دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

نقش اختلالات خواب در بیماری قلبی

اخبار خواب / اختلالات خواب / بیماری بی‌خوابی

• حنا نیکولز
• ترجمة نادر اکبری

برخورداری از خواب کافی نقشی حیاتی در عملکرد کامل توانایی‌های فرد دارد و خواب خیلی زیاد یا خیلی کم پیامدهای بسیاری برای سلامت انسان در پی خواهد داشت. یک بیانیة علمی از سوی انجمن قلب آمریکا / American Heart Association این سؤال را مطرح می‌کند: آیا اختلالات خواب می‌تواند به عوامل افزایش دهندة ریسک بیماری قلبی مرتبط باشد؟
بیانیه‌ای که در نشریة انجمن قلب آمریکا، سیرکیولیشن / Circulation منتشر شده است، یک بررسی اجمالی بر آنچه اخیراً با توجه به مشکلات خواب و ریسک‌فاکتورهای مرتبط به بیماری‌های قلبی عروقی فهم شده است، انجام می‌دهد. بیانیه همچنین این پرسش را مطرح می‌کند که آیا بهبود خواب این ریسک فاکتورها و بنابراین ریسک بیماری قلبی را کاهش می‌دهد؟
ریسک‌فاکتورهای مرتبط به بی‌نظمی خواب و نیز بیماری قلبی شامل چاقی، دیابت نوع 2، بیماری قلبی و آترواسکلروزیس، آریتمی‌ها، فشار خون بالا، سکتة مغزی و میزان ناسالم تری‌گلیسیرید و کلسترول است.
در حدود 50 تا 70 میلیون نفر در ایالات متحد آمریکا دچار اختلالات خواب مداوم هستند و 29.1 درصد آمریکایی‌های بزرگسال میزان خواب خود را کمتر از 7 ساعت گزارش می‌دهند.
آکادمی پزشکی خواب آمریکا /The American Academy of Sleep Medicine و انجمن تحقیقات خواب / Sleep Research Society توصیه می‌کنند افراد بزرگسال برای تقویت سلامت عمومی خود باید حداقل 7 ساعت در شب بخوابند. در هر حال انجمن قلب آمریکا توصیه‌ای در مورد میزان خواب مورد نیاز برای سلامت قلبی عروقی ارائه نمی‌دهد زیرا در حال حاضر شواهد علمی کافی برای صدور چنین توصیه‌ای وجود ندارد.

خواب بیش از حد یا ناکافی با بیماری قلبی مرتبط است
دکتر مری-پي‌یر سنت آنژ / Marie-Pierre St-Onge، استادیار طب تغذیه در دانشگاه کلمبیا در نیویورک و رییس پنل مسؤول مرور دانش مربوط به اختلالات خواب و بیماری قلبی می‌گوید: "ما اکنون می‌دانیم که خواب کم، که معمولاً به عنوان خواب کمتر از 7 ساعت در شب تعریف می‌شود، و خواب بیش از حد، که به طور معمول به خواب بیش از 9 ساعت در شب اطلاق می‌شود، می‌تواند ریسک‌فاکتورهای برخی از بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش دهد، اما نمی‌دانیم که آیا بهبود کیفیت خواب سبب کاهش این ریسک‌فاکتورها خواهد شد یا خیر."
او اضافه می‌کند: "از آنجا که شواهد علمی یک دوز / پاسخ مشخص میان مدت خواب و سلامت قلبی عروقی ارائه نمی‌دهند، انجمن قلب آمریکا نمی‌تواند توصیة مشخصی در این مورد عرضه کند که چه مقدار خواب برای حفظ مردم از بیماری‌های قلبی عروقی مورد نیاز است."
بر مبنای نظر بنیاد ملی خواب /National Sleep Foundation، خواب برای سلامت قلب حیاتی است. افرادی که شب‌ها بین 6 تا 8 ساعت نمی‌خوابند فارغ از سن، وزن، مصرف دخانیات، و عادت‌های ورزشی در معرض ریسک بالاتری از بیماری‌های قلبی عروقی قرار دارند. فقدان خواب با استرس، افزایش فشار خون، و ترشح آدرنالین مرتبط است، که همگی ریسک فاکتورهای بیماری قلبی محسوب می‌شوند.
اگرچه دلایل پشت این موضوع روشن نیست که چرا عدم خواب کافی برای سلامت قلب مضر است، دانشمندان خاطرنشان می‌کنند که خواب کم سبب اختلالاتی در وضعیت‌های بنیادی سلامت و فرآیندهای بیولوژیک نظیر سوخت و ساز گلوکز، فشار خون و التهاب می‌شود.
در هر حال، خواب بیش از حد – بیش از 8 ساعت – می‌تواند همان ریسک‌های مرگ‌‌آور ناشی از بیماری شریان کرونری را که خواب کم در بر دارد در پی داشته باشد، که این نشان می‌دهد تعادل معینی میان مدت خواب و سلامت قلب وجود دارد.

ریسک دیابت و چاقی با خواب متغیر افزایش می‌یابد
اغلب تحقیقات در مورد اختلالات خواب و بیماری قلبی بر موضوع آپنة خواب و بی‌خوابی تمرکز می‌کنند.
شیوع آپنة خواب – یک اختلال بالقوه جدی خواب که در آن تنفس مکرراً قطع و دوباره آغاز می‌شود – در افراد دچار مشکلات قلبی عروقی شامل فشار خون بالا، نارسایی قلبی و سکتة مغزی، زیاد است.
وقتی افراد دچار نارسایی قلبی و آپنة خواب یا فشار خون بالا و آپنة خواب مورد درمان قرار می‌گیرند، میزان فشار خون و نارسایی قلبی به شکل معنی‌داری بهبود پیدا می‌کند.
اختلالات قلبی شامل آنژین یا نارسایی قلبی می‌توانند سبب بی‌خوابی شوند – که زیر عنوان دشواری در به خواب رفتن یا در خواب ماندن تعریف شده است. داروهای قلبی و فشار خون نیز می‌توانند با خواب تداخل ایجاد کنند.
سنت آنژ می‌نویسد بیشترین مطالعات بر روی ریسک‌فاکتورهای مرتبط به قلب و عروق، شواهد ارتباط میان مشکلات خواب و چاقی و دیابت انجام شده است. او اضافه می‌کند: "آنهایی که دو اختلال اصلی در آنها هست مطالعات مداخله‌ای هستند که نشان می‌دهند ریسک‌فاکتورها با دگرگون شدن خواب افزایش می‌یابند."

مطالعات نشان داده‌اند که خواب بر مصرف غذا مؤثر است، و در نتیجه به صورت مستقیم بر ریسک چاقی تأثیر می‌گذارد. در هر حال، مطالعات فقط برای بررسی‌های کوتاه مدت بوده‌اند و سنت – آنژ می‌گوید مطالعات درازمدت‌تر که به طور خاص اثرات روی وزن را مورد بررسی قرار دهند مورد نیازند.
داشتن اضافه وزن یا چاقی می‌تواند میزان کلسترول خون را افزایش دهد، فشار خون را بالا ببرد و باعث افزایش ریسک دیابت نوع 2 شود – که اینها همه ریسک‌فاکتورهای بیماری کرونری قلب محسوب می‌شوند.
مطالعات بیشتر ممکن است به درک این موضوع کمک کنند که تغییرات خوب در طول هفته بر کلسترول خون بیماران، تری‌گلیسیرید یا مارکرهای التهابی تأثیر می‌گذارند.

خواب به اندازة فعالیت جسمانی و رژیم غذایی مهم است
سنت – آنژ می‌گوید، مطالعات پیشین در مورد ارتباط خواب اندک با دیابت، فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی عروقی اغلب مطالعات مشاهده‌ای بوده‌اند که بدون اثبات اینکه مشکلات خواب سبب این عوارض می‌شوند، چنین ارتباطی را مطرح ‌کرده‌اند. برای ایجاد شواهد علّی مطالعات بیشتری مورد نیاز است.
به علاوه سنت – آنژ عنوان می‌کند که متخصصان مراقبت‌های پزشکی باید از بیماران در مورد مدت خواب آنها و کیفیت خواب سؤال کنند و اگر آنها دچار خُر و پف هستند، برای تعیین اینکه افراد در ریسک بیماری قلبی بسر می‌برند کمک کنند.
دکتر سنت – آنژ می‌گوید: "بیماران باید بدانند که خواب مناسب هم‌اندازة فعالیت جسمانی و رژیم غذایی متعادل سرشار از میوه، سبزیجات، غلات کامل، گوشت بدون چربی و ماهی برای سلامت قلبی عروقی مهم هستند. "
سنت – آنژ چنین جمع‌بندی می‌کند که باید برای کاهش ریسک‌فاکتورهای مرتبط به بیماری از طریق مداخله به مردم کمک کرد. افراد دارای اضافه وزن، چاق و دچار خر و پف باید برای آنالیز آپنة خواب به متخصص مراجه کنند. همچنین افراد دارای خواب ناکافی یا بی‌خوابی باید مورد ارزیابی‌های پیگیرانه قرار گیرند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.