دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

باکتری روده بر ریسک چاقی در جوانی مؤثر است

اخبار گوارش

• هانر وایتمن
• ترجمة هامیک رادیان

محققان پس از دریافت تفاوت‌های کُلنی باکتری‌های روده در کودکان و نوجوانان چاق با جوانان دارای وزن نرمال، می‌گویند که باکتری روده می‌تواند بر وزن کودکان و نوجوانان تأثیرگذار باشد.
نویسندة ارشد مطالعه، دکتر نیکولا سانتورو / Nicola Santoro از دپارتمان کودکان دانشگاه ییل در نیو هیون و همکارانش یافته‌های خود را در نشریة اندوکرینولوژی و متابولیسم / Journal of Endocrinology & Metabolism منتشر کرده‌اند.
بر مبنای داده‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در طول 30 سال گذشته میزان چاقی در کودکان بیش از دو برابر و در نوجوانان بیش از 3 برابر افزایش یافته است.
افزایش نرخ چاقی محرک ایجاد نگرانی بزرگی در مورد سلامت عمومی شده است. نوجوانان چاق به احتمال بسیار در دوران بزرگسالی چاق باقی خواهند ماند که این می‌تواند ریسک سکتة مغزی، بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و برخی از انواع سرطان را افزایش دهد.
بر این مبنا، نیاز به شناسایی راهکارهایی برای کمک به پیشگیری و درمان چاقی کودکان احساس می‌شود، و دکتر سانتورو و تیمش بر این باورند که ممکن است آنها یک قدم به چنین راهکاری نزدیک‌تر شده باشند.
مطالعة آنها شامل 84 کودک و نوجوان در سنین 7 تا 20 سال بود، که از جمع آنها 7 نفر دارای اضافه وزن، 15 نفر دارای وزن نرمال، 27 نفر چاق و 35 نفر دچار چاقی مفرط بودند.
محققان میکروبیوتای روده – جمعیت میکربی ساکن در روده – و نمونة خون تمامی نمونه‌ها را آنالیز کردند؛ نمونة خون برای تخمین میزان زنجیرة کوتاه اسیدهای چرب، که توسط برخی از انواع باکتری‌های روده تولید می‌شوند، بررسی شد.
نمونه‌ها همچنین مورد اسکن MRI قرار گرفتند که امکان می‌داد تا محققان میزان توزیع چربی در بدن نمونه‌ها را اندازه‌گیری کنند.

فراوانی چهار گروه میکروبیوتا در کودکان و نوجوانان چاق
برای تجزیه و تحلیل خود، محققان 8 گروه از میکروبیوتای روده را که با میزان چربی بدن مرتبط هستند، شناسایی کرد.
تیم تحقیق گزارش می‌دهد، 4 گروه از 8 گروه میکروبیوتای روده در کودکان و نوجوانان چاق بیشتر بود و تیم تحقیق متوجه شد که هضم کربوهیدرات‌ها در این گروه‌ها بسیار بیشتر از میزان آن در همتایان دارای وزن نرمال نمونه‌ها صورت می‌گیرد.
وقتی نوبت بررسی چهار گروه دیگر میکروبیوتای روده رسید، تیم تحقیق دریافت که کودکان و نوجوانان چاق در مقایسه با همسن و سال‌های دارای وزن نرمال خود مقدار بسیار کمتری از این میکرب‌ها را دارند.
به علاوه، بچه‌های چاق نسبت به همسن و سال‌های دارای وزن نرمال خود دارای میزان بالاتری از زنجیرة کوتاه اسیدهای چرب در خون بودند و نیز تیم تحقیق به وجود ارتباط میان این اسیدهای چرب و تولید چربی در کبد پی برد.
محققان می‌گویند، این نتایج نشان می‌دهد که کبد می‌تواند زنجیرة کوتاه اسیدهای چرب را به چربی تبدیل کند، و این چربی در بافت‌های چربی انباشته می‌شود.
دکتر سانتورو می‌گوید: "این ارتباط می‌تواند پیامی مبنی بر این باشد که کودکان دارای برخی باکتری‌های روده با ریسک درازمدت ابتلاء به چاقی رودررو هستند."
اگرچه این یافته‌ها ممکن است پیام‌های خوشایندی نباشند، ماجرا یک سویة روشن‌تر هم دارد. دکتر سانتورو می‌گوید که نتایج مطالعه می‌تواند منتج به راه‌هایی برای مقابله با چاقی در کودکان و نوجوانان شود.
"این داده‌ها تلاش دارد تا فیزیوپاتولوژی پشت ارتباط میان باکتری روده و چاقی را توضیح دهد. در آینده شناسایی انواع خاص این ارتباط می‌تواند به ایجاد درمان‌های هدفمند منجر شود."
دکتر نیکولا سانتور در جواب این سؤال که برنامة وی و تیمش برای تحقیقات بیشتر در مورد ارتباط میان میکروبیوتای روده و وزن نوجوانان چیست، گفت:
"مرحلة بعدی فهم سرنوشت زنجیرة کوتاه اسیدهای چرب نشأت گرفته از فلور روده است و اینکه چگونه آنها یکپارچه می‌شوند و متابولیسم انسان را تنظیم می‌کنند."/

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.