دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا کمبود ویتامین A می‎تواند یک دلیل دیابت باشد؟

اخبار دیابت


• هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

محققان پی برده‎اند که ویتامین A ممکن است برای عملکرد ترشح انسولین سلول‎های بتا حیاتی باشد، کشفی که می‎تواند در را به روی درمان‎های تازه برای دیابت باز کند.
در یک مطالعۀ جدید – که اخیراً در نشریه اندوکرین / Endocrine Journal گزارش شده است – محققان انگلیسی و سوئدی کشف کردند که انبوهی از گیرنده‎های ویتامین A بر سطح سلول‎های بتا موسوم به GPRC5C وجود دارند.
نویسندۀ همکار مطالعه آلبرت صالحی / Albert Salehi از دانشگاه لوند در سوئد می‎گوید: "وقتی ما کشف کردیم که سلول‎های انسولین یک گیرندۀ بیان سطح سلولی برای ویتامین A دارند، فکر کردیم که این موضوع مهم است که بفهمیم فعل و انفعال گیرندۀ سطح سلول با ویتامین A به واسطۀ پاسخ سریع به ویتامین A چرا و به چه منظور صورت می‎گیرد؟"
با بلوک کردن محدود گیرنده‎های سلول‎های بتا در موش‌ها – از بین بردن توانایی ویتامین A برای اتصال به این سلول‎ها – تیم تحقیق پی برد که توانایی آنها برای ترشح انسولین در پاسخ به قند کاهش پیدا می‎کند.

کمبود ویتامین A می‎تواند سلول‎های بتا را نابود کند
برای مطالعۀ خود، صالحی و همکارانش همچنین سلول‎های بتای مشتق از انسان مبتلا به دیابت نوع 2 و فاقد ابتلاء به این نوع دیابت را آزمایش کردند.
بار دیگر محققان به مسدود کردن محدود GPRC5C در این سلول‎های بتا اقدام کردند. وقتی قند در اختیار این سلول‌ها قرار گرفت، محققان پی بردند که توانایی ترشح انسولین در آنها تا حدود 30 درصد کاهش یافته است.
از آنجا که اختلال در ترشح انسولین یک علت اصلی مسبب دیابت نوع 2 است، محققان معتقدند که این یافته نشان می‎دهد که فقدان ویتامین A – که در جگر، روغن انواع ماهی، و انواع مختلف میوه‎ها و سبزیجات وجود دارد – ممکن است نقشی در ایجاد این بیماری داشته باشد.
بیشتر آنکه تیم تحقیق کشف کرد که فقدان نسبی ویتامین A به کاهش توانایی سلول‎های بتا در از بین بردن التهاب منجر می‎شود، در حالی که فقدان کامل ویتامین A موجب مرگ سلول‎های بتا می‎شود.
این یافته عنوان می‎کند که کمبود ویتامین A ممکن است در دیابت نوع 1 نیز دخیل باشد، که بر اثر تخریب سلول‎های بتا ایجاد می‎شود.
صالحی می‎نویسد: "در آزمایش‌های جانوری این موضوع مشخص شده است که نوزادان موش‎ها برای توسعۀ سلول‎های بتا در خود به روش نرمال به ویتامین A نیاز دارند. به اغلب احتمال در مورد انسان نیز موضوع از همین قرار است. بچه‎ها باید مقدار کافی ویتامین A را از طریق رژیم غذایی خود جذب کنند."

ترکیبات هدف‎گیرندۀ GPRC5C ممکن است به درمان‎های جدید برای دیابت منجر شوند
در حالی که این یافته‎ها نشان می‎دهند که ویتامین A ممکن است برای دیابت مفید باشد، محققان تأکید دارند که افزایش مصرف این ویتامین، مشخصاً از طریق مکمل‎ها ممکن است عملی مخاطره‌آمیز باشد."
آنها می‎نویسند، مقادیر بیش از حد ویتامین A با استئوپوروز و دیگر مشکلات سلامت مرتبط است. به هر جهت، آنها می‎گویند که نامحتمل است کسی از طریق منابع غذایی به تنهایی دچار افزایش بیش از حد ویتامین A شود.
با وجود این تیم تحقیق اکنون در مسیر شکار مولکول‎های کوچک یا پپتیدهایی است که می‎توانند GPRC5C را در سطح سلول‎های بتا فعال سازند، اما آن دسته از آنها که سبب عوارض جانبی مرتبط به ویتامین A نمی‎شوند.
نویسندگان مطالعه چنین جمع‎بندی می‎کنند:
"بنابراین این مشاهدات این احتمال هیجان‎انگیز را افزایش می‎دهد که عوامل هدف گیرندۀ GPRC5C می‎توانند نمایندۀ یک درمان بدیع به معنی افزایش کاربردی تودۀ سلول‎های بتا و نیز افزایش معتدل ترشح انسولین باشند."

Source:
medicalnewstoday.com
Could lack of vitamin A be a cause of diabetes?
By Honor Whiteman
Published: Wed 14 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.