دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تب دوران بارداری خطر اتیسم را افزایش می‎دهد

اخبار اتیسم

• دکتر کاترین پادوک
• ترجمه هامیک رادیان

یک مطالعه بر روی گروه بزرگی از کودکان به وجود ارتباطی میان افزایش خطر اختلال طیف اتیسم و تب دوران بارداری در مادران آنها پی برده است. این ارتباط در مورد تب سه ماهۀ دوم مادران قوی‎تر بود.
مطالعه – به رهبری دانشکدۀ بهداشت عمومی میل‎من در دانشگاه کلمبیا در نیویورک سیتی – همچنین دریافته است که خطر اتیسم همسو با تعداد موارد تب گزارش شده پس از هفتۀ 12 بارداری، افزایش پیدا می‎کند – با افزایشی معادل 300 درصد با گزارش وقوع 3 بار یا بیشتر از تب.
محققان در گزارش یافته‏های خود در نشریۀ "روان‌پزشکی مولکولی" می‎گویند یافته‎های آنها از این ایده حمایت می‎کند که بروز عفونت در دوران بارداری – و راهی که سیستم ایمنی به این عفونت پاسخ می‎دهد – می‎تواند نقشی در توسعۀ برخی موارد اتیسم داشته باشد.
اختلال طیف اتیسم (ASD) که گاهی اوقات صرفاً به نام اتیسم شناخته می‎شود، شامل گروهی از اختلالات رشد است که در آنها علایم از دوران خردسالی بروز می‎یابند و به طور معمول شامل مشکلات فعل و انفعال اجتماعی و انجام حرکات تکراری هستند.
ASD یک اختلال پیچیده و وسیع‎الطیف است و هیچ دو فردی را نمی‎توان یافت که به طور دقیق از نظر شدت علایم و تلفیق آنها دقیقاً مشابه یکدیگر باشند.
بر مبنای اعلام CDC، در حدود 1 از هر 68 کودک در ایالات متحد آمریکا دچار ASD هستند، و میزان شیوع این اختلال در پسران 4.5 بار بیشتر از دختران است.
بر مبنای محاسبات مربوط به سال 2011، CDC می‎گوید که کل هزینه‎های مستقیم و غیر مستقیم ناشی از کودکان دچار ASD چیزی بین 11.5 میلیارد تا 60.9 میلیارد دلار بوده است.

عفونت در بارداری و ASD
کارشناسان معتقدند که ASD ناشی از تلفیق عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی شامل عفونت‎های ویروسی، آلودگی هوا، و عوارض بارداری است.
در مقالۀ خود، نویسندۀ اول مطالعه، میدی هارینگ / Mady Hornig، استادیار اپیدمیولوژی در دانشکدۀ بهداشت عمومی میل‎من، و همکارانش می‎نویسند، مطالعات پیشین به وجود ارتباط میان ASD و عفونت در بارداری پی برده‎اند، و عنوان کرده‎اند که پاسخ ایمنی مادر می‎تواند بر رشد عصبی فرزند در دوران پیش از تولد تأثیر بگذارد.
در حمایت از همین ایده، دیگر مطالعات نیز پی برده‎اند که نمونه‎های مایع آمنیوتیک و خون مادران می‎تواند حاوی سطوح بالاتر سیتوکین‎های التهابی باشد، که نوعی از مولکول هستند که سلول‎های ایمنی در طول التهاب ترشح می‎کنند.
محققان مطالعه می‎نویسند: "بنابراین، پاسخ‌های مادر به عفونت، شامل زمان‎بندی دوره‎های مرتبط به رشد مغز جنین و میزان فروکش تب، ممکن است بر خطر بروز ASD تأثیر بگذارند."
برای مطالعۀ خود، که بنا به اعتقاد نویسندگان مطالعه تا زمان حاضر دامنه‎دارترین مطالعه از نوع خود محسوب می‎شود، پروفسور هارینگ و همکارانش ارتباط میان خطر ASD و تب مادران در کل دوران بارداری را بررسی کردند.

تب در مادران باردار به افزایش ریسک ASD مرتبط است
محققان داده‌های یک مطالعه را که به پیگیری 95.754 کودک متولد نوروژ در فاصلۀ سال‎های 1999 تا 2009 پرداخته بود، تجزیه و تحلیل کردند. این مطالعه شامل گزارش‎های پر شده توسط مادران این کودکان بود و سراسر دورۀ بارداری آنها را شامل می‎شد.
گزارش‌ها نشان دادند که 583 مورد ASD در میان کودکان مزبور شناسایی شد. این گزارش‌ها همچنین نشان می‎دادند که 15.701 مادر (یا 16 درصد) خبر از ابتلاء به تب دستکم یک بار در طول بارداری داده بودند. محققان می‎نویسند، این رقم در حدود همان میزانی است که آنها در ایالات متحد آمریکا مشاهده کرده‎اند.
تجزیه و تحلیل داده‌ها نشان داد که گزارش بروز تب در هر مقطع از بارداری با 34 درصد افزایش خطر ابتلاء به اتیسم در کودک مرتبط است، ولی این ریسک در مورد تب‎های گزارش شده در سه ماهۀ دوم بارداری تا 40 درصد افزایش می‎یابد.
به هر جهت، این نتایج وجود ارتباط "دوز – پاسخ" میان تب مادران پس از هفتۀ 12 بارداری و خطر ASD را نیز نشان می‌دهد. این افزایش از 1.3 برابر افزایش ریسک برای یک تا دو مورد تب، تا 3.12 برابر افزایش ریسک برای سه مورد یا بیشتر از تب متغیر است.
مطالعه همچنین به بررسی میزان تأثیر استفاده از دو داروی ضد تب – استامینوفن و داروی غیر استروئیدی ضد التهابی ایبوپروفن – بر ارتباط میان تب در دوران باردای و افزایش ریسک ASD، پرداخت.
محققان به تأثیر ناچیز مصرف استامینوفن در طول سه ماهۀ دوم بارداری پی بردند. آنها همچنین دریافتند که هیچ‎یک از بچه‌های متولد شده از مادرانی که در سه ماهۀ دوم بارداری ایبوپروفن مصرف می‎کردند دچار ASd نشده بودند.
به هر حال به دلیل قلت تعداد نمونه‎ها، محققان احساس می‎کنند که نمی‎توانند چیزی در تعریف چگونگی تأثیرپذیری خطر ASD توسط استفادۀ مادران از ایبوپروفن برای درمان تب بگویند.

آیا نوع عفونت مهم است؟
تب نشانه‎ای از وجود عفونت است. به هر جهت، مطالعه به تحقیق در این مورد نپرداخته است که کدام نوع مشخص عفونت در طول بارداری می‎تواند بر ارتباط با خطر ASD کودکان تأثیر بگذارد.
محققان به انجام تحقیقات بیشتر در مورد پی بردن به این موضوع که کدام انواع عفونت در مادر و پاسخ‎های ایمنی وی ممکن است تقویت کنندۀ توسعۀ ASD باشد، و نیز اینکه پیشگیری از آنها چه تأثیری خواهد داشت، فراخوان می‎دهند.
محققان می‌نویسند که یک تحقیق دنباله‎دار که نمونه‎های خون گرفته شده در میانۀ دورۀ بارداری و زمان تولد را شامل می‌شود می‎تواند برخی سوءظن‌های محتمل را روشن کند.
پروفسور میدی هارینگ می‎گوید:
"نتایج ما نشان دهندۀ نقشی برای عفونت مادران در دوران بارداری و پاسخ‎های سیستم ایمنی به عفونت در آغاز دستکم برخی موارد اختلال طیف اتیسم است."

Source:
medicalnewstoday.com
Fever in pregnancy tied to higher risk of autism
By Catharine Paddock PhD
Published: Tue 13 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.