دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چربی سمی علت ایجاد دیابت نوع 2

اخبار دیابت


• آنا ساندویو
• ترجمة نادر اکبری

تعداد زیادی از مردم جهان مبتلاء به دیابت نوع 2 هستند و بسیاری دیگر در مرحلة پیش‌دیابت بسر می‌برند. اگرچه چاقی یکی از ریسک فاکتورهای این بیماری است، تحقیق تازه عنوان می‌کند که احتمالاً فقط نوع خاصی از چربی موجب دیابت نوع 2 است.
بنا بر داده‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) بیش از 29 میلیون آمریکایی، یا 9.3 درصد جمعیت ایالات متحد آمریکا دچار دیابت هستند. دیابت نوع 2 است شامل 95-90 درصد کل انواع دیابت است.
در دیابت نوع 1، بیمار قادر به تولید کافی هورمون انسولین نیست. در دیابت نوع 2، اگرچه بدن بیمار انسولین تولید می‌کند اما نمی‌تواند آن را به طور کامل مورد استفاده قرار دهد.
انسولین توسط لوزالمعده تولید می‌شود. سلول‌ها توسط انسولین قند را گرفته و بعد از پردازش آن را به انرژی تبدیل می‌کنند.
در بیمارانی که انسولین به طور مؤثر پردازش نمی‌شود، گلوکز به وسیلة سلول‌‌ها جذب نمی‌گردد و در عوض در جریان خون انباشته می‌شود. دیابت زمانی بروز می‌کند که میزان قند خون به صورت غیر نرمال بالا می‌رود.
اگرچه داشتن اضافه وزن یا چاقی یکی از ریسک فاکتورهای عمومی دیابت است، محققان نشان داده‌اند که دیابت در افراد دارای وزن سالم نیز بروز می‌کند.
مطالعة پیشین نشان داده است که 12 درصد افراد مبتلاء به دیابت در فاصلة 1990 تا 2011 دارای وزن نرمال بوده‌اند. همان مطالعه نشان داد که وقتی تشخیص دیابت انجام شود، نمونه‌های دارای وزن نرمال بیش از همتایان سنگین‌وزن‌تر خود در معرض مرگ بر اثر بیماری قرار دارند.
دلایل این امر تاکنون روشن نشده است. تحقیق جدید شاید نه فقط این موضوع را روشن کند که چرا برخی از مردم دارای وزن طبیعی هنوز در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند، بلکه آشکار کند که چرا برخی از افراد در مقایسه با دیگران در مقابل این بیماری آسیب‌پذیرتر هستند.
فارغ از وزن افراد این ممکن است وجود نوع خاصی از چربی باشد که افراد را دچار دیابت نوع 2 می‌کند.

سرامیدها محرک مقاومت انسولین و دیابت در موش‌ها
نویسندة ارشد مطالعه دکتر اسکات سامرز / Scott Summers، ‌رییس دپارتمان تغذیه و فیزیولوژی یکپارچه در دانشگاه یوتا، معتقد است که یک کلاس سمی متابولیت‌های چربی به نام سرامیدها مسبب بروز دیابت نوع 2 است.
مطالعة جدید از سوی سامرز و تیمش نشان می‌دهد که ساخته شدن سرامیدها مانع از کارکرد نرمال بافت چربی در موش‌ها می‌شود.
وقتی ما پرخوری می‌کنیم برخی از چربی‌های اضافی یا ذخیره می‌شوند یا برای تولید انرژی می‌سوزند. اما در برخی از مردم چربی اضافی فقط تبدیل به سرامید می‌شود.
دکتر سامرز می‌گوید: "سرامیدها بر روش انتقال مواد غذایی در بدن اثر می‌گذارند. آنها راهی را که بدن به انسولین پاسخ می‌دهد مختل می‌کنند و نیز بر چگونگی سوزاندن کالری تأثیر دارند."
آنچنان که دکتر سامرز توصیف می‌کند وقتی سرامیدهای زیادی در بافت چربی انباشته می‌شود، بدن به یک "نقطة سرریز" می‌رسد. بافت چربی از کارکرد کامل بازمی‌ماند و چربی زاید به درون جریان خون و قلب سرازیر می‌شود یا به راه خود در آسیب رساندن به بافت‌های پیرامونی ادامه می‌دهد.
سرامیدها پیشتر و دستکم به واسطة سه مکانیسم مختلف به دیابت مرتبط شده‌اند: آنها سبب مرگ سلول‌های بتای لوزالمعده می‌شوند، مقاومت انسولین را افزایش، و بیان ژنی انسولین را کاهش می‌دهند.
مطالعة جدید حمایت بیشتری از نقش سرامیدها در ایجاد مقاومت انسولین فراهم می‌کند.
افزودن سرامیدهای اضافی به سلول‌های چربی در موش‌ها آنها را دچار مقاومت انسولین کرد و توانایی آنها را برای سوزاندن کالری از بین برد. در مقابل موش‌هایی که سرامیدهای کمتری داشتند به هیچ وجه دچار مقاومت انسولین نشدند.
موش‌های دارای سرامیدهای بیش از حد همچنین در معرض احتمال بیشتری برای ابتلا به دیابت و بیماری کبد چرب بودند.
نتایج مطالعه در آخرین شمارة متابولیسم سلول / Cell Metabolism منتشر شده است.

دلالت بر تحقیق بیشتر
این مطالعه عنوان می‌کند که برخی از مردم از پیش مستعد آن هستند که چربی اضافی را به جای کالری به سرامید تبدیل کنند.
نویسندة رهبر مطالعه بقیراط کاؤراسی / Bhagirath Chaurasia استادیار دانشگاه یوتا می‌گوید: "این تحقیق نشان می‌دهد که برخی افراد لاغر دچار دیابت یا بیماری کبد چرب خواهند شد اگر چیزی مثل ژنتیک محرک انباشت سرامید باشد."
سامرز اشاره می‌کند که میزان دیابت در برخی کشورهای آسیایی بیشتر از ایالات متحد آمریکا است، اگرچه میزان چاقی نسبتاً در آن کشورها پایین است.
بر مبنای نظر CDC دیابت با برخی نژادها / قومیت‌ها، آفریقایی – آمریکایی تبارها، اسانیایی‌ تبارها، بومیان آمریکا، برخی آسیایی‌ها و بومیان هاوایی یا دیگر ساکنان جزایر اقیانوس آرام به طور مشخص در مورد ریسک بالاتر برای ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط دانسته شده است.
سامرز می‌گوید: "برخی از مردم صاف و ساده برای تعامل با رژیم غذایی چربی ساخته نشده‌اند. موضوع فقط این نیست که شما چقدر می‌خورید، زیرا برخی مردم مقدار زیادی غذا می‌خورند و تمام چربی را به طور مؤثر ذخیره می‌کنند و سالم باقی می‌مانند."
به عنوان نتیجه دانشمندان حالا در جستجوی جهش‌های ژنتیکی هستند که ممکن است مردم را از پیش مستعد انباشت سرامیدها کند.
بر مبنای نظر محققان میزان سرامیدها وجود دیابت را در انسان بهتر از چاقی پیش‌بینی می‌کند. بیمارانی که در سنگاپور مورد عمل جراحی بای‌پس معده قرار گرفته بودند، اگرچه همگی افراد چاق بودند، میزان سرامیدها در بدن آنها متفاوت بود. در میان بیماران مزبور آنهایی که میزان سرامید پایین‌تری داشتند دچار دیابت نوع 2 نبودند، در حالی که افراد دارای تشخیص دیابت نوع 2 در این گروه از بیماران دارای میزان بالاتری از متابولیت‌های سمی بودند.
سامرز در حال حاضر مشغول کار برای توسعة داروهایی است که می‌تواند مانع از سنتز سرامیدها شود.
کاؤراسیا می‌گوید: "با ممانعت از تولید سرامید، دستکم در مورد برخی از مردم ما خواهیم توانست مانع از بروز دیابت نوع 2 یا دیگر اختلالات متابولیک شویم."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.