دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چرا مو خاکستری می‎شود؟

اخبار پوست / درماتولوژی

• دکتر ییلا هیووینگ – مارتین
• ترجمه محمدقاسم رافعی

یک روز وقتی صبح در آینه به خودت نگاه می‎کنی، می‎بینی سرنوشت گریزناپذیر سراغ تو هم آمده است: اولین تار موی خاکستری! چه در سنین بیست زندگی و چه در سال‎های پنجاه، تار موی خاکستری در نهایت نصیب همۀ ما خواهد شد.
در طول رشد مو، ملانوسیت‎ها رنگدانه می‎سازند و آن را به سلول‎های پیش‌ساز موجود در پایۀ فولیکول ما می‎بخشند. این سلول‎ها به نوبۀ خود به داخل اجزاء مختلف موی در حال رشد منتقل می‎شوند.
وقتی مو رشد می‎کند، رنگدانه‎ها مداوماً در آن جایگیر می‎شوند که نتیجه‎اش رنگ خاص موی ما است. سلول‎های مسؤول این فرآیند ملانوسیت‎های تولید رنگدانه هستند که در قسمت پایۀ فولیکول مو قرار دارند.
در رشد موی نرمال، فولیکول با دامنه‎ای حدود یک سانتی‎متر در طول ماه به مدت چندین سال مو تولید می‏‌کند. 
   اما تمامی سلول‎های بدن ما به شکل فزاینده‎ای در طول دوران زندگی دچار آسیب می‎شوند، و این ملانوسیت‎ها در نهایت از بین می‎روند. وقتی تمامی ملانوسیت‎های موجود در یک فولیکول موی مشخص از دست بروند، موی بعدی که رشد می‎کند خاکستری یا سفید خواهد شد.

بیولوژی رشد مو حتی پیچیده‎تر است، و در آن گروهی از سلول‎های تخصصی شده در ساختار و عملکرد فولیکول مو درگیرند. دانشمندان در کوران آشکار کردن فرآیند رشد و رنگ گرفتن موی انسان بسر می‎برند.

چه چیزی رنگدانه‎ها را کنترل می‎کند؟
انسان‎ها دو نوع متفاوت رنگدانه دارند. ایوملانین مسؤول رنگ موی مشکی و قهوه‎ای است، در حالی که فنوملانین این مسؤولیت را در مورد رنگ موی نارنجی و زرد دارد.
ژن‎ها ترکیب رنگدانه‎هایی را که هر فرد خاص تولید می‎کند معین می‎نمایند، که این، دلیل شباهت موجود در موی اکثر افراد خانواده‎ها است.
مکانیسم‎های دقیق کنترل رنگ‎گرفتن مو هنوز آشکار نشده‎اند. به هر جهت، تحقیق جدید بر یک فعل و انفعال ظریف میان چندین سلول فولیکول مو دست گذاشته است.
گزارش شده است که سلول‎های پیش‎ساز مو پروتئینی به نام عامل سلول بنیادی ترشح می‎کنند، که برای تولید رنگدانۀ مو توسط ملانوسیت‎ها مورد نیاز است. در مطالعات انجام شده بر روی موش‌ها، محققان نشان داده‎اند که در غیاب این پروتئین رنگ مو از بین می‎رود.
وقتی مو دیگر رشد نکند، فولیکول مو دچار تغییرات ساختاری چشمگیری می‎شود و وارد یک دورۀ سکون می‎گردد. در طول این فرآیند، ملانوسیت‎ها به صورت طبیعی می‎میرند.
به هر جهت، سلول‎های بنیادی ملانوسیت در فولیکول مو در آغاز چرخۀ بعدی رشد مو یک چیدمان ملانوسیتی جدید تولید می‎کنند.
وقتی موی جدید شروع به رشد می‎کند، این ملانوسیت‎ها بار دیگر مطمئن می‎شوند که رنگدانه در دسترس است. اما وقتی ملانوسیت‎ها صدمه می‌بینند یا از بین می‏روند، مویی که ایجاد می‎شود فاقد رنگ است و در نتیجه ممکن است خاکستری یا سفید به نظر برسد.

رشد مو پس از صدمه
محققان نشان داده‎اند که آن دسته از فولیکول‎های موی انسان که موهای خاکستری یا سفید تولید می‎کنند دچار سطح بالاتری از آسیب دیدگی توسط رادیکال‎های آزاد هستند. در این فولیکول‎ها دیگر اثری از ملانوسیت‌ها و سلول‎های بنیادی ملانوسیت نیست.
در موش‎ها، وقتی DNA سلول‎های بنیادی ملانوسیت در فولیکول مو صدمه می‎بیند، این روند به آسیب‎دیدگی مداوم سلول منجر می‎شود. این سلول‎های بنیادی در ادامه دیگر قدرت تولید ندارند.
بدون وجود حوضچۀ سلول‎های بنیادی، دور بعدی رشد مو بدون ملانوسیت‎ها انجام می‎شود که نتیجۀ آن موی خاکستری است.
اگرچه هنوز رابطۀ علت و معلولی در مورد فرآیند خاکستری شدن رنگ مو در انسان به طور کامل تبیین نشده است، انباشت میزان صدمات در سلول‎های بنیادی ملانوسیت در گذر زمان به اغلب احتمال به از دست رفتن این جمعیت سلولی منجر می‌شود. در نهایت همۀ فولیکول‎های مو توان تولید رنگ را از دست خواهند داد.
بنابراین اگرچه این ناگزیر است که همگی ما روزی رنگدانۀ موی خود را از دست خواهیم داد، این سؤال مطرح است که چرا این اتفاق برای برخی از ما در سال‎های بیست زندگی می‎افتد حال آنکه برخی دیگر از ما رنگ موی خود را تا سال‎های 50 زندگی نیز حفظ می‎کنند؟ تحقیق انجام شده در سال 2016 نشان داد که افراد دارای یک واریانت خاص از ژن اینترفرون تنظیم عامل 4 مستعد زودتر خاکستری شدن مو هستند.
همانند بسیاری صفات دیگر، ما می‎توانیم سپاسگزار والدین خود برای به ارث گذاشتن گرایش طبیعی خویش در مورد خاکستری شدن مو برای ما باشیم.

Source:
medicalnewstoday.com
Why does hair turn gray?
By Yella Hewings-Martin, PhD
Published: Thu 29 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.