دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

بر مبنای برآورد مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‎ها از هر 68 کودک 1 نفر به اتیسم مبتلا است

اخبار اتیسم
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آنا ساندویو، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه هامیک رادیان

محققان به رهبری گروهی از دانشمندان دانشگاه وارویک در انگلستان یک تست تشخیصی جدید برای اتیسم را توسعه داده‎اند که می‎تواند وقوع آن را با دقت غیر منتظره‌ای پیش‌بینی کند.
اختلال طیف اتیسم (ASD) وضعیتی است که بر شناخت، رفتار و فعل و انفعالات اجتماعی فرد تأثیر می‎گذارد.
CDC تخمین می‎زند که از هر 68 کودک 1 نفر مبتلا به اتیسم است.
با توجه به سرشت رشد یابندۀ خود، ASD ممکن است یک آغاز اولیه داشته باشد اما برای بروز اولین علایم به گذشت زمان نیاز است. بر این اساس تشخیص زودهنگام اتیسم معمولاً امکان‌پذیر نیست.
بنابراین وجود یک تست تشخیصی بر مبنای شیمی برای کشف زودهنگام ASD ممکن است حیاتی باشد، و به بچه‎ها این امکان را می‎دهد که بسیار پیشتر از آنچه امروز امکان آن هست از مراقبت لازم برخوردار شوند. تا زمان حاضر چنین تستی در دسترس نبوده است.
اما یک تیم بین‎المللی پژوهشگران - به رهبری دکتر نایلا ربانی / Naila Rabbani، محقق سیستم‎های آزمایشی بیولوژی در دانشگاه وارویک - معتقد است که تست‌ی که می‎تواند با دقت تغییرات پروتئین مرتبط به ASD را در خون و ادرار شناسایی کند طراحی شده است.
یافته‎های مطالعه در نشریه "اتیسم مولکولی" منتشر شده است.

این تست از قدرت 92 درصد برخوردار است
دکتر ربانی و تیم وی نمونه‌های خون و ادرار 38 کودک در سنین 2 تا 12 سال مواجه با تشخیص ابتلا به اتیسم و همچنین 31 کودک غیر مبتلا به اتیسم را گردآوری و آنالیز کردند.
پژوهشگران به تفاوت‎های شیمیایی بین کودکان دچار ASD و کودکان دارای نورولوژی متعارف عصبی - که کودکان فاقد ASD محسوب می‎شوند - پی بردند.
به ویژه دانشمندان به ارتباط میان ASD و صدمه به برخی پروتئین‎های یافت شده در پلاسمای خون، یا مایعی که سلول‎های سفید و قرمز خون را حمل می‎کند، دست یافتند.
از جملۀ چندین تست خون و ادرار که دانشمندان توسعه دادند، دقیق‎ترین آنها پی برد که کودکان دچار ASD دارای میزان بالاتری از ترکیبی موسوم به دیتیروزین و کلاس دیگری از ترکیبات موسوم به AGEs هستند.
دیتیروزین یک مارکر یا نشانگر آسیب اکسیداسیون محسوب می‎شود، و AGEs نتیجۀ گلیکاسیون هستند، که فرآیندی است که در آن قندها با آمینو اسیدها یا "بلوک‎های ساختمان پروتئین‎ها" ترکیب می‎شوند.
دکتر ربانی و همکارانش در ادامه اطلاعات به دست آمده را به یک الگوریتم کامپیوتری دادند که نتیجۀ آن ایجاد یک تست تشخیصی با حساسیت 92 درصد بود. حساسیت به توانایی یک تست پزشکی برای شناسایی دقیق مردم دچار یک بیماری اشاره دارد.

آیا این تست به تشخیص زودهنگام ASD منجر می‎شود؟
دکتر ربانی در تفسیر اهمیت یافته‎های مطالعه می‎گوید، "کشف ما می‎تواند به تشخیص و درمان زودهنگام منجر شود. ما این امید را نیز داریم که این تست عوامل علّی جدیدی را آشکار کند."
دکتر نایلا ربانی می‎گوید:
"با آزمایش بیشتر ما پلاسما و نمایه‎های ادراری خاص یا ‘اثر انگشت’ ترکیبات دارای امکان تعدیل آسب را آشکار می‎کنیم."
خانم دکتر ربانی اضافه می‎کند، "این می‎تواند به ما در بهبود تشخیص ASD کمک کند و راهی برای مشخص کردن موارد تازۀ ASD باشد."
اما دکتر مکس دیوی / Max Davie - معاون بخش سلامت در کالج سلطنتی طب کودکان و سلامت اطفال در بریتانیا - با ابراز تردید در مورد چنین تستی می‎گوید، "این عرصه‎ای نویدبخش است، اما به هر جهت راه درازی تا رسیدن به یک "تست برای اتیسم" باقی مانده است."
وی اضافه می‎کند، "آنالیر با استفاده از داده‎های مربوط به کودکان 7 تا 8 ساله انجام شد، بنابران هیچ داده‌ای در این مورد وجود ندارد که کودکان بسیار خردسال همان الگوی متابولیک را داشته باشند و نتایج به دست آمده در اطفال خردساب قابل بازتولید باشد."
دکتر دیوی می‎گوید، "اگرچه ما ورود به عرصه جذاب تحقیق را تحسین می‎کنیم این موضوع مهم است که این هورا کشیدن با شور و شوق بیش از اندازه همراه نشود." وی هشدار می‎دهد که استفاده از این تست در یک جمعیت بزرگ ممکن است شمار زیادی نتایج مثبت کاذب به همراه داشته باشد که باعث ایجاد نگرانی‎های غیر ضروری خواهد شد./

Source:
New blood test predicts autism with 92 percent accuracy
By Ana Sandoiu
Fact checked by Jasmin Collier
Published Monday 19 February 2018

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.