دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ساعت اپی‌ژنتیک طول عمر ما را پیش‌بینی می‌کند

اخبار عمومی

• تیم نیومن
• ترجمة محمدقاسم رافعی

برخی از افراد که دارای زندگی متناسب و عادت‌های سالم هستند زودتر از همسن و سال‌های خود که زندگی‌شان آنقدرها هم سالم نیست، می‌میرند. مطالعة جدید در اپی‌ژنتیک پیری به روشن کردن پدیدة سرگیجه‌آور پیری زودرس می‌پردازد.
اپی‌ژنتیک که قلمرو نسبتاً جدیدی در پژوهش محسوب می‌شود، در حال ایجاد سرفصلی دور از دسترس و جذاب است.
خلاصه‌اش اینکه اپی‌ژنتیک نمودار تغییراتی در کروموزوم‌ها را ترسیم می‌کند که بدون تغییر توالی خود DNA صورت می‌گیرند.
با دگرگون کردن راه‌هایی که در آن DNA بسته‌بندی و تکثیر می‌شود، این تغییرات می‌تواند در کل ارگانیسم ایجاد شود بدون اینکه یک جفت پایة DNA از محل خود جابجا گرددد.
محققان دانشگاه کالیفرنیا – لس‌آنجلس (UCLA) بر آن شدند تا به بررسی این موضوع بپردازند که چگونه اپی‌ژنتیک می‌تواند در موضوع پیری انسان تأثیرگذار باشد.
تیم تحقیق به ویژه می‌خواست در این موضوع تحقیق کند که آیا اپی‌ژنتیک می‌تواند بینشی درونی در موضوع پیری زودرس ارائه دهد. همچنان‌که دکتر داگلاس کیل / Douglas Kiel استاد دانشکدة پزشکی هاروارد و دانشمند ارشد «انستیتو تحقیقات سالخوردگی در زندگی عبریان پیر / Institute of Aging Research at Hebrew Senior Life می‌گوید:
در طب پیری، ما همیشه درگیر موضوع تفاوت میان سن شناسنامه‌ای بیماران خود و آن‌گونه که آنان از نظر فیزیولوژیکی به نظر می‌رسند، هستیم."
برای باز کردن این سؤال، دانشمندان UCLA تیمی متشکل از 65 محقق از 7 کشور را رهبری کردند. آنان داده‌های 13 مطالعة جداگانه، شامل بهداشت اولیة زنان و مطالعة قلب فرامینگهام را مورد استفاده قرار دادند. در کل DNA 13000 نفر با استفاده از نمونه‌های خون مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
با ضبط تغییرات وابسته به سن در DNA انسان و محاسبة سن بیولوژیک فرد، تیم تحقیق متوجه شد که می‌تواند با دقت طول عمر فرد را تخمین بزند.
مقاله، که این هفته در نشریة سالخوردگی / Aging منتشر شده است، توضیح می‌دهد که چگونه سن بیولوژیک بالاتر - فارغ از موضوع سن شناسنامه‌ای – مرگ زودهنگام را پیش‌بینی می‌ کند.

نمودار متیلاسیون
با استفاده از یک‌سری روش‌های مولکولی، دانشمندان نرخ پیری هر فرد را اندازه‌گیری کردند. یکی از تکنیک‌های مورد استفاده ساعت اپی‌ژنتیک بود که در سال 2013 توسط پروفسور هوروات طراحی شد.
ساعت اپی‌ژنتیک پروفسور هوروات با ردیابی متلاسیون کار می‌کند. متیلاسیون فرآیندی است که در آن گروه‌های متیل به DNA اضافه می‌شوند. این روند معمولاً به کاهش در رونویسی ژن، و تغییر فنوتیپ فرد منجر می‌شود بدون اینکه ژنوتیپ وی تغییر کند.
متیلاسیون طبیعی است و مداواً به مرور زمان بروز می‌کند. تیم تحقیق متوجه شد که با مقایسة سن شناسنامه‌ای فرد با سن بیولوژیک خون وی، می‌تواند طول عمر مورد انتظار برای فرد را پیش‌بینی کند.
نویسندة اول مقاله، براین چن / Brian Chen از انستیتو ملی سالخوردگی می‌گوید:
"ما شگفت‌زده شدیم وقتی دیدیم که ساعت اپی‌ژنتیک می‌تواند طول عمر سفیدپوستان، اسپانیایی‌تبارها و آفریقایی – آمریکایی تبارها را پیش‌بینی کند. صدای این زنگ حتی پس از تنظیم ریسک فاکتورهای مرسوم نظیر سن، جنس، دخانیات، شاخص تودة بدن، تاریخچة بیماری و شمارش گلبول‌های خون به گوش می‌رسید."
تیم تحقیق متوجه شد که در حدود 5 درصد افراد با سرعت بیشتری پیر می‌شوند و دچار کاهش در طول عمر مورد انتظار خود می‌شوند. پروفسور هوروات می‌گوید: "شتاب گرفتن نرخ پیری این ریسک بزرگسالان برای مرگ را در هر سنی تا 50 درصد افزایش می‌دهد."
به عنوان مثال، اگر دو مرد 60 ساله را که زندگی پراسترس و ابتلاء به دخانیات دارند مقایسه کنیم؛ مرد اولی دارای یک نرخ پیری بالا و دیگری متوسط است. احتمال اینکه مرد اولی در طول 10 سال آینده بمیرد 75 درصد است، در حالی که این احتمال برای فرد دومی در طول همین دورة زمانی 60 درصد است.

آیندة پژوهش در پیری
این یافته‌ها می‌تواند به توضیح این مسأله کمک کند که چرا برخی از مردم علی‌‌رغم برخورداری از زندگی سالم در جوانی می‌میرند. در هر حال، این یافته به معنی آزاد گذاشتن فرد برای مصرف سیگار و خوردن مشروب نیست. همچنان که پروفسور هوروات یادآوری می‌کند، ریسک‌فاکتورهای سنتی نظیر فشار خون بالا و دیابت هنوز بیش از نرخ پیری اپی‌ژنتیک پیش‌بینی ‌کنندة مرگ و میر هستند."
طبیعت درونی و مقیاس این مطالعه وزن قابل توجهی برای آن ایجاد می‌کند. مرحلة بعدی این است که آیا می‌توان این یافته‌ها را در موقعیت دنیای واقعی مورد استفاده قرار داد. بر مبنای توضیح دکتر کیل "اگر ما بتوانیم ثابت کنیم که متیلاسیون به پیری شتاب می‌دهد، خواهیم توانست راهکارهایی برای کُند کردن این روند و بهینه کردن سلامت مناسب در فرد عرضه کنیم."
اهمیت تغییرات اپی‌ژنتیک و چگونگی تأثیر آنها بر سالخوردگی زودرس هنوز راه درازی برای توضیح کامل در پیش دارد. این ممکن است به این دلیل باشد که آنها بر عواملی غیر از آنچه اکنون در زندگی فرد دخیل هستند تأثیر می‌گذارند. برای مثال شاید آنها اثرات برخی بیماری‌ها را تشدید می‌کنند یا توانایی ما را برای مقابله با آنها از بین می‌برند.
دکتر چن می‌گوید: "تمرکز فعلی ما بر فهم این موضوع استوار است که کدام مکانیسم‌های بیولوژیک "تیک" ساعت اپی‌ژنتیک را کنترل می‌کنند و نیز تحقیق روی پیامدهای وجود اختلاف بین سن اپی‌ژنتیک و سن شناسنامه‌ای افراد است.
"ما و برخی گروه‌های دیگر در حال حاضر سعی داریم تا ساعت مشابهی را در مدل‌های حیوانی توسعه دهیم. این به گروه‌های بیشتری از دانشمندان امکان می‌دهد تا نقش ساعت اپی‌ژنتیک را در پیوند با دیگر شاخص‌های پیری بفهمند. مدل‌های حیوانی به ما امکان می‌دهد تفاوت‌های میان ساعت درونی بافت‌ها و درون طول عمر افراد را بررسی کنیم."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.