دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

غذای یکسان، ژن‌های متفاوت، سطوح متفاوت موفقیت

اخبار ژنتیک

تیم نیومن
ترجمة هامیک رادیان

تحقیقات جداگانه تأیید مي‌کنند که آنچه بیشتر مردم تاکنون بدان شک داشتند واقعیت دارد: ژن‌های ما بر راهی که بدن ما به رژیم غذایی خاص واکنش نشان می‌دهد تأثیر می‌گذارند و سطوح توفیق یا شکست ما را تعیین می‌کنند.
از آنجا که میزان چاقی به افزایش خود در آمریکا ادامه می‌دهد صدای فراخوان کاهش وزن دارد بلندتر می‌شود.
البته راز رژیم غذایی این است که شما بیش از کالری مصرفی آن را بسوزانید اما دقیقاً اینکه چگونه یک فرد به چنین مسیری هدایت می‌شود به یک تصمیم بغرنج تبدیل شده است.
گزینه‌های در دسترس افراد خود هیچ کم از سردرگمی ندارند.
همه می‌دانند که برخی از مردم به نظر می‌رسد به یک غذای خاص جواب بهتری می‌دهند؛ آنچه در یک فرد خوب جواب می‌دهد ممکن است در دیگری تأثیر اندکی داشته یا هیچ تأثیری نداشته باشد.
یک تیم از محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی بر آن شدند تا این تأثیر را با موشکافی بیشتر مورد تحقیق قرار دهند. محققان در صدد بودند تا دریابند که آیا تفاوت‌های فردی ژنتیک می‌تواند بر تأثیر رژیم غذایی خاص بر افزایش یا کاهش وزن مؤثر باشد.
دکتر ویلیام بارینگتن / William Barrington رهبری تیم تحقیق را بر عهده داشت. یافته‌های آنها در جمعة هفتة جاری در کنفرانس ژنتیک آلاید، نشست سالانه‌ای که از سوی انجمن ژنتیک آمریکا برگزار می‌شود، عرضه خواهد شد.
تحقیق بر روی موش‌ها صورت گرفت؛ بر مبنای نظر بارینگتن موش‌ها مدل خوبی برای مطالعه در مورد تغییرات رژیم غذایی به دست می‌دهند زیرا آمادگی آنها نسبت به چاقی و وضعیت‌های متابولیک شبیه انسان‌ها است.
چهار نژاد موش مورد استفاده قرار گرفتند، و همة موش‌های هر نژاد از ژنتیک یکسان برخوردار بودند، رژیم غذایی واحد برای هر چهار نوع ساختار ژنتیک پیگیری شد و تفاوت پاسخ‌ها در هر نژاد به رژیم غذایی مورد اندازه‌گیری قرار گرفت.
به مدت 6 ماه موش‌ها غذاهای متعارف را در مقادیر مطلوب دریافت کردند: یک استاندارد غذای غربی، یک منوی غذایی ژاپنی، یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای و یک رژیم غذایی پرچربی و کم هیدروکربورات به شیوة اتکین (کیتوژنیک). بقیة موش‌ها با غذاهای استاندارد به عنوان گروه کنترل مورد تغذیه قرار گرفتند.
موش‌ها مجاز بودند تا هر اندازه که میل داشتند بخورند و محققان میزان غذای مصرفی آنها را اندازه‌گیری می‌کردند.
هر رژیم غذایی به دقت با رژیم‌ غذایی انسانی معادل‌سازی می‌شد. برای مثال رژیم غذایی ژاپنی شامل برنج به عنوان منبع اصلی کربوهیدرات و عصارة چای سبز ویژه بود. رژیم غذایی مدیترانه‌ای شامل عصارة مکمل شراب قرمز بود.

تفاوت‌های ژنتیک در اثرات روی موش‌های خاص
پارامترهای مختلف مربوط به سلامت برای مشاهدة چگونگی تأثیر هر رژیم غذایی خاص روی موش‌ها اندازه‌گیری شد. محققان دریافتند که در مجموع رژیم غذایی غربی پیامدهای منفی شامل بیماری کبد چرب و چاقی در پی داشت. اما محققان می‌نویسند که اثرات هر رژیم غذایی به شکل معنی‌داری بسته به نژاد موش‌ها متفاوت بود.
برای مثال یکی از نژادها به نظر می‌رسید که هیچ‌گونه علایم بیماری در هیچ‌یک از فرم‌های غذایی غربی نشان نمی‌داد.
در مثال دیگر، رژیم غذایی غربی و کیتوژنیک که هر دو سرشار از چربی هستند در دو نژاد مختلف موش تأثیرات کاملاً متضاد داشتند. یکی از نژادها در مقابل رژیم غذایی غربی پیامدهای منفی داشت در حالی که در پاسخ به رژیم غذایی کیتوژنتیک هیچ گونه عوارض منفی بروز نداد. دیگر نژادها پاسخ معکوس داشتند؛ آنها با رژیم غذایی کیتوژنیک دچار بیماری کبد چرب شدند اما با رژیم غذایی غربی به این عارضه دچار نشدند.
در میان تمامی نژادهای موش‌ها رژیم غذایی کیتوژنیک سبب شد تا موش‌ها بدون افزایش میزان فعالیتشان کالری بیشتری مصرف کنند، اما برخی از موش‌ها به قدری پرخوری کردند که دچار چاقی شدند.
از آنجا که موش‌ها به مواد مغذی و رژی غذایی به شیوة مشابه انسان پاسخ می‌دهند، محققان باور دارند که شانس بزرگی هست که این نتایج برای انسان‌ها نیز قابل انطباق باشد. بارینگتن می‌گوید: "از آنجا که برای افراد مختلف رژیم غذایی بهینه متفاوت است، این بر نیاز بر دقت در تغذیه، که باید رژیم غذایی مطلوب برای هر فرد را شناسایی کرد تأکید می‌کند.
این یافته‌ها برای هر کسی که در جستجوی یافتن سالم‌ترین رژیم غذایی برای خود است تبعاتی در بر دارد. در سطح گسترده‌تر آنها سؤالاتی را نیز پیش روی توصیه‌های نهادهای رسمی مانند سازمان غذا و داروی ایالات متحد آمریکا (FDA) قرار می‌دهند. توصیه‌های FDA بر مبنای پاسخ میانگین به رژیم غذایی خاص صورت می‌گیرد و تفاوت‌های فردی نادیده انگاشته می‌شود.
گام بعدی تیم تحقیق تلاش برای پیوند دادن پاسخ ژن‌ها در موارد متفاوت در واکنش به تغییرات رژیم غذایی است. تیم تحقیق امیدوار است که در آینده، یافته‌های آنها به آزمون‌هایی منجر خواهد شد که اجازه می‌دهد افراد نوع بهترین غذا برای خود را شناسایی کنند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.