچنین تداخل بالقوة اختلالات خلقی و اضطراب نیز در کنار دیگر عوامل مخدوش کننده مطرح‌اند. تیم تحقیق تلاش کرد تا این عوامل مخدوش کننده را در حد امکان با انتخاب گروه نمونة همگن به حداقل برساند. همة نمونه‌ها راست دست و دانشجوی دورة کارشناسی بودند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.