دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سرنخی از اینکه چرا مردان بهتر از زنان می‌خوابند

اخبار عمومی

آیا زنان بیش از مردان در معرض مشکلات خواب قرار دارند، و اگر این‌گونه است، چرا؟ یک مطالعة جدید که در PNAS منتشر شده است نشان می‌دهد که جنسیت بر چگونگی به خواب فرو رفتن ما مؤثر است. گمان می‌رود که بی‌خوابی در میان زنان دو بار بیشتر از مردان شایع است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) می‌نویسد که حدود 1 نفر از هر چهار آمریکایی گهگاه دچار فقدان خواب می‌شود و اینکه 10 درصد کل جمعیت با بی‌خوابی مزمن به زندگی ادامه می‌دهد.


• ایوت بریزیر
• ترجمة محمدقاسم رافعی

آیا زنان بیش از مردان در معرض مشکلات خواب قرار دارند، و اگر این‌گونه است، چرا؟ یک مطالعة جدید که در PNAS منتشر شده است نشان می‌دهد که جنسیت بر چگونگی به خواب فرو رفتن ما مؤثر است.
گمان می‌رود که بی‌خوابی در میان زنان دو بار بیشتر از مردان شایع است.
مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) می‌نویسد که حدود 1 نفر از هر چهار آمریکایی گهگاه دچار فقدان خواب می‌شود و اینکه 10 درصد کل جمعیت با بی‌خوابی مزمن به زندگی ادامه می‌دهد.
فرد دچار بی‌خوابی در شب بیدار می‌ماند و ناتوان از به خواب رفتن است. چنین افرادی اگر به خواب فرو بروند اغلب امکان دارد که بیدار شوند و دوباره خوابیدن برای آنها دشوار است. اگر هم به خواب روند امکان بیداری زودهنگام آنها در صبح‌ها وجود دارد چنان‌که گویی به خواب نرفته‌اند.
خواب اندک با طیفی از مشکلات سلامت شامل دیابت، بیماری قلبی، چاقی، افسردگی و دیگر مشکلات سلامت روانی مرتبط است. بی‌خوابی همچنین مسبب شماری از تصادفات جاده‌ای و سوانح محیط کار است.
CDC فراخوان می‌دهد که خواب به عنوان "علامت حیاتی سلامت مناسب" تلقی شود.

آیا الگوهای خواب زنان چینش متفاوتی دارد؟
تیمی به رهبری دکتر داین بی. بوآوین / Diane B. Boivin از دپارتمان روان‌پزشکی دانشگاه مک‌گیل و انستیتو دانشگاه سلامت ذهنی داگلاس در مونترال کانادا، در مطالعات پیشین خود دریافته بودند که چرخة عادت ماهانة زنان بر ضربآهنگ طبیعی دمای بدن و خواب آنان تأثیر می‌گذارد.
حالا آنها می‌خواستند مقایسه کنند که چگونه ساعت بدن بر خواب و هوشیاری مردان و زنان تأثیر می‌گذارد.
محققان در الگوهای خواب و هشیاری 15 مرد و 11 زن به موشکافی پرداختند.
محققان زنان را در دو مرحلة چرخة عادت ماهانه مورد بررسی قرار دادند و اثرات بالقوة چرخة پریود و مصرف ضد بارداری‌های هورمونی را در محاسبات خود لحاظ کردند.
تمرکز محققان بر چرخة خواب – بیداری فوق روزانه (USW) بود. ریتم فوق روزانه به چرخه‌ای که کمتر از 24 ساعت به طول می‌انجامد اشاره دارد. در مقابل، ریتم شبانه‌روزی 24 ساعت طول می‌کشد. ریتم فوق روزانه بر ضربان قلب، دمای بدن، تنفس و الگوهای خواب تأثیر می‌گذارد.
مشاهدات بر روی 36 چرخه صورت گرفت، که در آن اپیزودهای بیداری 60 دقیقه‌ای به تناوب جای خود را به 60 دقیقه "فرصت برای چرت زدن" می‌دادند.
محققان دمای مرکزی بدن، ملاتونین بزاقی، هوشیاری و خواب را اندازه‌گیری کردند.
نتایج نشان می‌دهند که زنان در مقایسه با مردان در مرحلة متأخرتری از چرخة ریتم خود آمادة به خواب رفتن می‌شوند.
دکتر بوآوین توضیح می‌دهد، نمونه‌ها هیچ‌یک از مشکلات خواب را در طول مطالعه تجربه نکردند، اما نتایج دلیلش را مشخص می‌کند که چرا زنان تمایل بیشتری به زودتر از خواب بیدار شدن در صبح‌ها دارند و چرا آنها در طول صبح احساس خواب‌آلودگی می‌کنند.
دکتر داین بی. بوآوین، مدیر مرکز مطالعات و درمان چرخة شبانه‌روزی در انستیتو داگلاس می‌گوید:
"در یک جدول‌بندی مشابه برای خواب، ما فهمیدیم که ساعت بدن زنان باعث می‌شود آنها زودتر از مردان به خواب بروند و بیدار شوند. دلیلش ساده است: ساعت بدن آنها به یک منطقة زمانی شرقی‌تر شیفت می‌کند. این تفاوت مشاهده شده میان جنسیت‌ها برای فهم علت اینکه چرا زنان بیش از مردان متمایل به اختلالات خواب هستند، حیاتی است."
همچنین معلوم شد که زنان شب‌ها نسبت به مردان هشیاری کمتری دارند، که نشان می‌دهد شیفت‌های شبانه می‌تواند برای مردان مناسب‌تر از زنان باشد.
این مطالعه یافته‌های مطالعة دیگری را نیز که اخیراً انجام شده و به بررسی اثرات ریتم شبانه‌روزی بر عملکرد ذهنی مردان و زنان پرداخته بود، تأیید می‌کند. محققان دریافتند که در مقایسه با مردان، زنان بیشتر محتمل است که در طول شب دچار اختلال در عملکرد شناختی شوند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.