دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

یوگا به درمان افسردگی کمک می‎کند

اخبار یوگا / تای‌چی / مدیتیشن / ریلکسیشن

• هانر وایتمن
• ترجمۀ فرهنگ راد

یک‎سری تحقیقات جدید یوگا را یک گام دیگر به عنوان درمانی قابل توصیه برای افسردگی نزدیک‎تر می‎کنند. این تحقیقات دریافته‎اند که یوگا به کاهش علایم افسردگی کمک می‎کند.
تخمین زده می‎شود که در حدود 16.1 میلیون آمریکایی دستکم یک دورۀ افسردگی را در 12 ماه اخیر پشت سر گذاشته‌اند که این آمار، افسردگی را به شایع‎ترین اختلال سلامت روانی در سطح کشور تبدیل می‎کند.
داروهای ضد افسردگی به عنوان خط مقدم مقابله با افسردگی سر جای خود باقی می‎مانند، اما این داروها برای تمامی بیماران مفید نیستند. تخمین زده می‎شود که 10 تا 30 درصد بیماران دچار افسردگی یا به داروهای مزبور جواب نمی‎دهند یا اینکه در کنار عوارض جانبی شدید سود اندکی از مصرف آنها نصیبشان می‎شود.
با این پس‎زمینه، محققان در جستجوی راه‎های جدید مداخلۀ درمانی هستند که بتوانند درمان‎های فعلی برای افسردگی را تقویت کنند. آیا یوگا می‎تواند پاسخی به این نیاز باشد؟
یوگا یک تمرین جسمانی – ذهنی است که در طول سالیان اخیر مقبولیت عامۀ بسیاری یافته است. بر مبنای آمار ارائه شده از سوی مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه، در طول 12 ماه گذشته 13.1 میلیون فرد بزرگسال در ایالات متحد آمریکا تمرینات یوگا انجام داده‎اند. از این تعداد، 58 درصد گزارش داده‎اند که تمرینات مزبور را برای حفظ سلامت و تندرستی انجام می‎دهند.
کاهش درد پشت و استرس در میان رایج‎ترین دلایل مردم برای پرداختن به یوگا قرار دارد، اما مطالعات به شکل روزافزون عنوان می‎کنند که یوگا قادر است تا برای درمان افسردگی مفید باشد.
برای مثال یک مطالعه در سال 2016 گزارش داد که یوگای مبتنی بر تنفس با بهبودهایی در علایم افسردگی در گروه کوچکی از بیماران دچار این بیماری همراه بوده است.
طیفی از مطالعات جدید – که در طول سه نشست صد و بیست و پنجمین کنواسیون سالانۀ انجمن روان‌شناسی آمریکا در واشینگتن دی. سی. ارائه شدند – شواهد تازه‎ای در مورد این ارتباط ارائه داده‎اند.

فواید هاتا یوگا و بیکرام یوگا
در یک مطالعه – که از سوی دکتر لیندزی هاپکینز / Lindsey Hopkins از مرکز پزشکی مشکلات کهنه سربازان در کالیفرنیا، و همکارانش انجام شد – 23 کهنه سرباز مرد شرکت داشتند.
نمونه‎ها به مدت 8 هفته و هر هفته دو جلسه در تمرینات هاتا یوگا / hatha yoga شرکت کردند. هاتا یوگا یکی از مکاتب یوگا است که بر ترکیبی از تمرینات جسمانی، مدیتیشن، و تمرینات تنفسی تمرکز می‎کند.
محققان پی بردند که نمونه‎های دارای نمرات بالا در مقیاس افسردگی در پیش از مداخلۀ 8 هفته‎ای توسط یوگا پس از پایان تمرینات این دورۀ 8 هفته‎ای پیشرفت قابل توجهی را در کاهش علایم افسردگی از خود نشان دادند.
به علاوه، مشخص شد که نمونه‎ها از انجام یوگا لذت می‎برند، و در مقیاس ده نمره‎ای لذت بردن از تمرینات به آن نمرۀ 9.4 داده‎اند.
در یک مطالعۀ دیگر بر روی 52 زن در سنین 25 تا 45 سال، سارا شلیت / Sarah Shallit، از دانشگاه بین‎المللی آلیانت در سان فرانسیسکو – و همکارانش بیش از نیمی از نمونه‎ها را به طور تصادفی انتخاب و به مدت 8 هفته تحت تمرینات بیکرام یوگا / Bikram yoga قرار دادند.
بیکرام یوگا – که در سال‎های 1970 میلادی توسط مدرس هندی یوگا بیکرام چودوری / Bikram Choudhury محبوبیت عامه پیدا کرد – نوعی از یوگا است که دارای 26 حالت است.
مابقی نمونه‎های مطالعه در فهرست انتظار هشت هفته تمرینات یوگا قرار داشتند و نقش گروه کنترل را بازی می‎کردند.
میزان افسردگی در هر دو گروه در چهار مقطع اندازه‎گیری شد: در زمان پایۀ مطالعه، در هفتۀ سوم و هشتم، و نیز یک هفته پس از پایان جلسات یوگا.
در مقایسه با گروه کنترل، شلیت و همکارانش پی بردند که بیکرام یوگا تأثیرات قابل ملاحظه‏ای در کاهش علایم افسردگی داشته است.

یوگا می‎تواند افسردگی مزمن را متوقف کند
دیگر مطالعۀ عرضه شده در کنوانسیون آشکار کرد که یوگا ممکن است برای افسردگی مزمن و همچنین اضطراب و استرس نیز مفید باشد.
نویسندۀ همکار مطالعه نینا ولبر / Nina Vollbehr از مرکز روان‌شناسی یکپارچه در هلند، و همکارانش 12 فرد بزرگسال دچار افسردگی به مدت میانگین 11 سال را وارد مطالعه کردند.
برای انجام مطالعه از هر نمونه خواسته شد تا در یک برنامۀ یوگا شرکت کند، که شامل 2.5 ساعت تمرینات یوگا در هر هفته به مدت 9 هفته بود.
سطح افسردگی، اضطراب، استرس، اندیشناکی و نگرانی قبل و درست پس از آغاز برنامۀ یوگا و همچنین چهار هفته بعد ارزیابی شد.
محققان پی بردند که سطح افسردگی، اضطراب، و استرس در سراسر طول دورۀ برنامۀ یوگا کاهش یافت و این نتیجه تا چهار ما پس از توقف تمرینات یوگا به قوت خود باقی بود.
اگرچه هیچ کاهشی در میزان درخودبودگی و نگرانی نمونه‎ها در طول برنامۀ یوگا مشاهده نشد، کاهشی در میزان این موارد 4 ماه پس از توقف برنامه دیده شد.
ولبر می‎گوید: "این مطالعات عنوانگر این موضوع هستند که مداخلات مبتنی بر یوگا برای خلق افسرده نویدبخش هستند و نیز برای بیماران دچار افسردگی مزمن مقاوم به درمان مناسبند."
با کنار هم قرار دادن موارد، محققان بر این باورند که مطالعات آن نشان می‎دهد که یوگا می‎تواند یک گزینۀ درمانی مناسب برای افسردگی باشد، مشخصاً در مورد آن دسته از بیماران که نسبت به درمان‎های رایج جواب درخوری نمی‎دهند.
دکتر لیندزی هاپکینز می‎گوید:
"در حال حاضر ما فقط می‎توانیم یوگا را به عنوان یک رویکرد مکمل توصیه کنیم، که بیشترین تأثیر را در کنار رویکردهای استاندارد و زیر نظر یک درمانگر رسمی دارد. روشن است که یوگا دوای تمام دردها نیست. به هر جهت، بر مبنای شواهد تجربی، چنین به نظر می‎رسد که یوگا بسیار مفید است."

برای آشنایی بیشتر با فواید یوگا به لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت مراجعه کنید:
یوگا برای مردان مبتلاء به سرطان پروستات مفید است

و نیز:
یوگای تنفس می‎تواند به درمان افسردگی شدید کمک کند

 

Source:
Yoga can help to treat depression, studies show
By Honor Whiteman
Published: Fri 4 Aug 2017 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.