دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سلول‎های ایمنی معیوب در ریزش مو نقش دارند

اخبار پوست / درماتولوژی

• کاترین پادوک
• ترجمه هامیک رادیان

محققان کشف کرده‎اند، نوعی سلول ایمنی که معمولاً با التهاب مرتبط است - یا سلول‎های T تنظیمی - همچنین از طریق تحریک سلول‎های بنیادی در پوست، رشد مو را تقویت می‎کند. پس از مطالعۀ فعالیت این سلول‎ها در موش، محققان پی بردند که موش‎های فاقد این سلول‎های ایمنی خاص از تجدید رویش مو ناتوانند. محققان می‎گویند که آسیب دیدن سلول‎های T می‎تواند علت آلوپسی اریه‌تا باشد و نیز می‎تواند باعث تقویت دیگر انواع طاسی شود.
یک گزارش مختصر از مطالعه - به رهبری دانشگاه کالیفرنیا - سان فرانسیسکو (UCSF) - در نشریۀ "سلول / Cell" منتشر شده است.
نویسندۀ ارشد مطالعه، مایکل روزنبلوم / Michael Rosenblum، استادیار رشتۀ درماتولوژی در UCSF، توضیح می‎دهد که فولیکول‎های مو مداوماً احیاء می‎شوند. او می‎گوید، "وقتی یک تار مو دچار ریزش می‎شود، کل فولیکول مو مجبور به تجدید رشد است."
پیش از این مطالعه، گمان بر این بود که سلول‎های بنیادی مسؤولیت کامل تجدید چرخۀ فولیکول مو را بر عهده دارند.
در هر حال، تحقیق جدید نشان می‎دهد که سلول‎های T تنظیمی، که عموماً تحت عنوان تریگ شناخته می‌شوند، در بازیافت فولیکول مو نقش حیاتی دارند.
تیم تحقیق عنوان می‎کند که ممکن است پشت آلوپسی اریه‎تا - یک بیماری خودایمنی رایج که سبب ریزش مو در جمجمه و دیگر بخش‎های پوست می‎شود - پای تریگ‎ها در میان باشد.
اگرچه آلوپسی اریه‎تا اغلب در دوران کودکی شروع می‎شود، این اختلال در مردان و زنان در هر سن و نژادی امکان بروز دارد. اعتقاد بر آن است که این اختلال در حدود 147 میلیون نفر از مردم جهان را در برهه‎ای از زندگی مبتلا می‎کند که از این تعداد 6.8 میلیون نفر آمریکایی هستند.
در آلوپسی اریه‎تا، فولیکول‎های مو فشرده شده و تولید مو کند می‎شود. به هر جهت فولیکول‌ها سالم باقی می‎مانند و می‎توانند حتی بدون درمان، ماه‎ها یا حتی سال‎ها بعد رویش موی سالم را از سر بگیرند.

تریگ‎ها نقشی خارج از سیستم ایمنی بر عهده دارند
محققان عنوان می‎کنند که این کشف می‎تواند توضیح دهندۀ انواع دیگر ریزش مو مثل الگوی طاسی مردانه باشد. آنها همچنین می‎گویند که تریگ‎ها ممکن است نقشی در التیام زخم بازی کنند، زیرا که در این مورد نیز همان سلول‎های بنیادی پوست دخالت دارند.
زمانی گمان بر این بود که تریگ‎ها فقط در التهاب و تنظیم تحمل ایمنی دخالت دارند، که در خلال آن به ایجاد تمایز میان موارد مفید و مضر در بدن کمک می‎کنند.
عیب‎دار شدن تریگ‎ها به بیماری‎هایی مثل اختلالات خودایمنی و آلرژی‌زاها مجال بروز می‎دهد.
تریگ‎ها عمدتاً در کنار دیگر انواع سلول ایمنی در گره‎های لنفاوی وجود دارند. در هر حال، محققان در مقالۀ خود می‎نویسند که تریگ‎ها به شکل فزاینده‎ای در دیگر بافت‎ها یافت می‎شوند، که در آنجا نقش‎های منحصر به فردی برای آن بافت‌ها ایفا می‎کنند.
در تحقیق پیشین خود روی موش‎ها، پروفسور روزنبلوم و تیمش نشان داده بودند که تریگ‎ها به پوست نوزادان در توسعۀ تحمل ایمنی و آزاد کردن مولکول‎های یاری دهندۀ بهبود زخم در سراسر زندگی حیوان کمک می‎کنند.
تیم تحقیق در هنگام کشف شگفت انگیز خود در مورد فولیکول‌های مو سرگرم تحقیق در مورد دیگر نقش‎های محتمل تریگ‎ها در پوست بود.

شواهد مربوط به نقش تریگ‎ها در بازیافت مو
مطالعۀ جدید حاصل شواهد متعدد در مورد نقش تریگ‎ها در بازسازی مو است.
برای مثال، در آزمایش‎های تصویربرداری، تیم تحقیق پی برد که در طول مرحلۀ چرخۀ بازسازی فولیکول مو، تعداد تریگ‎های فعال محدودۀ سلول‎های بنیادی تا سه برابر افزایش پیدا می‎کند.
در آزمایش دیگری، محققان پی بردند که حذف تریگ‌های پوست موش فقط وقتی از بازیافت مو پیشگیری می‎کند که در طول سه روز پس از تراشیدن مو صورت گیرد. اگر این کار پس از این مدت، یعنی در زمانی انجام گیرد که بازیافت فولیکول شروع شده است، دیگر مؤثر نخواهد بود.
تیم تحقیق همچنین پی برد که عملکرد رشد موی تریگ‎ها به نقش آنها در التهاب مربوط نیست. پیام‎های مربوط به بازیافت مو از طریق مسیری موسوم به نوچ / Notch ارسال می‎شوند که مستقیماً در کنار سلول‎های بنیادی فولیکول مو اجتماع می‎کنند.
محققان پی بردند که در مقایسه با تریگ‎های سایر نقاط بدن، تریگ‎های پوست دارای سطوح بالای جاگ1 / Jag1 هستند که یک پروتئین پیام‎رسان نوچ است. وقتی دانشمندان تریگ‎های پوست را حذف کردند، این کار پیام‎رسانی نوچ را در سلول‎های بنیادی فولیکول به شکل قابل ملاحظه‎ای کاهش داد، و وقتی آنها تریگ‎ها را با پروتئین جاگ1 جایگزین کردند، این باعث تجدید پیام‎دهی و تقویت رشد مجدد فولیکول شد.
پروفسور روزنبلوم می‎گوید که شواهد آنها از این ایده حمایت می‎کند که تریگ‎ها شریک تکاملی سلول‎های بنیادی هستند، "به شکلی که تریگ‎ها نه فقط از سلول‎های بنیادی در برابر التهاب محافظت می‎کنند بلکه در عملکرد بازسازی آنها نیز نقش دارند." او می‎گوید که به نظر می‎رسد سلول‎های بنیادی به تریگ‎ها بستگی دارند تا به آنها بگویند که چه هنگامی چرخۀ رشد مجدد خود را شروع کنند. او جمع‎بندی می‎کند:
"ما به سلول‎های ایمنی در هنگام ورود به بافت برای مقابله با عفونت فکر می‎کنیم، در حالی که سلول‎های ایمنی برای بازسازی بافت آسیب دیده در آنجا هستند. اما آنچه ما در اینجا به آن پی بردیم این است که سلول‎های ایمنی و سلول‎های بنیادی مجبورند برای امکان پذیر ساختن بازسازی با همدیگر کار کنند."
پروفسور روزنبلوم و همکارانش معتقدند که کشف آنها برای تحقیقات مربوط به آلوپسی اریه‎تا مهم خواهد بود. آنها پی بردند که ژن‎های مرتبط به آلوپسی تقریباً همگی به فعالیت تریگ مرتبط هستند.

Source:
medicalnewstoday.com
Defective immune cells may play role in hair loss
Written by Catharine Paddock PhD
Published: Thu 25 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.