دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پیوند پوست مهندسی ژنتیکی شده برای درمان دیابت و چاقی

اخبار ژنتیک

• ماریا کوهوت
• ترجمه نادر اکبری

دانشمندان آزمایش پیوند درمانی پوست را برای کمک به مدیریت سطح گلوکز و وزن بدن در موارد دیابت و چاقی آغاز کرده‎اند. این نوع درمان اخیراً روی انواع موش‌های وحشی تست شد که نتایج نویدبخشی به دنبال داشته است.
یک تحقیق جدید، انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه شیکاگو در ایلی‎نویز پیوند درمانی پوست مهندسی ژنتیکی شده را با هدف مدیریت دیابت و چاقی مدیریت کرد. دانشمندان از تکنولوژی CRISPR که به آنها امکان دگرگون کردن ژنوم را با دقت بالا می‌دهد استفاده کردند.
محققان – به رهبری دکتر ژیائویانگ وو / Xiaoyang Wu از مرکز تحقیقات دپارتمان بن می دانشگاه شیکاگو - پیوند پوست مهندسی شده را بر روی موش‎های وحشی، که دیابت و چاقی در آنها از طریق القاء غذایی ایجاد شده بود، آزمایش کردند. یافته‎های مطالعه در "سلولِ سلول بنیادی" منتشر شده است.
دکتر وو می‎گوید: "این مقاله برای ما هیجان‌انگیز است زیرا برای نخستین بار نشان می‎دهیم که پیوند پوست مهندسی شده می‎تواند در انواع وحشی موش‌ها دوام درازمدت داشته باشد، و ما انتظار داریم که این رویکرد به عنوان یک گزینۀ درمانی ایمن در آیندۀ نزدیک در انسان قابل استفاده باشد."
دانشمندان بر روی سلول‎های بنیادی پوست نوزادان موش‌ها کار، و آنها را برای آزاد کردن مقدار کنترل شده‎ای از پپتید – 1 شبه گلوکاگون (GLP-1) اصلاح کردند. این هورمون نقشی کلیدی در ترشح انسولین بازی می‎کند و در درمان دیابت کاربرد دارد.
دکتر وو علت تصمیم گروه خود برای کار بر روی پیوند پوست را توضیح می‎دهد: "پوست ارگان هدف وسوسه کننده‎ای است، که راهی مقرون به صرفه، درازمدت و ایمن برای تحویل GLP-1 از طریق انتقال سوماتیک ژن در اختیار ما قرار می‌‏دهد." پوست مهندسی شده همچنین برای اطمینان از انطباق با دریافت کنندۀ پیوند قابل اصلاح است.
مشکل اصلی در مسیر تست پوست مهندسی شدۀ درمانی یافتن انواع موش وحشی برای انجام آزمایش روی آنها بود. بر مبنای اعلام محققان، درمان مزبور اکنون آزمایش و قابلیت خود را بر روی موش‎های برهنه (موش‌های جهش یافته دارای سیستم ایمنی مهار شده) و موش‎های دچار کمبود ایمنی نشان داده است.

"رویکرد بالقوه درازمدت و ایمن"
آزمایش‎های دکتر وو و همکارانش بر روی انواع وحشی موش‎ها اثربخشی خود را نشان داد. این موضوع مهم است زیرا خلاف موش‌های اصلاح ژنتیکی شده در محیط آزمایشگاهی، انواع وحشی موش‎ها دارای یک سیستم ایمنی کامل هستند، که به دانشمندان امکان می‎دهد تا واکنش‎های نرمال نسبت به پیوند پوست را آزمایش کنند.
از مجموع پیوندهای انجام شده بر روی انواع موش وحشی دچار بیماری به طریق القاء غذایی، در حدود 80 موارد با موفقیت همراه بود.
محققان مطمئن هستند که نتایج آنها یک نقطۀ عطف در مدیریت دیابت و چاقی است و پتانسیل استفاده برای کمک به سلامت بیماران را دارد.
دکتر ژیائویانگ وو می‎گوید: "ما دیابت را معالجه نکردیم، اما مهندسی پوست به طور بالقوه یک رویکرد درازمدت و ایمن استفاده از سلول‎های بنیادی پوست برای کمک به مردم دچار دیابت و چاقی است تا سطح گلوکز خون خود را بهتر مدیریت کنند."
به هر جهت، آزمایش‎ها هنوز در مراحل مقدماتی خود قرار دارند و محققان توضیح می‎دهند که برای اطمیان از "طول عمر" عمل پیوند پوست و نیز هر واکنش نامطلوب سیستم ایمنی نیاز به مشاهدۀ موش‌ها وجود دارد.
دکتر وو می‎گوید: "با این مدل موشی وحشی، ما پایش این امر را ادامه می‎دهیم که این رویکرد تا چه مدت می‎تواند مؤثر باقی بماند و آیا واکنش ایمنی به پروتئین GLP-1 توسعه پیدا می‎کند؛ که اینها برخی از عوامل مهمی است که ما لحاظ می‎کنیم."

طیف استفاده گسترده و پیامدها
محققان همچنین به دانستن این موضوع علاقمندند که آیا می‎توان پوست مهندسی شده را برای استفادۀ درمانی در مدیریت اختلالات ژنتیکی مثل هموفیلی به کار برد یا خیر.
آنها می‎گویند، دلیل اصلی استفادۀ آنها از پیوند پوست در دیابت به جای دیگر بیماری‏ها، این واقعیت است که این بیماری مبتلابه تعداد زیادی از مردم است. بر مبنای اعلام CDC در حدود 30.3 میلیون نفر از مردم آمریکا دچار دیابت هستند.
دکتر وو می‎گوید: "ما تمرکز خود را بر دیابت قرار داده‎ایم زیرا یک بیماری شایع است، اما این روش به طور بالقوه راهکاری برای درمان طیف گسترده‎ای از بیماری‎های متابولیک و ژنتیکی است."

Source:
Genetically engineered skin grafts may help with diabetes, obesity
By Maria Cohut
Published: Thu 3 Aug 2017 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.