دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

باکتری‌های روده در سرطان مجرای صفرا نقش دارند؟

اخبار گوارش

نوشتة دکتر کاترین پادوک
ترجمة هامیک رادیان

یکی تیم تحقیق بین‌المللی ارتباطی را میان باکتری‌های روده در مجرای صفرا و افزایش ریسک توسعة سرطان مجرای صفرا یافته است. تیم تحقیق امیدوار است یافتة آنها به ایجاد درمان‌های جدید هدفمندتر برای این بیماری نادر و مهاجم بینجامد.
تیم تحقیق از محققان دانشگاه کُن کان در تایلند و انستیتو ژنوم سنگاپور، کشف خود را در نشریة EBioMedicine گزارش کرده‌اند.
این واقعیت به خوبی روشن است که بیماری از فعل و انفعال میان سلول‌های ما و محیط ناشی می‌شود.
در هر حال، آنچه به صورت روزافزون در حال آشکار شدن است این است که مقدار قابل توجهی از این فعل و انفعال سلول – محیطی در داخل بدن بروز می‌کند، در جایی که سلول‌ها با میکروبیوم ما – تریلیون‌ها باکتری که در درون ما زندگی می‌کنند - فعل و انفعال انجام می‌دهند
یکی از نویسندگان ارشد و نیز پاسخگوی مقاله، دکتر نیرانیان ناگاریان / Niranjan Nagarajan، که رییس گروه توسعة ابزار آماری و کامپیوتری برای آنالیز میکروبیوم انسانی در انستیتو ژنوم سنگاپور است، می‌گوید:
"تا همین اواخر فهم ما در مورد اجتماعات باکتریایی مقیم در بدن ما و ارتباط آنها با بیماری‌ها محدود بوده است."

سرطان مجرای صفرا با انگل فلاک شایع‌تر است
سرطان مجرای صفرا یا کولونگیوکارسینوما، سرطانی است که در مجرای صفرا شروع می‌شود، یک سری لوله‌های باریک که صفرا را از کبد و کیسة صفرا برای هضم چربی‌های غذا به رودة کوچک انتقال می‌دهند.
سرطان مجرای صفرا عمومیت ندارد. در ایالات متحد آمریکا حدود 2000 تا 3000 نفر در سال بدان مبتلاء‌ می‌شوند. ریسک توسعة سرطان مزبور مرتبط به حضور کیست‌ها و التهاباتی است که مجرای صفرا را سد می‌کنند.
این سرطان در جنوب شرقی آسیا به دلیل عفونت انگل فلاک کبد که سبب التهاب مزمن مجرای صفرا می‌شود، شایع‌تر است.
از آنجا که نشانگان بیماری اغلب در مراحل اولیة سرطان مجرای صفرا دیده نمی‌شوند، این موضوع درمان موفقیت‌آمیز آن را دشوارتر می‌کند. بنابراین، پیش‌آگهی بقاء 5 ساله در مقایسه با بیشتر سرطان‌ها از 5 تا 10 درصد بسته به نوع سرطان مجرای صفرا بسیار خوش‌بینانه است.
سیستم گوارش ما خانة تریلیون‌ها باکتری است – که در کل به عنوان میکروبیوم روده شناخته می‌شوند – بدون آنها هضم غذا، دفاع علیه بیماری‌ها صورت نمی‌گیرد، و حتی پیام‌هایی به مغز می‌فرستند که بر خلق و خو و رفتار مؤثرند.
همچنان که ما در مورد میکروبیوم روده می‌آموزیم، در حال کشف این موضوع هستیم که عدم توازن میان انواع گونه‌های باکتری با ریسک بالاتر بیماری‌های روده شامل سرطان مرتبط است.
محققان می‌خواستند بدانند آیا این موضوع ممکن است در مورد مجرای صفرا همچون دیگر بخش‌های دستگاه گوارش صحت داشته باشد.

"تفنگ سیگاری برای نقش باکتری در سرطان مجرای صفرا"
برای مطالعة خود، دکتر ناگاریان و همکاران نمایة میکروبیوم‌های مجرای صفرا در نمونه‌های بافت سرطانی مجرای صفرا، متعلق به کبد افراد آلوده به فلاک کبد و افراد غیر آلوده را تهیه کردند.
تیم تحقیق دریافت در مقایسه با افراد سالم، بافت سرطانی مجرای صفرا از بیماران غیر آلوده به فلاک قسمت‌های مختلفی از نمونه‌های باکتری داشت، که مهم‌ترین آنها تعداد بیشتر نمونه‌هایی بود که استنتروفوموناس نامیده می‌شوند.
همچنین در مقایسه با بافت سرطان مجرای صفرای افراد غیر آلوده به فلاک، بافت سرطانی آلوده به فلاک شامل باکتری‌های روده بود که برون‌ده متابولیک آنها (اسیدهای صفرا و آمونیاک) پیشتر به این فرم از سرطان مرتبط دانسته شده بودند.
نویسندگان می‌نویسند که وقتی نمونه‌ها با هم گرفته شدند، نتایج نشان می‌دهد که "چگونه اجتماعات میکروبی منحصر بفرد مقیم در مجرای صفرا، عفونت‌های انگلی و ریزبافت‌ها می‌توانند بر یکدیگر تأثیر بگذارند و به سرطان بینجامند."
اگرچه تحقیق هنوز در مراحل اولیه است، تیم پژوهش باور دارد که یافته‌ها راه درمان‌های تازه برای درمان سرطان مجرای صفرا را با نشان دادن نقش میکروبیوم هموار خواهد کرد، راهی که آسان‌تر از دستکاری کردن ژنوم است./
 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.