دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ورزش، توان مغز را در سنین بالای پنجاه سالگی افزایش می‌دهد

اخبار پیری / سالخوردگی

• تیم نیومن
• ترجمة محمدقاسم رافعی

در طول سالیان طولانی تحقیقات بسیاری در مورد فواید شناختی بالقوة ورزش در عملکرد ذهنی افراد پیر انجام شده است. در کل نتایج فاقد نتیجه بوده‌اند، اما یک مرور جدید نگاه تازه‌ای به داده‌ها دارد.
وقتی پا به سن می‌گذاریم، توانایی‌های شناختی ما گرایشی رو به نزول نشان می‌دهند. یافتن راهی برای توقف یا کاهش این نزول تغییرات بزرگی در زندگی میلیاردها انسان پدید خواهد آورد.
یک مداخلة بالقوه در این مورد ورزش است، و بسیاری از محققان کوشیده‌اند تا اثبات کنند که ورزش می‌تواند / یا نمی‌تواند نزول ذهنی مرتبط به سن و اختلالات تباهی عصبی را از بین ببرد.
تحقیقات اولیه و متاآنالیزها نتایج مثبت و نیرومندی را نشان داده‌اند. به هر حال در طول سالیان اخیر، مرورهای منتشر شده در این سرفصل چنین اثرات قدرتمندی را گزارش نکرده‌اند.

نگاهی تازه به سالخوردگی و مغز
بر مبنای نظر نویسندگان مقالة جدید، مرورها و متاآنالیزهای اخیراً منتشر شده به دلیل محدودیت معیارهای ورود به مطالعه دچار مشکل عدم جمع‌بندی شده‌اند. برای مثال، برخی از مطالعات فقط بر یک نوع از ورزش تمرکز کرده‌اند، در حالی که مطالعات دیگر جستجوی متون خود را به طیف باریکی از متون محدود کرده‌اند. آخرین مرور این هفته در "نشریة پزشکی ورزشی بریتانیا" منتشر می‌شود.
آنالیز جدید توجه خود را به شبکة گسترده‌ای شامل بررسی تمرینات اروبیک، پرورش مقاومت (نظیر وزنه‌برداری)، تمرینات چندجزئی (شامل تمرینات اروبیک و مقاومتی)، تای چی و یوگا معطوف می‌کند.
برای ارزیابی کامل اثرات این مداخلات، محققان به طیفی از پارامترهای شناختی شامل موارد زیر پرداخته‌اند:
 قابلیت مغز – شناخت فراگیر
 توجه – آگاهی یا هوشیاری مداوم شامل سرعت پردازش اطلاعات
 عملکرد اجرایی – شامل رفتارهای هدفمند
 حافظه – ذخیره‌سازی و بازیابی
 حافظة کاری – بخشی از حافظة کوتاه مدت که با دریافت آگاهانة آنی و پردازش زبان سر و کار دارد.
آنالیز محققان نشان داد که فارغ از وضعیت فعلی سلامت مغز، ورزش توان مغزی افراد بالای 50 سال را بهبود می‌بخشد.

تجویز ورزش
نتایج مطالعه می‌گوید که تمرینات اروبیک توانایی‌های شناختی را تقویت می‌کنند، در حالی که تمرینت مقاومتی تأثیر مثبتی بر عملکرد اجرایی، حافظه و حافظة کاری دارند. بر مبنای نظر محققان، نتایج مطالعه به قدر کافی قوی هستند که بتوان هر دو نوع این ورزش‌ها را برای تقویت سلامت حافظه در دوران پس از پنجاه سالگی تجویز کرد.
پرسش بعدی این است که چه مقدار ورزش مورد نیاز است. بر مبنای آنالیز اخیر، یک جلسه ورزش با شدت متوسط تا زیاد که در حدود 45 تا 60 دقیقه ادامه داشته باشد برای سلامت قلب مفید است. در واقع هر مقداری از ورزش دارای اثرات مثبت است.
نویسندگان مطالعه جمع‌بندی می‌کنند:
"یافته‌های مطالعه نشان می‌دهند که یک برنامة ورزشی دارای اجزاء اروبیک و مقاومتی با حداقل شدت و دستکم 45 دقیقه در هر جلسه در هر تعداد روز ممکن در طول هفته برای عملکرد شناختی در بزرگسالان دارای سن بیشتر از 50 سال مفید است."
جالب توجه است که تای چی نیز برای بهبود قابلیت‌های شناختی مفید تشخیص داده شد. این، موضوع مهمی است زیرا به عنوان یک ورزش کم‌اثر، این ورزش از سوی افرادی که از نظر جسمانی قادر به انجام ورزش‌های سنگین‌تر نیستند قابل انجام است. در هر حال، نویسندگان خاطرنشان می‌کنند که این جمع‌بندی بر اساس صرفاً تعداد کمی از مطالعات انجام شده است که قدرت نتایج حاصل را کمتر می‌کند.

ورزش چگونه می‌تواند نزول شناختی را کاهش دهد
اگرچه مناقشة بسیاری در مورد این سرفصل وجود دارد، دانشمندان معتقدند که راه‌‌های بسیاری وجود دارد که ورزش از طریق آنها می‌تواند به از بین بردن زوال عقل و دیگر اختلالات تباه‌کنندة عصبی کمک کند.
بر مبنای نظر نویسندگان مطالعه این راه‌ها شامل تقویت نوروژنز (رشد بافت‌های جدید عصبی)، انژیوژنز (رشد رگ‌های خونی جدید)، انعطاف‌پذیری سیناپتیک (توانایی سیناپس‌ها برای قوی یا ضعیف شدن به مرور زمان)، کاهش فرآیندهای التهابی، و کاهش صدمات سلولی مرتبط به استرس اکسیداتیو است.
اگرچه نتایج به شکل گسترده‌ای منادی خبرهای مثبت است، نویسندگان مطالعه به برخی محدودیت‌های آن نیز اشاره می‌کنند. برای مثال، آنالیز مزبور محدود به مطالعاتی بود که به ورزش‌های تحت نظارت پرداخته بودند، و فقط آنهایی که به زبان انگلیسی منتشر شده‌اند.
اگر فعالیت ورزشی واقعاً بتواند نزول شناختی را از بین ببرد، برای کل مردم فواید بسیاری در پی خواهد داشت. این نوع مداخله البته می‌تواند مقرون به صرفه و حتی رایگان باشد. اگر ورزش دارای فواید در مقیاس بزرگ باشد، می‌تواند راهی برای بهبود زندگی میلیون‌ها تن از مردم سالخورده تلقی شود.

Source:
Exercise boosts brain power in over 50s, concludes latest meta-analysis
Written by Tim Newman
Published: 25 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.