دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ریزش مو در تابستان و پاییز بیشترین شیوع را دارد

ریزش مو، الگوی طاسی مردانه، اندروژنتیک، آلوپسی، الگوی طاسی زنانه، شاخص حجم جستجو، گوگل ترندز، دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز، فصل و ریزش مو

متغیرهای فصلی ریزش مو در حیوانات نیز وجود دارد و در مطالعات مربوط به میمون‎های رزوس، گربه‌ها و سگ‎ها نیز قید شده است

اخبار پوست / درماتولوژی

• هانر وایتمن، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه نادر اکبری

ریزش مو مشکلی عمومی است، و قابلیت اختلال مشکلات قابل توجه روان‎شناختی برای افراد دچار ایین اختلال را دارد. یک تحقیق جدید تفاوت ریزش مو در فصول مختلف را نشان می‎دهد و بنا به گفتۀ محققان این مطالعه می‌‏تواند به ارزیابی رژیم‎های درمانی جدید برای این اختلال کمک کننده باشد.
بر مبنای اعلام "انجمن ریزش موی آمریکا" در حدود دوسوم مردان در ایالات متحد آمریکا تا سن 35 سالگی درجاتی از ریزش مو را تجربه می‎کنند. و در سن 50 سالگی تخمین زده می‎شود که در حدود 85 درصد مردان آمریکایی مقدار زیادی از موی خود را از دست می‎دهند.
اما خلاف باور عامه، ریزش مو فقط مشکل مردان نیست؛ در حدود 40 درصد ریزش مو در آمریکا مربوط به زنان است. برای هر دو جنس آلوپسی اندروژنتیک - که به نام الگوی مردانه یا زنانه طاسی شناخته می‎شود - شایع‎ترین شکل ریزش مو است.
در مردان این اختلال با کاهش و تُنک شدن مو در فرق سر مشخص می‎شود که می‏‌تواند در نهایت به طاسی منجر گردد. در زنان دچار آلوپسی اندروژنتیک گرایشی به تنک شدن مو در تمامی سر به چشم می‎خورد اما به ندرت این روند به طاسی زنان منجر می‎شود.
در صحبت با اخبار پزشکی امروز، نویسندۀ همکار مطالعه دکتر شاؤن کواترا / Shawn Kwatra - از دپارتمان درماتولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور - گفت، مردم اغلب شکایت از این دارند که ریزش مو در تابستان و پاییز شدیدتر است.
از دکتر کواترا سؤال شد، "ما به متون نگاه کردیم، و پی بردیم که مطالعات اندکی به طاسی مو پرداخته و به این موضوع اشاره کرده‎اند که این ریزش مو در تابستان و پاییز بیشتر است؟"

فصلی بودن ریزش مو
دکتر کواترا و تیمش تصمیم گرفتند تا نگاه دقیق‌تری به ارتباط میان فصل و ریزش مو از طریق آنالیز داده‎های موجود در گوگل ترندز / Google Trends (که یک پایگاه داده‌ها است که اطلاعات مربوط به نتایج جستجو در گوگل از سال 2004 را گردآوری می‎کند) بپردازند.
محققان اخیراً یافته‎های خود را در "نشریه بریتانیایی درماتولوژی" منتشر کرده‎اند.
محققان به ویژه در داده‎های شاخص حجم جستجوی (SVI) ماهانه در مورد کلید واژۀ "ریزش مو" در فاصلۀ ژانویه 2004 تا اکتبر 2016 دقیق شدند.
تیم تحقیق 15 کشور قرار گرفته در صدر جدول SVI کاهش مو را شناسایی کرد. برای آنالیز نهایی خود، محققان چهار کشور دارای بالاترین جمعیت را در هر نیم کره انتخاب کردند. این کشورها شامل ایالات متحد آمریکا، بریتانیا، کانادا، استرالیا، هندوستان، آفریقای جنوبی، نیو زیلند و موریتیوس بودند.
محققان از تعریف‎های هواشناسی برای تعیین هر فصل به هر کشور استفاده کردند و داده‎های مرتبط به درجه حرارت ماهانه با استفاده از اطلاعات به دست داده شده از سوی "اداره ملی امور جوی و اقیانوسی" جمع‎آوری شد.
با استفاده از داده‎های سری زمانی چندمتغیرۀ پاریس - واینستن تیم تحقیق چگونگی تأثیر فصل بر SVI ریزش مو را برآورد کرد.
مطالعه نشان می‎دهد که ریزش مو در ماه‎های تابستان و پاییز شایع‎تر از ماه‎های فصول زمستان و بهار است، که این یافته‎ها از مشاهدات بالینی و تحقیقات پیشین حمایت می‎کند.
دکتر کواترا گفت، "چیزی که بسیار جالب بود این است که متغیرهای فصلی ریزش مو در حیوانات نیز وجود دارد و در مطالعات مربوط به میمون‎های رزوس، گربه‌ها و سگ‎ها نیز قید شده است. به طور مشخص آلوپسی فصلی ناحیۀ سینه در مورد سگ‎ها تشریح شده است."

پیامدهای مطالعه چیست؟
محققان معتقدند که یافته‎های آنها می‎تواند به افراد در ارزیابی بهتر درمان‎های رایج برای ریزش مو کمک کند، و نتایج ممکن است حتی برای برخی افراد مایۀ تسکین خاطر باشد.
دکتر شاون کواترا می‎گوید:
"مردمی که در طول ماه‎های تابستان و پاییز خبر از ریزش خفیف موی خود می‎دهند باید مطمئن باشند که این احتمالاً اتفاق نرمالی است."
محققان همچنین نوشته‎اند که درجه حرارت نیز نقشی در ریزش موی فصلی بازی می‎کند، اما مطالعۀ آنها دیگر عوامل تقویت کنندۀ این روند مثل تغییرات مربوط به اشعۀ فرابنفش را مورد بررسی قرار نداده است.
دکتر کواترا به اخبار پزشکی امروز گفت، "مطالعات بعدی باید تغییرات روان‎شناختی در موی انسان را در طول فصول مورد بررسی قرار دهند."

Source:
Hair loss most common in summer, fall
By Honor Whiteman
Fact checked by Jasmin Collier
Published Sun 29 October 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.