دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

جوانه بروکلی به درمان دیابت نوع 2 کمک می‎کند

اخبار دیابت

• هانر وایتمن
• ترجمه هامیک رادیان

بر مبنای نتایج یک مطالعۀ تازه، درمان مؤثری برای دیابت نوع 2 ممکن است هم‎اکنون در یخچال خانۀ شما موجود باشد.
محققان پی برده‎اند که یکی از ترکیبات موجود در جوانۀ بروکلی و دیگر سبزیجات چلیپایی به بهبود قابل ملاحظۀ قند خون ناشتا در میان بزرگسالان چاق دچار دیابت نوع 2 منجر می‌شود.
به علاوه، پی برده شد که این ترکیب، که سولفورافان نامیده می‌شود، مقدار گلوکز تولید شده توسط سلول‎های کبدی کشت داده شده را کاهش می‎دهد و نیز به نظر می‎رسد که بیان ژن در کبد موش‎های صحرایی را معکوس می‎کند.
مطالعۀ انجام شده توسط آنیکا الکسون / Annika Axelsson، از مرکز دیابت در دانشگاه لوند سوئد و همکارانش، اخیراً در نشریۀ "علوم پزشکی تفسیری" منتشر شده است.
بیماری دیابت نوع 2 وقتی بروز می‎کند که بدن از کاربرد مؤثر انسولین ناتوان است، که این سبب افزایش بیش از حد گلوکز خون می‌شود. مگر در صورت کنترل سطح گلوکز خون، دیابت نوع 2 می‎تواند سبب بروز برخی عوارض شدید شامل حمله قلبی، سکته مغزی، صدمه دیدگی عصب‎ها و نارسایی کلیوی شود.
الکسون و تیمش می‎نویسند اگرچه داروهایی مثل متفورمین در دسترسند، که به مردم در کنترل سطح گلوکز خون کمک می‎کنند، برخی بیماران به علت شدت عوارض جوانبی شامل صدمه به کلیه، قادر به استفاده از این داروها نیستند.
بر این مبنا نیاز به جایگزین‎های ایمن‎تر وجود دارد. آیا سولفورافان این نیاز را برطرف می‎کند؟

سولفارافان بیان ژن کبدی و سطح گلوکز خون را بهبود می‎بخشد
در پاسخ به پرسش مزبور، الکسون و همکارانش بر اساس 50 ژن مرتبط به این بیماری، یک امضاء ژنتیکی برای دیابت نوع 2 ایجاد کردند.
محققان در مرحلۀ بعد این امضاء ژنتیکی را به داده‎های بیان ژن عمومی تحویل دادند. این کار به آنها امکان داد که اثرات بیش از 3800 ترکیب را بر روی تغییرات بیان ژن سلول‎های کبد که با دیابت نوع 2 مرتبطند، ارزیابی کنند.
تیم تحقیق پی برد که سولفارافان – یک مادۀ شیمیایی موجود در سبزیجات چلیپایی شامل جوانۀ بروکلی، کلم بروکسلی، کلم، و شاهی آبی – بیشترین تأثیرات را در این مورد نشان می‎دهند.
وقتی سولفارافان به سلول‎های کبد کشت داده شده تحویل شد، باعث کاهش تولید گلوکز گردید. وقتی محققان ترکیب را به موش‌های صحرایی دچار دیابت نوع 2 دادند، این ترکیب باعث بهبود بیان ژن در کبد شد، و کبد را به وضعیت سالم‎تری رسانید.
در مرحلۀ بعد محققان جوانۀ بروکلی را در یک آزمون تصادفی شده با کنترل دارونما در مورد 97 فرد بزرگسال چاق در یک دورۀ 12 هفته‎ای آزمایش کردند.
تمامی نمونه‎ها با تشخیص ابتلاء به دیابت نوع 2 مواجه بودند و کنترل ضعیفی بر سطح گلوکز خون خود داشتند.
در مقایسه با نمونه‎هایی که عصارۀ جوانۀ بروکلی مصرف نکرده بودند، آنهایی که از این عصاره مصرف کرده بودند، کاهش قابل ملاحظه‎ای را در سطح قند خون ناشتای خود نشان دادند.
در حالی که مطالعات بیشتری برای تأیید اینکه سولفارافان می‎تواند برای بیماران دچار دیابت نوع 2 مفید باشد، مورد نیاز است، این مطالعه یقیناً امیدبخش به نظر می‌رسد.
الکسون و همکارانش جمع‎بندی می‎کنند که ایجاد امضاء ژنتیکی با هدف تجزیه و تحلیل داده‎های بیان ژن عمومی ممکن است راه مؤثری برای شناسایی ترکیباتی باشد که می‎توانند به درمان دیابت و دیگر بیماری‎ها کمک کنند.

Source:
Medicalnewstoday.com
Broccoli sprout extract may help to treat type 2 diabetes
By Honor Whiteman
Published: Thu 15 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.