دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

باکتری روده، آنتی‌بیوتیک و افزایش دیابت نوع 1

اخبار گوارش

• نوشتة تیم نیومن

• ترجمة نادر اکبری

تحقیق جدید در مورد مصرف آنتی‌بیوتیک در کودکان و توسعة بعدی دیابت نوع 1 تحقیق می‌کند. آیا آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند بیوم روده را دگرگون کنند و بر سلامت آیندة کودکان تأثیر بگذارند؟
در آمریکا 30 میلیون نفر از مردم با تشخیص دیابت زندگی می‌کنند. از این جمع 5 درصد در طبقه‌بندی دیابت نوع 1 قرار گرفته‌اند.
دیابت نوع 1 که معمولاً در بزرگسالان جوان و کودکان تشخیص داده می‌شود، یک اختلال خودایمنی است و گاهی از اوقات به آن دیابت نوجوانی می‌گویند.
سیستم ایمنی فرد حمله‌ور شده و سلول‌های خاصی – سلول‌های ایزلت (تک‌افتاده) - را که مولد انسلوین هستند، در لوزالمعده نابود می‌کند.
با کاهش بعدی در میزان انسولین، گلوکز خون ساخته می‌شود و به عصب‌ها و رگ‌های خونی آسیب می‌زند.
علل دقیق دیابت نوع 1 مشخص نشده است؛ گمان می‌رود که هم ژن‌ها و هم عوامل محیطی در این مورد نقش دارند.
به دلایل نامشخصی تعداد تشخیص دیابت نوع 1 در حال افزایش است. بر مبنای برخی برآوردها، در سطح جهانی میزان دیابت نوع 1 سالیانه 3 درصد افزایش می‌یابد.

• افزایش آنتی‌بیوتیک‌ها
یک نظریه برای توضیح افزیش دیابت نوع 1 فعل و انفعال میان آنتی‌بیوتیک‌ها و باکتری‌های روده را دخیل می‌داند. میکروارگانیسم‌هایی که در رودة ما زندگی می‌کنند – میکروبیوم یا باکتری‌های "سالم" – در طول تکامل انسان شکل گرفته‌اند و اکنون برای عملکرد نرمال بدن ما ضروری محسوب می‌شوند.
باورکردنی نیست اما تعداد باکتری‌های در حال زندگی در رودة ما بیش از تعداد سلول‌های بدن ما است.
در میان دیگر نقش‌ها، برخی بر این باورند که بیوم روده کمک می‌کند تا سیستم ایمنی در مسیر توسعة خود بیش از حد حساس نشود. به عبارت دیگر، با معرفی شدن به میکروب‌ها همچنان که رشد می‌کنیم، سیستم ایمنی می‌آموزد که کمتر دست به اسلحه باشد.
در خلال سالیان اخیر، کودکان قرار گرفته در معرض آنتی‌بیوتیک‌های نابودکنندة میکروبیوم به صورت مداوم افزایش یافته است. کودکان آمریکایی تا سن 10 سالگی به طور متوسط ده دوره آنتی‌بیوتیک دریافت می‌کنند.
مطالعه‌ای که در مرکز پزشکی NYU لانگون انجام و در نیچر بیولوژی / Nature Biology منتشر شده، درصدد تحقیق در مورد این تئوری برآمده است. مطالعه از یک مدل موشی دیابت نوع 1 استفاده کرد و دوزهای آنتی‌بیوتیک معادل دوزهای تجویز شده برای بچه‌ها بود.
تیم تحقیق توسط دکتر مارتین بلیسر / Martin Blaser، موریل جی. و جورج دبلیو سینگر / Muriel G. and George W. Singer، پروفسور پزشکی تفسیری در دانشکدة پزشکی NYU رهبری می‌شد. آنها برای مطالعة خود از موش‌های دیابتیک غیر چاق (NOD)، که مستعد توسعة دیابت نوع 1هستند استفاده کردند.
موش‌های NOD یا به صورت مداوم تحت دوز پایین آنتی‌بیوتیک قرار می‌گرفتند یا تحت درمان جهشی آنتی‌بیوتیک (PAT) که بیشتر به نوع دوز مصرفی کودکان در اکثر موارد شبیه است.

• آنتی‌بیوتیک‌ها و دیابت نوع 1
وقتی موش‌ها در پایان آزمون مورد آزمایش قرار گرفتند، 53 درصد آنها که در معرض PAT قرار گفته بودند دیابت نوع 1 داشتند، در مقایسه با 26 درصد موش‌های گروه کنترل که هیچ آنتی‌بیوتیکی نگرفته بودند.
دکتر بلیسر می‌گوید: "مطالعة ما آغاز روشن کردن مکانیسم‌هایی است که با آنها تغییرات ناشی از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در میکروبیوم‌های روده می‌تواند ریسک دیابت نوع 1 را افزایش دهد."
باکتری‌های رودة هر موش پیش از مطالعة، در خلال آن و پس از مطالعه برای اندازه‌گیری تعداد و انواع تغییرات نمونه‌گیری شد.
تغییرات اساسی بودند. در موش‌های گروه PAT سه ماهه، یک نوع خاص باکتری روده - که پیشتر نشان داده شده است که به تربیت سیستم ایمنی کمک می‌کند – تقریباً به طور کامل ناپدید شده بود.در هر یک از سه تست نمونه‌گیری باکتریایی، تنوع باکتریایی موش‌های گروه PAT در مقایسه با موش‌های گروه کنترل کاهش یافته بود.
برای تخمین توانایی تغییر فلور روده در آسیب زدن به سلامت، تیم تحقیق آزمایش دیگری انجام داد. آنها باکتری‌های رودة موش‌ گروه PAT را به رودة موشی که برای عدم برخورداری از فلور رودة خاص خود پرورش یافته بود (موش‌های بدون میکرب) انتقال دادند.
پس از پایان انتقال، محققان تغییرات مشابهی را در سیستم ایمنی موش‌ها مشاهده کردند؛ این موضوع ثابت می‌کند که تغییرات باکتری‌های روده به تنهایی (مستقل از آنتی‌بیوتیک‌ها) می‌تواند تغییرات قابل توجهی در توسعة سیستم ایمنی به وجود بیاورد.
جسیکا دیون / Jessica Dunne، مدیر «پژوهش‌های اکتشافی در بنیاد تحقیقات دیابت نوجوانی» می‌گوید: "این نخستین مطالعه از نوع خود است که نشان می‌دهد کاربرد آنتی‌بیوتیک می‌تواند میکروبیوتا را دگرگون کند و اثرات تعیین کننده بر توسعة متابولیک و ایمنولوژیک در نتیجه خودایمنی داشته باشد. ما مشتاقیم ببینیم چگونه ای نیافته‌ها می‌توانند در آینده بر کشف درمان‌های پیشگیرانة دیابت نوع و پژوهش ادامه‌دار در عرصة واکسن‌ها یک مؤثر واقع شوند."
این یافته‌ها پیامدهای مهمی برای سلامت عمومی در بر دارند. همچنان که محققان عنوان می‌کنند، اینها مطالعات مقدماتی هستند و نیاز به تکرار دارند؛ در هر حال، آنها می‌توانند بر روش تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در ادامة راه تأثیر بگذارند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.