دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

حتی یک روز مصرف غذای ناسالم می‌تواند کیفیت خواب را مختل کند

اخبار خواب / اختلالات خواب / بیماری بی‌خوابی

ترجمه فرهنگ راد

رژیم غذایی از مهم‌ترین یاوران سلامت است، که ریسک چاقی، بیماری‌های قلبی و تعداد زیادی از دیگر وضعیت‌ها را در ما تحت تأثیر قرار می‌دهد. اکنون یک مطالعة تازه ادعا می‌کند که آنچه ما می‌خوریم تأثیرات مهمی بر کیفیت خواب ما نیز دارد.
مطالعة مزبور که در نشریة «پزشکی بالینی خواب» منتشر شده است، عنوان می‌کند که خوردن غذاهای کم‌فیبر اما دارای چربی‌های اشباع شده ممکن است مدت خواب با موج آرام را – مرحله‌ای از خواب که انرژی روانی و فیزیکی را بازیابی می‌کند – کاهش دهد.
به علاوه محققان – شامل محقق اصلی مطالعه دکتر «ماری – پی‌یر سن-آنژ» از موسسة تغذیة انسانی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا (CUMC) در نیویورک – دریافتند که خوردن غذاهای دارای قند زیاد با اختلالات بیشتر خواب مرتبط است.
تیم تحقیق می‌گوید یافته‌های آنها با ارائة پیامدهای منفی مرتبط به کیفیت خواب کم مهم هستند. چند روز پیش مدیکال نیوز تودی گزارشی از مطالعه‌ای را ارائه داد که خواب مختل را با افزایش ریسک سکتة مغزی در بزرگسالان مرتبط می‌دانست، در حالی که مطالعة دیگری که در سال گذشته منتشر شد خواب نامناسب را با ریسک بالاتر حملة قلبی و سکتة مغزی مرتبط دانست.

حتی یک روز تغذیه با غذاهای دارای قند و چربی زیاد کیفیت خواب را مختل می‌کند
در این آخرین مطالعة انجام شده، دکتر سن-آنژ و همکاران 26 فرد بزرگسال دارای وزن نرمال، شامل 13 مرد و 13 زن و متوسط سن 35 سال، را وارد مطالعه کردند.
از نمونه‌ها درخواست شد تا 5 شب را در محیط آزمایشگاه خواب بسر ببرند؛ آنها هر شب مدت 9 ساعت، از ساعت 10 شب تا 7 صبح، در بستر بودند، که از این مدت به طور متوسط 7 ساعت و 35 دقیقه را در خواب بودند.

ما به چه میزان خواب نیازمندیم؟
برای چهار روز نخست، نمونه‌ها تحت یک رژیم غذایی کنترل شده بودند که در آن وعده‌های غذایی ثابت مهیا شده از سوی یک متخصص تغذیه داده می‌شد و شامل چربی اشباع شدة اندک و پروتئین بالا بود. برای روز آخر، نمونه‌ها غذای خود را خودشان انتخاب می‌کردند که به صورت نمونه‌وار شامل چربی‌های اشباع شده و قند بیشتر و فیبر کمتر نسبت به غذاهای عرضه شده در چهار روز اول بود.
نمونه‌ها از شب سوم تحت پُلی‌سومنوگرافی قرار گرفتند – تستی که اختلالات خواب را تشخیص می‌دهد و در آن موج‌های مغز، سطح اکسیژن خون، ضربان قلب، تنفس و حرکات چشم و پا ضبط می‌شود.
محققان شگفت‌زده شدند از اینکه دریافتند فقط پس از یک روز تغذیة خودانتخابی، نمونه‌ها نسبت به زمان برخورداری از رژیم غذایی کنترل شده، برای به خواب رفتن نیازمند زمان بیشتری بودند؛ برای آنها به خواب رفتن در زمان انتخاب مواد غذایی توسط خودشان مدت 29 دقیقه طول می‌کشید در مقایسه با 17 دقیقه‌ای که همین کار در زمان برخورداری از تغذیة کنترل شده به طول می‌انجامید.
بر مبنای گفتة محققان نمونه‌ها در هنگام انتخاب وعده‌های غذا توسط خودشان موج آرام خواب کمتری داشتند که محققان آن را مرتبط به دریافت چربی‌های اشباع شدة بیشتر می‌دانند. فیبر دریافتی زیاد با رژیم غذایی کنترل شده، به هر حال، با خواب موج ملایم ارتباط دارد.
به علاوه محققان دریافتند که مصرف قند بیشتر همراه رژیم غذایی خودانتخابی با اختلالات خواب حادتر مرتبط است.
بر اساس این یافته‌ها، سن – آنژ و همکاران عنوان می‌کنند که 50 تا 70 میلیون آمریکایی که دچار مشکلات خواب هستند ممکن است از رژیم غذایی سالم‌تر سود ببرند، با وجودی که آنها می‌نویسند که تحقیقات بیشتر در این عرصه مورد نیاز است.
در تفسیر یافته‌های تیم تحقیق، دکتر «ناتانائیل واتسون»، رییس آکادمی طب خواب – که در تحقیق مزبور مشارکت نداشت، می‌گوید: "این مطالعه تأییدگر این واقعیت است که رژیم غذایی و خواب در کارخانة سبک زندگی سالم اجزائی درهم‌آمیخته‌اند. برای سلامت بهینه، انتخاب سبک‌ زندگی برای تقویت خواب سالم، همانند تغذیه بر اساس رژیم غذایی مغذی و ورزش منظم مهم است."

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.