دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سبک زندگی سالم پس از پیوند اعضا
تغییر اندازه و نوع قلم متن

فصل ششم


مراقبت‌های‌دهان و دندان


معاینة دندان‌ها قبل از پیوند
انجام معاینة دهان و دندان به عنوان یکی از ارزیابی‌های قبل از پیوند ضروری است. زمانی که در فهرست انتظار پیوند قرار دارید، پزشک تیم برای بررسی وضعیت دهان و دندان، شما را به دندانپزشک معرفی می‌کند. اهمیت این موضوع به دلیل مصرف برخی داروها پس از پیوند است که به راحتی سبب بروز عفونت می‌شوند. حفظ بهداشت دهان و دندان قبل از پیوند، در زمانی که در فهرست انتظار پیوند هستید به شما کمک خواهد کرد تا پس از پیوند، دندان‌ها و لثه‌های شما در شرایط بهتری باشند.

مراقبت از دندان‌ها پس از پیوند
بهداشت دهان و دندان برای هر فردی ضروری است. برای بیمارانی که در فهرست انتظار پیوند هستند و برای افرادی که عمل پیوند را انجام داده‌اند، سلامت نگاه داشتن دندان‌ها و لثه‌ها از مهم‌ترین بخش‌های درمان است. در این بخش اطلاعات لازم در مورد مراقبت‌های معمول دهان و دندان در اختیار شما قرار داده می‌شود.
دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است دندان‌ها و لثه‌های شما را قبل و پس از پیوند دچار مشکل سازد. وقتی که در فهرست انتظار پیوند هستید ممکن است به دلیل بیماری و ناتوانی، به سلامت دندان‌ها و لثه‌هایتان فکر نکنید. بیماران در فهرست پیوند معمولاً به دلیل پیشرفت بیماری و ناتوانی امکان مراجعه به دندانپزشک را نداشته و قادر نیستند روزانه از دندان‌ها و لثه‌های خود مراقبت کنند. به همین دلیل معمولاً بیمارانی که در فهرست انتظار پیوند قرار دارند دارای مشکلات دندان‌ها و لثه‌ها هستند. پس از پیوند نیز ممکن است بیشتر توجه شما به مشکلاتی مانند عفونت، پس‌زدن پیوند و یا عوارض جانبی داروها باشد. داروهای تضعیف کنندة سیستم ایمنی سبب بروز عفونت و عوارضی در دهان و دندان نیز می‌شوند. تمام این عوامل سبب بروز مشکلات دهان و دندان به دنبال پیوند خواهند شد.


دلایل بروز بیماری‌های دهان و دندان در بیماران پیوند را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:
• عدم توانایی در مراقبت از دندان‌ها
• مصرف داروهای پیوند
• مصرف سیگار
استرس، اضطراب، افسردگی

رایج‌ترین مشکلات دندان‌ها در دریافت کنندگان پیوند
بیماری‌های دهان و دندانی که در دریافت کنندگان پیوند بروز می‌کند مشابه بیماری‌های دهان و دندان در عموم جامعه است. بیماری‌های لثه، پوسیدگی دندان‌ها، زخم‌های دهان، خشکی دهان و عفونت‌های دندان‌ها از جمله مواردی است که در بیماران پیوند دیده می‌شود. بعضی از مشکلات، عوارض جانبی داروها پس از پیوند هستند.

• خشکی دهان
به دنبال کارکرد نامناسب غدد بزاقی و ترشح ناکافی بزاق ممکن است خشکی دهان را تجربه کنید. بسیاری از داروهایی که بدون نسخة پزشک از داروخانه ها قابل تهیه هستند مانند آنتی‌هیستامین‌ها و ضد احتقان‌ها می‌توانند سبب خشکی دهان شوند. داروهایی که پس از پیوند نیز برای شما تجویز می‌شوند می‌توانند خشکی دهان ایجاد کنند. این عارضه بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود. علائم شایع خشکی دهان عبارتند از: بزاق رشته‌ای، احساس زخم در گلو، سوزش دهان و زبان، بوی بد دهان، اختلال در جویدن و بلع غذا و ناتوانی در احساس طعم غذا. به هنگام ابتلا به خشکی دهان صحبت کردن نیز برای شما سخت خواهد بود. پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه، به دلیل وجود نداشتن بزاق کافی برای شستشوی اسید حاصل از پلاک باکتری، به سرعت پیشرفت خواهند کرد. خشکی دهان برای گیرندة پیوند مضر است چرا که خشکی سبب تحریک بافت نرم دهان و ایجاد زخم‌های دهان می‌شود. داشتن زخم باز در دهان می‌تواند خطر عفونت را افزایش دهد. در صورتی که مبتلا به خشکی دهان هستید با پزشک پیوند و یا دندانپزشک خود مشورت کنید. دندانپزشک شما می‌تواند روش‌هایی را به شما توصیه کند که سبب افزایش رطوبت دهان می‌شوند. مصرف سیگار، الکل و تنباکو خشکی دهان را افزایش می‌دهد.
شما می‌توانید علائم خشکی دهان را با راه‌های زیر بهبود ببخشید:
• مکیدن آب نبات بدون قند برای تحریک بزاق، می‌توانید از آب‌نبات‌های ترش‌مزه استفاده کنید.
• جویدن آدامس‌های بدون قند
• استفاده از بزاق مصنوعی یا مرطوب کننده‌های دهان
• شستشو مرتب دهان با نرمال سالین و پراکسید هیدروژن 3%
• اجتناب از مصرف الکل، غذاهای شور و کافیین‌دار و کولا
• نوشیدن آب فراوان
• مکیدن قطعات یخ
• رعایت اصول بهداشت دهان و دندان

• بیماری لثه (التهاب لثه)
التهاب لثه عفونت بافت اطراف دندان شما است. عفونت می‌تواند در فاصلة بین دندان و لثه و در زیر خط لثه، گسترش پیدا کند. عفونت سبب درهم شکنندگی بافت می‌شود و به دنبال این شکنندگی در میان دندان و لثه فاصله ای به نام پاکت ایجاد می‌شود. این پاکت به صورت عفونت‌های جدی لثه که بیماری پریدونتال نام دارد، گسترش پیدا می‌کند. در بیماری پریدونتال لثه‌ها و سایر ساختارهای نگهدارندة دندان‌ها دچار اختلال می‌شوند. برخی از داروهای پیوند خطر بروز بیماری‌های لثه را افزایش می‌دهند. دیابت، سیگار و جویدن تنباکو سبب سرعت بخشیدن به بیماری‌های لثه می‌شوند.
بیماری پریودنتال در مراحل اولیه ژنژویت و یا التهاب لثه نامیده می‌شود. لثه‌ها متورم و قرمز می‌شوند و گاهی با خونریزی همراه هستند. این بیماری در مراحل پیشرفته‌تر، پریودنتیت نامیده می‌شود که در این حالت لثه تحلیل می‌رود و حتی ممکن است بخشی از ریشه نمایان شود به صورتی که که در این افراد طول دندان‌ها طویل‌تر از حالت عادی به نظر می‌رسد. بافت استخوانی اطراف دندان‌ها نیز از طریق مکانیسم‌های متعدد دچار آسیب می‌شود و در نتیجه دندان‌ها لق شده و در صورت عدم درمان، در نهایت دچار ریزش می‌شوند.

• هیپرتروفی لثه‌ها (رشد بیش از حد لثه‌ها)
مشکل دیگری که پس از پیوند می‌تواند برای لثه‌ها ایجاد شود، رشد بیش از حد لثه‌ها است. این مشکل به دنبال مصرف برخی از داروهای پیوند مانند سیکلوسپورین ایجاد می‌شود. این دارو سبب می‌شود لثه بیش از حد رشد کند، از مرزهای معمول عبور کرده و روی دندان را بپوشاند. این رشد بیش از حد را هیپرتروفی لثه می‌نامند. رشد بیش از حد لثه‌ها در مسواک زدن و استفاده از نخ دندان اختلال ایجاد می‌کند و خونریزی و عفونت ممکن است رخ دهد.
در صورتی که در مورد رشد بیش از حد لثه‌های خود نگران هستید:
• با هماهنگ کنندة پیوند خود تماس بگیرید و در مورد عوارض جانبی داروهایی که مصرف می‌کنید، سؤال کنید. بپرسید که آیا داروهای شما هیپرتروفی لثه ایجاد می‌کنند.
• در هر نوبت مسواک زدن، لثه‌های خود را از نظر رشد بیش از حد بررسی کنید.
• به صورت منظم برای معاینة دندان‌ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
• فهرست داروهای مصرفی را در اختیار دندانپزشک خود قرار دهید.
• در صورتی که به هیپرتروفی لثه مبتلا شده‌اید، دندان‌های خود را مطابق با روشی که دندانپزشک به شما آموزش داده است مسواک بزنید. به منظور پیشگیری از خونریزی از مسواک نرم استفاده کنید.
• به پزشک پیوند خود اطلاع دهید که به هیپرتروفی لثه‌ها مبتلا شده اید. گاهی امکان تعویض دارو با داروی دیگری که این عارضة جانبی را ندارد وجود خواهد داشت. در مواردی که امکان تعویض دارو وجود ندارد در صورت صلاحدید پزشک کاهش میزان دارو انجام می‌شود که به کم شدن این عارضة جانبی کمک خواهد کرد.
• در صورتی که شدت هیپرتروفی زیاد باشد جراحی لثه‌ها کمک کننده است. جراحی سبب حفظ سلامت لثه‌ها و پیشگیری از عفونت خواهد شد.
• پوسیدگی دندان‌ها
پلاک چیست؟
پلاک دندانی رسوب روی دندان‌ها است. این پلاک بعد از هر وعدۀ غذایی ساخته می‌شود و به شکل یک خمیر یا یک شورۀ سفید یا کمی زرد روی دندان‌ها می‌چسبد. پلاک دندانی از تکه‌های مواد خوراکی و بزاق دهان ساخته می‌شود. بعد از اینکه پلاک دندانی شکل می‌گیرد، باکتری‌ها چند برابر می‌شوند. آنها از قند موجود در مواد غذایی و بزاق دهان تغذیه می‌کنند. این باکتری‌ها موادی اسیدی می‌سازند که این مواد اسیدی به مینای دندان‌ها حمله‌ور می‌شوند و به لثه‌ها آسیب می‌زنند. اگر پلاک دندانی از بین نرود، می‌تواند آهکی و بعد از آن سخت شود و در نهایت رسوب دندانی به وجود می‌آید. اگر بعد از هر وعدۀ غذایی پلاک دندانی پاک نشود، مواد اسیدی تولید می‌کند، که پوسیدگی و التهابات لثه‌ای یا همان عفونت‌ها را با خود به همراه دارد. اگر پلاک دندانی محکم و به رسوب تبدیل شود، مسواک دیگر نمی‌تواند آنها را از بین ببرد. در این مواقع باید به دندانپزشک و جرم‌گیری متوسل شد.
برای پیشگیری از تشکیل پلاک و عوارض بیشتر:
• به ویژه در شش ماه اول پیوند دررعایت بهداشت دهان و دندان خود کوشا باشید.
• حداقل دوبار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید، به ویژه پس از وعده های غذایی.
• هر شب قبل از خواب مسواک بزنید.
• یک بار در روز با استفاده از نخ دندان، فاصلة میان دندان‌ها را تمیز کنید.
• بهترین و صحیح‌ترین روش برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را از دندانپزشک و یا متخصص بهداشت خود فرا بگیرید.
• هر شش ماه و در صورت نیاز در فاصلة زمانی کوتاه‌تر برای معاینه به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
• یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید، مصرف اسنک‌ها و شیرینی‌ها را محدود کنید. مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قند بالا را محدود کنید به خصوص اگر در تماس طولانی مدت با دندان شما باشند.
• در صورتی که متوجه ناهمواریی بر روی دندان خود شدید، دندان‌هایتان نسبت به غذاها و مایعات سرد و گرم دچار حساسیت شد و یا دچار دندان درد شدید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
• حفره‌های ایجاد شده بر روی دندان را به منظور پیشگیری از پوسیدگی و عفونت هرچه سریع‌تر درمان کنید.

برفک (کاندیدیاز)
یک بیماری عفونی است که به وسیلة قارچ‌هایی که به صورت معمول در دهان زندگی کرده و مشکلی ایجاد نمی‌کنند، به وجود می‌آید. اما به دلیل اینکه شما داروهایی دریافت می‌کنید که سیستم ایمنی شما را ضعیف می‌سازد، این قارچ می‌تواند در دهان شما ایجاد عفونت کند. برفک به صورت نقاط سفید رنگ در دهان شما دیده می‌شود. این نقاط شبیه به شیر دلمه بسته و پاک نمی‌شوند. این نقاط ممکن است قرمز شده و یا تبدیل به زخم شوند. معمولاً در مخاط دهان، روی زبان و گلو دیده می‌شوند. در صورتی که به برفک مبتلا شوید، ممکن است هنگام غذا خوردن احساس ناراحتی داشته باشید و احساس خشکی دهان را تجربه کنید. درمان برفک دارو درمانی است که به صورت تجویز قرص و یا محلول دهانشویه صورت می‌گیرد. در صورتی که دوز بالایی از داروهای تضعیف کنندة سیستم ایمنی مانند پردنیزولون دریافت می‌کنید، پزشک شما برای پیشگیری از ایجاد برفک این داروها را برای شما تجویز خواهد کرد. سیگار کشیدن، خشکی دهان، دیابت و داشتن دندان مصنوعی احتمال بروز برفک در دهان شما را افزایش می‌دهد. دهانشویه با محلول پرکسید هیدروژن می‌تواند درد و ناراحتی را تسکین دهد.

زخم‌های دهان
به صورت زخم‌های باز یا بسته در سطح مخاط دهان ایجاد می‌شوند. این زخم‌ها به دلایل بسیاری در عموم جمعیت بروز می‌کنند. گیرندگان پیوند نیز به دلیل مصرف برخی داروها ممکن است به زخم‌های دهان مبتلا شوند. شایع‌‌ترین علت زخم‌های دهانی، صدمه‌های فیزیکی است. گاز گرفتن گونه یا زبان و لب در هنگام غذا خوردن، تیزی یک دندان، ضربة ناشی از مسواک زدن محکم و یا دندان‌های مصنوعی که در دهان لق می‌خورند، می‌توانند بافت دهان را زخم کنند. به دنبال تماس مخاط دهان با زخم، زخمی کم‌عمق با حاشیة قرمز و مرکز سفید یا زرد ایجاد می‌شود. این منطقه معمولاً متورم و دردناک است. زخم های دهان اختلال‌هایی در جویدن، بلع و صحبت کردن ایجاد می‌کنند. خوردن غذاهای نرم مانند پوره، سوپ و ماست می‌تواند به تسکین درد کمک کند. نوشیدن مایعات خنک نیز کمک کننده خواهد بود. برخی از داروهایی که بدون نسخه از داروخانه‌ها قابل تهیه هستند، در کاهش درد زخم‌های دهان مؤثرند.

بیمارانی که زخم‌های بسیار دردناک دارند می‌توانند از داروهای بی‌حس کننده استفاده کنند. این داروها معمولاً روی زخم اسپری می‌شوند. از دندانپزشک خود در مورد محصولی که برای شما مفیدتر خواهد بود سؤال کنید. زخم‌های دهان معمولاً در طول یک تا سه هفته التیام پیدا می‌کنند. در صورتی که زخم شما در طول این زمان بهبود پیدا نکرد و یا قرمزی، تورم و درد افزایش پیدا کرد با پزشک پیوند و یا دندانپزشک خود تماس بگیرید. زخم‌های دهانی از شایع‌ترین علایم اولیة سرطان دهان هستند.

پیشگیری
با رعایت بهداشت دهان و دندان می‌توانید پس از پیوند دندان‌ها و لثه‌های سالمی داشته باشید. رعایت بهداشت دهان و دندان مهم‌ترین اصل در پیشگیری از عفونت‌ها است.
توصیه‌های مهمی در مورد بهداشت دندان‌ها:
• از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
• حداقل دو بار در روز مسواک بزنید، به ویژه پس از وعده های اصلی غذا و قبل از خواب.
• برای از بین بردن پلاک‌ها از میان دندان‌هایتان یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
• از یک مسواک با سر گرد و برس نرم استفاده کنید. با استفاده از مسواک نرم و حرکات ایمن می‌توانید به راحتی پلاک‌ها را از میان دندان‌ها خارج سازید. استفاده از مسواک‌های خودکار نیز توصیه می‌شود.
• در حدود 3 دقیقه مسواک بزنید.
• حداقل هر سه ماه یک بار مسواکتان را تعویض کنید.
• با محلول دهانشویه، دهان خود را آبکشی کنید. استفاده از دهانشویه منجر به کاهش باکتری‌ها و پلاک‌ها و تازه شدن تنفس شما خواهد شد. از دهانشویه‌های که اثر ضد میکروبی دارند مانند کلروهگزیدین استفاده کنید.
• هر 6 ماه یک بار برای انجام معاینات معمول به دندانپزشک خود مراجعه کنید، در صورتی که دندان‌های شما دارای مشکل است هر 3 تا 4 ماه به دندانپزشک مراجعه کنید.
• یک رژیم متعادل داشته باشید و از مصرف شیرینی‌جات خودداری کنید.
• مصرف سیگار و الکل را متوقف کنید.
• از مصرف غذاهای محرک، داغ و سفت که می‌توانند سبب ایجاد آسیب در حفرة دهان شوند اجتناب کنید.
• به عنوان بیمار پیوند به نکات ذیل توجه کنید:
• به دندانپزشک خود یادآوری کنید که شما پیوند عضو داشته‌اید.
• همة داروهایی را که توسط تیم پیوند شما تجویز شده است، مصرف کنید.
• آزمایش‌های خود را به صورت منظم انجام دهید.
• مطمئن باشید که دندانپزشک شما از داروهایی که شما مصرف می‌کنید، آگاهی دارد.
• دهان خود را به صورت منظم بررسی کنید و در صورت مشاهدة هر گونه ترک‌خوردگی، تورم، درد دندان، لثه قرمز و متورم، خونریزی، زخم در دهان، دانه‌های سفید روی زبان و یا پوشش داخل دهان، به دندانپزشک یا متخصص بهداشت خود مراجعه کنید.
• به یاد داشته باشید که دندانپزشک و متخصص بهداشت شما اعضاء تیم پیوند هستند.

• مسواک زدن صحیح
• درمورد بهترین روش مسواک زدن و استفاده از نخ دندان با دندانپزشک و متخصص بهداشت خود صحبت کنید. در صورت وجود هر مشکلی، آنها بهترین روش را به شما توصیه خواهند کرد.
• به طور کلی اجراء مراحل ذیل به صورت کامل سبب تمیز شدن کامل دندان‌های شما خواهد شد.
• خمیردندانی را انتخاب کنید که مورد تأیید انجمن دندانپزشکی باشد. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفده کنید.
• مسواکی انتخاب کنید که توسط دندانپزشک شما توصیه شده است. ممکن است دندانپزشک شما مسواک خودکار (اتوماتیک) را توصیه کند.
• مسواک را با زاویة 45 درجه مقابل دندان‌های خود نگاه دارید به صورتی که بُرس مسواک به فاصلة میان دندان‌ها و لثه‌ها برسد.
• به آرامی داخل و خارج دندان‌های بالا و پایین را با حرکات کوتاه جلو به عقب و یا دورانی مسواک بزنید.
• پشت دندان‌های جلوی را مسواک بزنید. (مسواک را به صورت عمودی نگاه دارید و از موهای نوک برس برای اینکار استفاده کنید.)
• سطح دندان‌های عقبی را مسواک بزنید.
• کاملا دهان را آبکشی کنید.
• به آرامی مسواک را در دهان خود حرکت دهید تا موجب بروز زخم نشود.

چگونه باید از نخ دندان استفاده کنم؟
• نخ را به راحتی اطراف انگشت خود قرار دهید به طوری که کنترل آن را در دست داشته باشید.
• به آرامی نخ را آزاد کنید و آن را بین دندان‌ها از جلو به عقب سر دهید، با نخ یک شکل C اطراف دندان‌هایتان بسازید.
• دقت کنید که نخ را به جدار دندان مماس کرده و به بالا و پایین حرکت دهید. هر دو وجه دندان را به این روش تمیز کنید. با این روش میان دندان‌ها و میان هر دندان با لثه‌ها را تمیز کنید.
• اگر استفاده از نخ برای شما مشکل است می‌توانید از نخ‌های نواری که ضخیم‌تر هستند استفاده کنید.
انجام اقدامات درمانی دندانپزشکی پس از پیوند
بیماران پیوند به دلیل سرکوب شدن سیستم ایمنی، در صورت آسیب لثه‌ها و یا بافت داخلی دهان به هنگام درمان دندان‌ها، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت‌های دهان هستند. باکتری‌هایی که به صورت معمول در دهان زندگی می‌کنند می‌توانند سبب بروز عفونت‌های دهان شوند و در صورت انتشار این عفونت به خون، مشکل جدی‌تر خواهد بود. در صورت استفاده از دوز بالای داروهای تضعیف کنندة سیستم ایمنی این عفونت شدیدتر خواهد بود. در شش ماه اول پیوند به دلیل بالا بودن دوز داروهای تضعیف کنندة سیستم ایمنی معاینات دندانپزشکی بسیار با اهمیت است.
در صورتی که برای یک ویزیت و معاینة معمول به دندانپزشک خود مراجعه می‌کنید، نیاز به اقدام خاصی نیست. در صورت انجام هر روش درمانی که ممکن است سبب آسیب به لثه‌ها شود مانند کشیدن دندان، استفاده از یک آنتی‌بیوتیک برای پیشگیری ار عفونت توسط مراکز پیوند توصیه می‌شود.
این روش پیشگیری (پروفیلاکسی) از عفونت نام دارد. دندانپزشک شما آنتی‌بیوتیک مناسب را برای شما تجویز خواهد کرد و به شما توضیح خواهد داد که چگونه آن را مصرف کنید. با هماهنگ کنندة تیم پیوند خود تماس بگیرید و پروتکل مرکز درمانی خود را برای پیشگیری از عفونت قبل از اعمال دندانپزشکی دریافت کنید.

شرایط اورژانس دندانپزشکی
در صورت بروز یک شرایط اورژانس مانند شکستن و ترک خوردن دندان، درد و یا تورم بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید. فهرست داروهایی را که مصرف می‌کنید در اختیار دندانپزشک خود قرار دهید. در صورتی که احتمال بروز عفونت به دنبال روش درمانی وجود داشته باشد، دندانپزشک شما آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد.
درد دندان را نادیده نگیرید و درمان را به تعویق نیندازید. دندان آسیب دیده را به منظور پیشگیری از آسیب بیشتر بلافاصله درمان کنید.

نقش تغذیه در سلامت دهان و دندان
نوع مواد غذایی که دریافت می‌کنید و عادات غذایی شما سلامت دندان‌ها و لثه‌های شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد. بعضی از مواد غذایی سلامت دندان‌ها و لثه‌های شما را ارتقا می‌بخشند و برخی مواد غذایی سبب ایجاد پلاک و گسترش پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند. مواد قندی تأثیرگذارترین مواد غذایی در سلامت دندان‌ها هستند.
• تغذیة خوب برای حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها مهم است.
ویتامین ث و اسید فولیک، به حفظ سلامت لثه‌ها کمک می‌کنند. بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات منابع خوبی برای این مواد مغذی هستند.
• آهن و ویتامین ب، که برای سلامت خون شما مهم هستند در غلات سبوس‌دار یافت می‌شوند. نان‌هایی با فیبر بالا، همة غلات سبوس‌دار و برنج منابع خوبی هستند. کمبود ویتامین ب شایع‌ترین ویتامینی است که مخاط دهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
• مواد غذایی حاوی کلسیم مانند شیر و سایر لبنیات در سلامت دندان‌ها مؤثر هستند.
• پروتیئن برای بهبود زخم، رشد و بازسازی بافت ضروری است. منابع خوب پروتئین شامل گوشت بدون چربی، ماهی، مرغ و لوبیا هستند.
• میوه‌ها و سبزیجات سرشار از فیبر با افزایش جریان بزاق، کاهش میزان اسید و تمیز کردن دندان‌ها به بهداشت دهان و دندان کمک کرده و به باکتری‌ها اجازة رشد و تکثیر نمی‌دهند.
• جو دوسر و نان تهیه شده از گندم کامل را جایگزین نان و شیرینی حاوی کربوهیدرات‌های ساده نمایید.
• نوشیدن آب در طول روز مفید است. آب سبب کاهش رشد پلاک و شستن ذرات مواد غذایی از میان دندان‌های شما می‌شود و بوی بد دهان را نیز از بین می‌برد.
• یک رژیم غذایی مناسب، شامل این مواد غذایی و بر اساس نیازهای بهداشتی خود تنظیم کنید. بدون دستور پزشک پیوند خود ویتامین و مکمل‌های غذایی دریافت نکنید.

غذاهای نامناسب
کربوهیدرات‌ها با تغذیة باکتری موجود در پلاک سبب پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند. مواد غذایی مانند ماکارونی، نان سفید، شیر کامل، کیک‌ها و شیرینی‌ها منجر به تولید اسید توسط باکتری‌ها و فروپاشی دندان‌ها می‌شوند. برخی از این اسیدها به وسیلة نوشیدن آب، شستشوی دهان با آب، شستشوی بزاق و مسواک زدن از بین می‌روند. غذاهایی که به دندان‌های شما می‌چسبند، به دلیل ادامة ترشح اسید از پلاک و حمله به مینای دندان حتی پس از اینکه شما خوردن را متوقف ساخته‌اید، مضرتر هستند. غذاهای چسبنده شامل کشمش و سایر میوه‌های خشک شده، شکلات و آدامس هستند.
به خاطر داشته باشید نوشیدنی‌هایی مانند آب میوه‌ها، چای سرد، نوشیدنی‌های ورزشی و نوشیدنی‌های گازدار حاوی قند (به استثناء نوشیدنی‌های رژیمی)، دارای اسید بالایی هستند و سبب پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند.

فلوراید
فلوراید یک مادة‌ معدنی طبیعی است که در پوستة زمین وجود دارد، در طبیعت به وفور یافت می‌شود و معمولاً به آب آشامیدنی برخی از شهرها اضافه می‌شود. اثبات شده است که فلوراید در کاهش پوسیدگی دندان مؤثر است. فلوراید به تقویت دندان کمک کرده و سبب بازسازی مینای دندان در مناطقی که اسید ناشی از پلاک‌ها باعث فروپاشی شده است، می‌شود. دندان‌هایی که در مواجهه با فلوراید هستند در برابر اسید و ایجاد پوسیدگی مقاوم‌تر هستند. اگر شما آب حاوی فلوراید بنوشید، در بزاق شما نیز فلوراید وجود خواهد داشت که سبب شستشوی مداوم دندان‌ها با فلوراید می‌شود. با وجود آب حاوی فلوراید میزان پوسیدگی در دریافت کنندگان پیوند مانند جمعیت عمومی کاهش می‌یابد.
فلوراید می‌تواند در سطوح دندان نیز به کار گرفته شود. کاربرد موضعی مادة درمانی فلوراید (تماس مستقیم آن با دندان‌ها) ساختمان دندان را نسبت به روند پوسیدگی مقاوم کرده و در پیشگیری از ایجاد پوسیدگی‌های جدید مؤثر است. از طرفی می‌تواند حتی باعث توقف یا کند کردن روند پوسیدگی‌های اولیة ایجاد شده روی دندان‌ها هم بشود. فلوراید درمانی برای دندان‌های شما توسط دندانپزشک به کار گرفته می‌شود. اکثر خمیردندان‌ها حاوی فلوراید هستند. دهانشویه‌های حاوی فلوراید نیز در داروخانه‌ها موجود هستند و برای تهیه آنها نیاز به نسخه نیست. اضافه کردن فلوراید درمانی موضعی به برنامة معمول مراقبت از دهان و دندان، سبب افزایش مقاومت دندان‌ها در برابر پوسیدگی می‌شود. انجمن دندانپزشکان آمریکا، انجمن دندانپزشکان کانادا و بنیاد سلامت دندان انگلستان، استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید برای بزرگسالان و کودکان بالای 2 سال، استفاده از دهانشویة حاوی فلوراید برای بزرگسالان و کودکان بالای 6 سال و به کارگیری فلوراید توسط دندانپزشک در ویزیت‌های معمول را، توصیه می‌کنند.

وحشت از دندانپزشکی
نگرانی و حتی ترس از مراجعه به دندانپزشک، یک ترس شایع است. برای آن حتی یک اسم وجود دارد! این ترس را اضطراب دندانپزشکی می‌نامند. بهترین راه برای مقابله با این ترس تنظیم یک قرار ملاقات با دندانپزشک و گفتگو در مورد نگرانی‌هایتان است. وقتی دندانپزشک و کارکنان دندانپزشکی شما را بهتر بشناسند، قادر به همکاری با شما خواهند بود و به شما کمک خواهند کرد تا راه‌هایی برای غلبه بر ترس‌هایتان بیابید. یک زمان مناسب را انتخاب کنید که وقت کافی داشته باشید. انتخاب ساعات ابتدای روز مفیدتر است بنابراین شما در تمام ساعات روز نگران نیستید. بسیاری از دندانپزشکان از انواع روش‌های آرام‌سازی، موسیقی و روش‌های انحراف فکر برای کاهش دادن اضطراب بیماران استفاده می‌کنند. می‌توانید از یک دستگاه پخش CD قابل حمل و یا رادیو استفاده کنید و به موسیقی یا برنامة رادیویی مورد علاقه‌تان گوش کنید. گوش کردن می‌تواند سبب انحراف فکر شما در هنگام انجام کارهای دندانپزشکی شود.
درمان‌های دندان‌پزشکی طی سال‌های اخیر راحت‌تر شده‌اند بنابراین ممکن است ترس‌های شما بی‌مورد باشد. با دندانپزشک خود در مورد ترس‌هایتان بحث کنید. اگر اضطراب شدید شما ادامه داشته باشد، ممکن است روش‌های دارویی برای آرا‌‌م‌سازی شما به کار گرفته شود. برخی از داروها می‌توانند شما را در خواب سبک و یا در صورت لزوم در یک خواب عمیق قرار دهند. در صورت نیاز به استفاده از این داروها پزشک پیوند و دندانپزشک شما با در نظر گرفتن وضعیت کلی سلامت شما، تمام مشکلات موجود شما، نوع روش درمانی انتخاب شده برای دندان‌ها، سطح اضطراب و داروهایی که برای پیوند مصرف می کنید، برای شما تصمیم خواهند گرفت.

پوشش بیمه
پوشش بیمه برای مراقبت‌های دهان و دندان بسیار متفاوت است. بعضی از بیماران هزینة کمی پرداخت می‌کنند و برخی دیگر به دلیل برخوردار نبودن از بیمه‌های تکمیلی همة هزینه دندانپزشکی را پرداخت می‌کنند. در صورت برخوردار نبودن از پوشش بیمه برای خدمات دندانپزشکی با مددکار اجتماعی خود مشورت کنید. مددکار اجتماعی می‌تواند شما را به مراکز بهداشت سلامت دولتی معرفی کند. بعضی از کلینیک‌های دندانپزشکی نیز امکان پرداخت هزینه‌ها به صورت اقساط را برای شما فراهم خواهند کرد.

دندان مصنوعی
در صورتی که برخی از دندان‌های خود را از دست داده‌اید و یا دندان مصنوعی دارید، توصیه می‌شود دستورعملی را که برای بیماران پیوند با دندان‌های طبیعی توضیح داده شد دنبال کنید.
برخی از دریافت کنندگان پیوند همة دندان‌های طبیعی خود را از دست خواهند داد. آنها ممکن است استفاده از دندان مصنوعی را انتخاب کنند و یا بدون دندان باقی بمانند. در این بیماران مراقبت از لثه‌ها امر بسیار مهمی است. شما همچنین در معرض خطر بیماری‌هایی که شرح داده شد مانند قارچ، خشکی دهان و زخم‌های دهانی هستید. روش‌هایی که برای پیشگیری و درمان این بیماری‌ها استفاده می‌شود همان روش‌هایی است که برای بیماران با دندان‌های معمولی پیشتر توضیح داده شد. شما باید دهان و دندان‌های خود را تمیز نگاه دارید و پس از هر بار غذا خوردن دهان و دندان‌ها را شستشو دهید. دندان‌های مصنوعی را در طول شب، در هنگام خواب از دهان خارج کنید.
افزایش و یا کاهش وزن قبل و پس از جراحی پیوند، ممکن است در قرارگیری صحیح دندان مصنوعی شما اختلال ایجاد کند. این اشکال را سریعاّ رفع سازید تا سایز نامناسب دندان مصنوعی شما اختلالی در خوردن و دریافت رژیم غذایی سالم، ایجاد نکند.
اگر متوجه یک توده، نقطة دردناک و یا زخمی در دهان خود شدید که در طول دو هفته درمان نشد، بلافاصله به دندانپزشک خود مراجعه کنید. توصیه می‌شود افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند، حداقل یک بار در سال برای بررسی دهان به دندانپزشک مراجعه کنند. این معاینه باید شامل غربالگری برای سرطان حفرة دهان باشد.

سرطان حفرة دهان
سرطان‌های دهان تمایل به گسترش در افراد مسن و بخصوص سیگاری‌ها دارند. این امر در دریافت کنندگان پیوند نیز به وقوع می‌پیوندد. سرطان دهان تمایل به رشد آهسته دارد و معمولاً تا زمان پیشرفت سرطان، بیماران متوجه رشد تومور نمی‌شوند. این یکی دیگر از دلایلی است که توصیه می‌شود به صورت مرتب برای معاینة دهان و دندان به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشکان باید افرادی را که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند هر شش ماه و یا یک سال از نظر بروز سرطان دهان غربالگری کنند. دندانپزشک شما تمام سطوح داخل دهان از جمله لثه‌ها، داخل گونه‌ها، بافت زیر زبان و تمام سطوح زبان را بررسی می‌کند.
برخی از انواع سرطان‌های دهان از ضایعات پیش‌سرطانی یا زخم‌های دهانی منشأ می‌گیرند. این نقاط معمولاً سفید و بدون درد و یا قرمز هستند. این ضایعات باید بلافاصله توسط یک دندانپزشک مورد بررسی قرار گیرند بخصوص اگر در دو طرف زبان و زیر زبان گسترش یابند. بیوپسی (نمونه‌برداری) از این ضایعات گرفته خواهد شد و سلول‌ها از نظر خوش‌خیمی، پیش سرطانی ویا بدخیم بودن بررسی می‌شوند.
دندانپزشک شما می‌تواند بیوپسی (نمونه‌برداری) را انجام دهد و یا شما را به یک جراح دهان و یا متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع دهد.
در صورتی که دچار یک زخم یا توده در دهان و یا یک توده در گردن خود شدید که پس از دو هفته بهبود نیافت باید به پزشک و یا دندانپزشک خود مراجعه کنید.


مراقبت‌های دهان و دندان برای کودکان دریافت کنندة پیوند
در صورتی که کودک شما دریافت کنندة پیوند است مراقبت‌های دهان و دندان او مشابه مراقبت‌های کودکان در شرایط معمول است. اولین قدم در مراقبت‌های دهان کودک عادت دادن او به مراقبت از دهان و تمیز نگاه داشتن دندان‌ها و لثه‌ها است. دندانپزشکان این پاسخ را حساسیت دهان می‌نامند. برای شروع این حساسیت می‌توانید دندان‌ها و لثه‌های کودک خود را با انگشت تمیز خود لمس کرده و ماساژ دهید. شما می‌توانید با استفاده از یک تحریک کنندة لاستیکی و یا مسواک اسفنجی، لثه‌ها و دندان‌های تازه رشد کرده را ماساژ داده و تمیز کنید. برای تمیز کردن لثه‌ها و دهان نوزادان، از آب استفاده کنید.
باید پس از هر بار شیر خوردن دهان کودک خود را با آب بشویید و یا با استفاده از یک دستمال مرطوب لثه‌ها را تمیز کنید. پوسیدگی دندان‌ها در اطراف دندان‌ها جایی که شیر رسوب می‌کند ایجاد می‌شود. این مدل فروپاشی "دهان بطری کودک" نام دارد. بزاق سبب پاک شدن دندان‌ها و حفاظت از آنها می‌شود، در هنگام خواب که بزاق کاهش می‌یابد فساد دندان‌ها افزایش می‌یابد.
وقتی فرزند شما بزرگ‌تر شد باید حداقل دوبار در روز، بخصوص قبل از خواب دندان‌ها را با مسواک شستشو دهد. به اندازة یک نخود خمیر دندان بر روی مسواک خود قرار دهد. به کودک خود آموزش دهید بخش‌های مختلف دهانش را چگونه مسواک بزند: دندان‌های بالا و پایین در هر طرف، بالا و پایین دندان‌های پیشین و پس از مسواک زدن دهان را آبکشی کند. مسواک‌های اتوماتیک می‌توانند برای بچه‌ها مفید باشند ولی باید روش به دست گرفتن مسواک را یاد بگیرند.
استفاده از نخ دندان برای از بین بردن پلاک‌ها و خارج کردن ذرات مواد غذایی از میان دندان‌های کودک شما ضروری است. کودک باید به شما کمک کند به ویژه اگر فاصلة میان دندان‌ها بسیار کم باشد.
کودکان نیز مانند بزرگسالان در معرض بروز خطراتی مانند بیماری‌های لثه، پوسیدگی دندان‌ها، زخم‌های دهان و عفونت هستند. افزایش رشد لثه‌ها به دنبال مصرف داروها نیز ممکن است بروز کند.
دندان‌ها و لثه‌های سالم در کودکان
برای کمک به فرزندتان برای حفظ سلامت دهان و دندان، اقدامات زیادی می‌توانید انجام دهید:
• به فرزندتان مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را یادآوری کنید، نظارت کنید که به روش صحیح مراقبت‌ها را انجام دهد و در صورت نیاز به او کمک کنید.
• دهان کودک خود را به صورت منظم از نظر تورم لثه‌ها، قرمزی و رشد بیش از حد لثه‌ها بررسی کنید. ایجاد زخم‌های دهان، علائم عفونت شامل قرمزی، تورم لثه‌ها و برفک را چک کنید. هنگامی که کودک بزرگ‌تر شد به او بیاموزید چگونه از نظر این مشکلات، دهان و دندان‌های خود را بررسی کند.
• وعده‌های غذایی سالم برای کودک خود تهیه کنید و به او بیاموزید از مصرف تنقلات با قند بالا، نوشیدنی‌ها و رفتارهایی که تهدید کنندة سلامت دندان‌ها هستند، اجتناب کند.
• حداقل هر شش ماه یک بار برای معاینة دندان‌ها، به دندانپزشک کودک خود مراجعه کنید.
• در صورت بروز مشکلات دهان و دندان که نیاز به اقدامات سریع دارند با دندانپزشک کودک تماس بگیرید.
• از دندانپزشک خود در مورد شیاردرمانی یا فیشور سیلانت سؤال کنید. شیار درمانی یا فیشورسیلانت، یکی دیگر از روش‌های افزایش مقاومت دندان و پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها است. پوسیدگی‌های دندان‌های کودکان معمولاً از عمق شیارهای عمیق دندان‌های عقبی آغاز و باعث می‌شود در صورت بی‌توجهی به پوسیدگی‌های وسیع منجر شود. در این روش این شیارها با مواد هم‌رنگ دندان‌ها پوشیده می‌شود.
• مطمئن باشید که کودک شما میزان کافی از ذخایر کلسیم، ویتامین د و فسفر را دریافت می‌کند. این مواد مغذی که به ساخت دندان‌های قوی و همچنین ساخت استخوان‌ها کمک می‌کنند، در محصولات لبنی مانند شیر، پنیر و ماست یافت می‌شوند. با پزشک متخصص اطفال و یا متخصص تغذیه تیم پیوند، در مورد مواد غذایی که برای کودک انتخاب می‌کنید، مشورت کنید. ویتامین‌های اضافی و مکمل‌های غذایی را بدون دستور پزشک به رژیم غذایی کودکتان اضافه نکنید.
• مصرف فلوراید برای کودکان ضروری است، فلوراید سبب تقویت دندان‌ها حتی قبل از ظاهر شدن آنها می‌گردد. کودک شما می‌تواند با مصرف آب آشامیدنی حاوی فلوراید و یا مصرف ویتامین‌های حاوی فلوراید، فلوراید مورد نیاز را جذب کند. در صورتی که آب آشامیدنی حاوی فلوراید در دسترس نیست می‌توانید از قطرة خوراکی، قرص و قرص‌های مکیدنی استفاده کنید.

خطرات گوشواره‌های دهان
گوشواره‌های زبان و لب در میان نوجوان محبوبیت یافته و به ابزاری برای خودنمایی تبدیل شده است. عوارض بسیار جدی به دنبال مصرف این گوشواره ها بروز می‌کند که باید نوجوانان را از این خطرات آگاه ساخت. خونریزی و تورم زبان، آسیب عصب و انتقال عفونت ممکن است به وقوع بپیوندد. این قطعه از فلز می‌تواند سبب ترک خوردن و یا ورقه شدن دندان‌ها، آسیب و انهدام لثه‌ها شود. در صورت شل شدن جواهر و جدا شدن، خطر خفگی نیز وجود دارد. گوشواره‌های دهانی می‌توانند سبب اختلال در صحبت کردن، مشکلات جویدن و بلع و تحریک بیش از حد بزاق شوند. جواهرات دهان سبب اختلال در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به روش صحیح و مؤثر می‌شوند.
عفونت یک عارضة جانبی شایع گوشواره‌های دهانی است. با وجود باکتری‌هایی که در دهان وجود دارند عفونت به راحتی در بافت‌های آسیب دیده گسترش می‌یابد. بیماران پیوند به دلیل سرکوب شدن سیستم ایمنی، بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هستند. بیماران پیوند به هیچ وجه نباید از گوشواره‌های دهانی استفاده کنند.

دندانپزشک
بهترین طرح برای بیماران پیوند مراجعة منظم به یک دندانپزشک و پیوستن این دندانپزشک به تیم پیوند است. این فرد با محیط دهان شما آشنا خواهد بود و می‌تواند مشکلاتی را که قبل از پیوند وجود نداشته‌اند و به تازگی ایجاد شده‌اند، تشخیص دهد. مراقبت‌های دهان و دندان بیماران پیوند تفاوت زیادی با سایر بیماران ندارد. ممکن است دندانپزشک شما بازنشسته شود، نقل مکان کند و یا مایل به ادامة درمان شما پس از پیوند نباشد. در این موارد می‌توانید از پزشک محلی خود درخواست کنید، شما را به دندانپزشکی که دارای تجربة کافی در زمینة بیماران پیوند است معرفی کند. دوستان، خانواده و یا همکارانتان نیز می‌توانند یک منبع ارجاع باشند. همچنین می‌توانید از انجمن دندانپزشکان فهرست دندانپزشکان را دریافت کرده و از میان آنها انتخاب کنید.
قبل از اینکه برای اولین بار با دندانپزشک خود قرار ملاقاتی برای معاینه ترتیب دهید، از او بخواهید زمانی را به بحث و گفتگو در مورد مسایل دهان و دندان به عنوان یک دریافت کنندة پیوند اختصاص دهد. نکتة مهمی است که دندانپزشک، زمانی را به پاسخگویی به سؤالات شما و بحث در مورد نگرانی‌هایتان اختصاص دهد.
برخی از پرسش‌هایی که می توانید از دندانپزشک داشته باشید:
• آیا شما تجربة مراقبت‌های دهان و دندان از بیماران دریافت کنندة پیوند را دارید؟
• اگر نه، آیا شما قادر به پذیرش بیمارانی که سیستم ایمنی آنها سرکوب شده است، هستید؟
• آیا فکر می‌کنید قبل از انجام هر اقدام تهاجمی مصرف آنتی‌بیوتیک به دلیل سرکوب شدن سیستم ایمنی الزامی است؟
• اگر چنین است آیا شما نسخة تهیة دارو را به من می دهید یا باید نسخه را از پزشک پیوند خود تحویل بگیرم؟
• در چه فاصلة زمانی برای معاینه و ویزیت معمول باید مراجعه کنم؟
• آیا روشی که برای استریل کردن وسایل دندانپزشکی خود به کار می‌گیرید، برای بیمارانی که سیستم ایمنی آنها سرکوب می‌شود، مناسب است؟
• چه روش‌هایی را در مطب خود به کار می‌برید؟
• برای انجام چه اقداماتی نیاز به ارجاع به همکاران دیگر شما است؟
• در موارد اورژانس‌های دندانپزشکی خط اضطراری، امکان تماس اضطراری و یا سرویس پاسخگویی وجود دارد؟
بهداشت دهان و دندان از جنبه‌های مهم مراقبتی برای همگان است. به عنوان یک بیمار پیوند ضروری است که مراقبت‌های معمول مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را انجام دهید. هر شش ماه یک بار برای معاینه به دندانپزشک خود مراجعه کنید. به خاطر داشته باشید که دندانپزشک شما یکی از اعضای تیم پیوند است.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.