دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کمبود خواب خطر دیابت نوع 2 را در کودکان افزایش می‎دهد

اخبار خواب / اختلالات خواب / بیماری بی‌خوابی

• آنا ساندویو
• ترجمه هامیک رادیان

آیا فقط یک ساعت خواب کمتر می‎تواند خطر دیابت نوع 2 را در کودکان افزایش دهد؟ تحقیق جدید به این پرسش، پاسخ مثبت می‎دهد!
در سطح ایالات متحد آمریکا تخمین زده می‎شود که در حدود یک‎سوم مردم در برهه‎ای از زندگی خود دچار دیابت نوع 2 می‎شوند.
این بیماری تمامی زنان و مردان در تمامی سنین را می‎تواند مبتلا کند، اما بر اساس آخرین داده‎های CDC سالانه بیش از 5000 نفر افراد جوان مبتلا به این بیماری تشخیص داده می‎شوند.
محققان دانشگاه سنت جورج در لندن بر آن شدند تا ارتباط بالقوه میان مدت خواب و دیابت نوع 2 را در کودکان بررسی کنند.
تیم تحقیق توسط پروفسور کریستوفر جی. اُون / Christopher G. Owen از دانشگاه سنت جرج رهبری شد و یافته‎های مطالعه در نشریۀ "بیماری‎های کودکان" منتشر شده است.
همچنان که نویسندگان مطالعۀ جدید توضیح می‎دهند، احتمال ارتباط میان طول مدت خواب و خطر مارکرهای دیابت نوع 2 به قدر کافی مورد تحقیق قرار نگرفته است.

مطالعۀ ارتباط میان مدت خواب و خطر دیابت
پروفسور اون و همکارانش 4525 کودک از نژادهای مختلف در سنین 9 تا 10 سال را که همگی در بریتانیا زندگی می‎کردند مورد بررسی قرار دادند.
آنها مقیاس‌های مختلفی مانند قد، وزن، فشار خون، و مقاومت ظاهری زیستی را – مقیاسی در مورد چگونگی مقاومت بدن در برابر جریان الکتریکی که بینشی در مورد ترکیب بدن به دست می‎دهد – مورد اندازه‎گیری قرار دادند.
محققان نمونه‎های خون بچه‎ها را گرفتند و میزان آمادگی آنها برای ابتلا به دیابت نوع 2 را با استفاده از تست گلوکز پلاسما آزمایش کردند.
دانشمندان همچنین سطح لیپیدها، انسولین، و هموگلوبین HbA1c را در میان سایر موارد مورد بررسی قرار دادند.
عدم توازن در لیپیدهای بدن – یا چربی بدن – گمان می‎رود که در مورد عوارض قلبی عروقی برای افراد دچار دیابت نوع 2 نقش داشته باشد. در نهایت نشان داده شده است که HbA1c یک نشانگر چنین اختلالاتی در مورد لیپید است.
مدت خواب بر مبنای اطلاعات به دست آمده از سوی کودکان محاسبه شد. آنها زمان به بستر رفتن و زمان بیدار شدن از خواب برای رفتن به مدرسه را گزارش دادند. محققان این اطلاعات را در یک زیرگروه از کودکان با استفاده از یک ردیاب خواب مبتنی بر شتاب‎سنج تأیید کردند.
پروفسور اون و تیمش اطلاعات به دست آمده و همچنین ریسک مارکرهای دیابت نوع 2 را به مدل‎های رگرسیون خطی چندسطحی خطی دادند، و مطالعه را برای عوامل مخدوش کنندۀ احتمالی نتایج مثل جنس، سن، قومیت، پس‌زمینۀ اقتصادی اجتماعی، و نیز تأثیرات احتمالی مدارس تنظیم کردند.

فقط یک ساعت خواب کمتر خطر دیابت را افزایش می‎دهد
در کل و به طور متوسط کودکان دارای 10.5 ساعت خواب شبانه بودند. مطالعه به هیچ ارتباطی با ریسک فاکتورهای بیماری قلبی عروقی مثل هموگلوبین HbA1c دست پیدا نکرد.
به هر جهت، مطالعه پی برد که هر قدر مدت خواب در کودکان کمتر باشد، سطح چربی بدن در آنان بالاتر خواهد بود – یافته‎ای که تحقیقات پیشین نیز آن را برجسته کرده‎اند.
به علاوه، تیم تحقیق وجود یک پیوستگی معکوس میان مدت خواب و سطح انسولین، مقاومت انسولین، و سطح قند خون را آشکار کرد.
در واقع فقط یک ساعت خواب کمتر به شکل قابل ملاحظه‎ای ریسک فاکتورهای ابتلا به دیابت نوع 2 مثل قند خون و مقاومت انسولین را در کودکان افزایش می‎دهد.
نویسندگان مطالعه جمع‎بندی می‎کنند: "یافتن وجود پیوستگی معکوس میان مدت خواب و ریسک مارکرهای دیابت نوع 2 یافتۀ تازه‎ای است. برای یافتن روابط علت و معلولی در این مورد به مطالعات مداخله‌ای نیاز است که می‎توانند راهکار ساده‎ای برای پیشگیری از دیابت نوع 2 ارائه دهند."
پروفسور اون و همکارانش همچنین اضافه می‎کنند که افزایش میانگین مدت خواب در طول روزهای هفته در حد فقط 30 دقیقه می‏تواند به کاهش BMI تا 0.1 کیلوگرم بر متر مربع و کاهش مقاومت انسولین منجر شود.
پروفسور کریستوفر اون می‎گوید:
"این یافته‎ها می‎گویند که افزایش مدت خواب می‎تواند رویکردی ساده برای کاهش چربی بدن و خطر دیابت نوع 2 از اوایل زندگی باشد... فواید بالقوۀ مرتبط با افزایش مدت خواب در دوران کودکی می‎تواند پیامدهایی برای سلامت افراد در دوران بزرگسالی داشته باشد."
CDC توصیه می‎کند که کودکان سنین 6 تا 12 سال باید در تمامی سرزمین‎ها دارای 9 تا 12 ساعت خواب شبانه باشند.

در همین زمینه مراجعه به لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت توصیه می‎شود:
اختلالات خواب خطر زایمان زودرس را افزایش می‎دهد

در عین حال شما می‎توانید با وارد کردن کلمۀ خواب در بخش جستجو به مجموعۀ مطالب موجود در مورد اختلالات خواب و ارتباط آن با انواع بیماری‎ها دسترسی پیدا کنید

Source:
Insufficient sleep raises type 2 diabetes risk in children
By Ana Sandoiu
Published: Wed 16 Aug 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.