دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آکنه ممکن است ناشی از عدم تعادل باکتری‌های پوست باشد

اخبار پوست / درماتولوژی

•    هانر وایتمن
•    ترجمة هامیک رادیان

هر ساله حدود 50 میلیون آمریکایی دچار آکنه می‌شوند، که این آمار آکنه را به شایع‌ترین اختلال پوستی در ایالات متحد آمریکا تبدیل می‌کند. در یک تحقیق جدید، محققان اطلاعات جدیدی در مورد علت آکنه ارائه داده‌اند که می‎تواند روش درمان این بیماری را تغییر دهد.
رهبر مطالعه دکتر هیوئینگ لی / Huiying Li از دانشکدة پزشکی دیوید گیفن در دانشگاه کالیفرنیا – لُس آنجلس (UCLA)، و همکارانش عنوان می‎کنند که آکنه نمی‌تواند ناشی از وجود نژاد خاصی از باکتری‎ها باشد.
در مطالعة خود، محققان شواهدی ارائه می‎دهند که بر مبنای آنها تعادل یک باکتری پوست ممکن است نقشی کلیدی در توسعة آکنه داشته باشد.
دکتر لی و تیمش اخیراً یافته‎های خود را در کنفرانس سالانة 2017 جامعة میکروبیولوژی که در انگلستان برگزار شد عرضه کردند.
آکنه یک بیماری پوستی مزمن است که با ایجاد پاپول‎ها، جوش‎های سرسیاه، جوش‎های سرسفید، کیست‎ها و دیگر انواع جوش‎ مشخص می‌شود.
سطوحی از بدن که اغلب دچار آکنه میشوند شامل صورت، گردن، قفسة سینه، شانه‎ها، و پشت است. دلیل این موضوع این است که این بخش‌ها دارای تعدادی زیادی غدد سباسئوس هستند. اینها غده‎هایی در فولیکول پوستند که سبوم را – یک ماده روغنی که باعث چرب شدن پوست و مو می‎شوند – تولید می‎کنند.
در هر حال برخی از اوقات سبوم به میزان بیش از حد تولید می‎شود. این می‎تواند منافذ پوست را مسدود کند، که باعث ایجاد یک محیط مطلوب برای رشد میکرب‎هایی می‎شود که می‎توانند به التهاب و ایجاد آکنه منجر شوند.
میکرب پروپیونیباکتریوم آکنه دارای نقشی کلیدی در توسعة آکنه تلقی می‎شود. مطالعات سبوم پی. اکنسوسس را به عنوان یک منبع انرژی نشان داده‎اند، و وجود آن در منافذ پوست آغازگر یک پاسخ ایمنی است که محرک التهاب می‎شود. در هر حال، پی. آکنه در منافذ پوست افراد دچار آکنه و غیر مبتلاء به آن بسیار فراوان است، که این نشان میدهد که صرف وجود این باکتری علت بروز آکنه نیست.

آرایش پی. آکنه در افراد دچار آکنه متفاوت است
برای مطالعة خود – که در نشریة گزارش‎های علمی / Scientific Reports  نیز منتشر شده است – دکتر لی و همکارانش به موضوع نقش این باکتری در توسعة آکنه دقیق شدند.
تیم تحقیق 72 فرد بزرگسال را وارد مطالعه کرد، که از این تعداد 38 نفر دچار آکنه بودند و 34 نفر به این بیماری مبتلاء نبودند. با استفاده از نوارهای غیر نسخه‌ای تمیز کننده، محققان نمونه‎های پوست تمامی نمونه‎ها را تهیه کردند.
در مرحلة بعد، تیم تحقیق از روشی به نام توالی‎یابی تفنگ DNA با هدف تعیین نقشة میکروبیوتای پوست هر یک از نمونه‎ها استفاده کرد.
در مقایسة میکروبیوم‎های پوست افراد دچار آکنه و غیر مبتلاء به آن، محققان برخی تفاوت‎ها را در نژادهای پی. آکنه شناسایی کردند.
پژوهشگران دریافتند که افراد بزرگسال غیر مبتلاء به آکنه دارای میزان زیادی پی. آکنه با ژن‎هایی هستند که با متابولیسم میکرب مرتبط است. باور بر این است که چنین ژن‎هایی مانع تجمع باکتری‎های مضر در پوست می‌شوند.
به هر حال، افراد بزرگسال دچار آکنه میزان بالاتری از ژن‎های مرتبط به بیماری را در پی. آکنه داشتند. اینها شامل ژن‎هایی می‌شد که با تولید باکتریهای سمی که باعث تقویت التهاب و تضعیف سلامت پوست می‎شوند، مرتبط هستند.
با استفاده از تفاوت‎های شناسایی شده در پی. آکنه میان دو گروه، تیم تحقیق توانست با دقت وجود آکنه را پیش‌بینی کند.
دکتر لی می‌گوید: "این مطالعه عنوان می‎کند که نقشة باکتری‎ها که در فولیکول می‎تواند بازتاب پیدا کند، همچنین بر وضعیت پوست آکنه‌ای یا پوست سالم می‎تواند تأثیر بگذارد."

نتایج مطالعه می‎تواند به درمان‎های شخصی شده برای آکنه منجر شود
بر مبنای نظر محققان، مطالعة آنها می‎تواند در روشن کردن دلایل زیربنایی ایجاد آکنه تأثیر بگذارد، که این می‎تواند به ایجاد درمان‎های هدفمند برای این اختلال رایج پوستی منجر شود.
تیم تحقیق می‎گوید چنین درمان‎هایی می‎تواند شامل پروبیوتیک‎هایی باشد که گونه‎های خاص باکتری را هدف قرار می‎دهند.
دکتر اِما برنارد / Emma Barnard از دانشکدة پزشکی دیوید گیفن و نویسندة همکار مطالعه می‎گوید:
"فهم اجتماع میکربی روی پوست برای توسعة درمان‎های شخصی شده در درمان آکنه اهمیت دارد.
به جای کشتن همة میکرب‎ها، شامل انواع مفید آنها، ما باید بر ایجاد تعادل به نفع میکروبیوتای سالم چرخش کنیم که این کار با هدف قرار دادن باکتری‎های مُضر یا تقویت باکتری‎های مفید انجام می‎شود."

Source:
medicalnewstoday.com
Acne may be caused by an imbalance of skin bacteria
Written by Honor Whiteman
Published: 8 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.