دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ایمنی‎درمانی برای درمان دیابت نوع 1 ایمن است

اخبار دیابت

• آنا ساندویو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

اعتقاد بر این است که دیابت نوع 1 نوعی بیماری خودایمنی است، بنابراین آیا این به این معنی است که می‎توان از ایمنی‏‌درمانی برای معالجۀ آن استفاده کرد؟ یک آزمون برجسته در مورد ایمنی استفاده از چنین رویکردی برای درمان دیابت نوع 1 تحقیق کرده است.
بنا به گزارش CDC حدود 1.05 میلیون نفر – یا 5 درصد کل افراد دیابتی کشور - در ایالات متحد آمریکا مبتلا به دیابت نوع 1 هستند.
این بیماری نوعی اختلال خودایمنی قلمداد می‎شود که در آن سیستم ایمنی بدن - به طور مشخص سلول‎های T - سلول‎های بتای تولید کنندۀ انسولین در لوزالمعده را شناسایی نمی‎کنند و در نتیجه به اشتباه به آنها حمله می‎کنند. در حال حاضر هیچ درمانی برای پیشگیری از سلول‎های T در کشتن سلول‎های بتا وجود ندارد.
علی‎رغم این باور که دیابت نوع 1 یک اختلال خودایمنی است، مطالعات اندکی فواید احتمالی ایمنی‎درمانی را در معالجۀ این بیماری مورد بررسی قرار داده‎اند که علت آن شاید این نگرانی بوده است که این درمان ممکن است باعث تشدید بیماری گردد.
در مورد دیابت نوع 1، ایمنی درمانی شامل مولکول‎هایی است که یک پپتید حامی انسولین را تقویت می‎کنند. در این زمینه، محققان بریتانیایی بر آن شدند تا فواید ایمنی درمانی را در یک آزمون شاخص که شامل گروه کنترل دارونما بود مورد بررسی قرار دهند.
نویسندۀ اول مطالعه دکتر محمد الحاج علی / Mohammad Alhadj Ali، از دانشکدۀ پزشکی دانشگاه کاردیف و نویسندۀ پاسخگوی مطالعه دکتر مارک پیکمن / Mark Peakman، استاد ایمنولوژی بالینی در کالج پادشاهی لندن بودند.
یافته‎های مطالعه در نشریۀ علم پزشکی تفسیری منتشر شده است.

ایمنی درمانی پپیتید پروانسولین "ایمن" است
دکتر علی و تیمش اثرات این پپتید را روی 27 نفر که در طول 100 روز پیش با تشخیص ابتلا به دیابت نوع 1 مواجه شده بودند آزمایش کردند.
به مدت 6 ماه نمونه‎ها یا تزریق‎های ایمنی درمانی یا دارونما می‎گرفتند که فاصلۀ دریافت داروها 2 تا 4 هفته بود. سطوح پپتید C که مارکرهای انسولین محسوب می‌شود در ماه‎های سوم، ششم، نهم و دوزادهم آزمایش با سطوح پایه مقایسه شد.
آزمون هیچ شواهدی مبنی برای سمیت یا عوارض جانبی مشاهده نکرد، و میزان سلول‎های بتا در نتیجۀ انجام درمان مورد بحث دچار اختلال نشد و کاهش پیدا نکرد. محققان می‎نویسند: "درمان بدون هرگونه حساسیت سیستمیک یا موضعی به خوبی تحمل شد" که این نویسندگان مطالعه را به این جمع‎بندی رسانید که، "ایمنی درمانی پپتید پروانسولین ایمن است."
به علاوه، "سوژه‏‌های گروه دارونما نزول قابل ملاحظه‎ای را در تحریک پپتید C (اندازه‎گیری ذخیره انسولین) در ماه‎های 3، 6، 9 و 12 در مقابل زمان پایه مطالعه نشان دادند در حالی که هیچ تغییر قابل ملاحظه‎ای در گروه پپتید چهار هفته‌ای در همین مقاطع زمانی مشاهده نشد.
نکتۀ مهم اینکه در طول دورۀ 12 ماهۀ مطالعه، مصرف روزانۀ انسولین در گروه دارونما 50 درصد افزایش یافت، در حالی که مصرف روزانه انسولین در گروه درمان پایدار بود.
اگرچه اثرات ایمنی درمانی نیازمند آزمایش در مطالعاتی طولی بزرگ‎تر است، آزمون فعلی نمایۀ مشوقی برای این درمان عرضه می‎دارد. پروفسور پیکمن در گفت و شنیدی با اخبار پزشکی امروز در مورد پیامدهای بالینی نتایج به دست آمده در این مطالعه توضیح داد:
نمایۀ ایمنی خوب 3 معنی دارد: 1) که ما می‎توانیم به مرحلۀ بعدی برسیم که به معنی انجام یک آزمون درخور است که امیدواریم آن را در سال 2018 انجام دهیم؛ 2) که این درمان ممکن است در مورد کودکان که گروه اصلی مبتلا شونده به این بیماری محسوب می‌شوند، قابل پذیرش باشد؛ 3) که ما می‎توانیم این پپتید را به طور مکرر در طولانی مدت به بیماران بدهیم، که این ممکن است به دسترسی به نتیجۀ کامل منجر شود.
با توجه به محدودیت‎های مطالعه، پروفسور پیکمن گفت که کوچک بودن ابعاد مطالعه به این معنی است که محققان نمی‎توانند میزان اثربخشی درمان را توضیح دهند. مآلاً برای آینده محققان برنامه‎ای برای انجام یک مطالعۀ بزرگ‎تر برای تحقیق در مورد اثرات ایمنی درمانی بر پیشرفت بیماری دیابت نوع 1 در دست دارند.

Source:
Immunotherapy found safe for type 1 diabetes in landmark trial
By Ana Sandoiu
Published: Thu 10 Aug 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.