دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

دانشمندان نواحی ژنتیکی جدیدی برای دیابت نوع 2 یافتند

اخبار دیابت

• آنا ساندویو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

دانشمندان کالج دانشگاهی لندن و کالج سلطنتی لندن نواحی ژنتیکی تازه‎ای یافته‎اند که می‎توانند برخی از مردم را در برابر توسعه دیابت نوع 2 مستعدتر کنند.
دیایت نوع 2 مبتلابه صدها میلیون نفر از مردم جهان است و در سال‎های اخیر جهشی موشک‎وار داشته است. بر مبنای اعلام WHO، تعداد افراد دچار دیابت در دهه‌های اخیر تقریباً چهار برابر شده و از 108 میلیون نفر در 1980 به 422 میلیون نفر در سال 2014 رسیده است.
در سطح ایالات متحد آمریکا اکنون 29 میلیون نفر دچار دیابت هستند، و گمان می‎رود که 86 میلیون نفر نیز در مرحله پیش‎دیابت قرار داشته باشند.
تا زمان حاضر محققان از وجود 76 ناحیه کروموزومی یا "لوکی" که پشت این بیماری متابولیک نهفته است مطلع بودند. در هر حال، تحقیق جدید ژنوم انسان را تجزیه و تحلیل کرده و 111 ناحیه دیگر را نیز در این مورد یافته است.
تحقیق جدید که در "نشریه ژنتیک انسانی آمریکا" منتشر شده به رهبری دکتر نیکولاس مانیاتیس / Nikolas Maniatis از بخش "ژنتیک، تکامل و محیط کالج دانشگاهی لندن" با همکاری دکتر توبی اندرو / Toby Andrew از "بخش ژنومیک بیماری‎های عمومی کالج سلطنتی لندن" انجام شده است.

شناسایی نواحی ژنتیکی دیابت نوع 2
با استفاده از یک روش نقشه ژنتیکی توسعه یافته در UCL، دکتر مانیاتیس و تیمش نمونه‎های بزرگی از مردم اروپایی و آفریقایی آمریکایی را بررسی و 5800 مورد دیابت نوع 2 و 9700 مورد مربوط به افراد سالم به عنوان گروه کنترل را خلاصه کردند.
محققان دریافتند که نواحی ژنتیکی جدید به اتفاق نواحی پیشتر شناخته شده بیان بیش از 266 ژن را در نواحی ژنتیک پیرامون بیماری کنترل می‎کنند.
اغلب نواحی جدیداً کشف شده در خارج از نواحی کدگذاری این ژن‎ها در محدوده نقاطی که بیان این ژن‎ها در چربی بدن را تغییر می‎دهند یافت شدند.
از این 111 ناحیه جدیداً شناسایی شده 93 مورد (یا 84 درصد) هم در نمونه‎های جمعیت اروپایی و هم در آمریکایی‎های آفریقایی تبار یافت شدند.
پس از شناسایی ناحیه ژنتیکی گام بعدی استفاده از تجزیه و تحلیل توالی عمیق در تلاش برای تعیین جهش‌های ژنتیکی مسئول این بیماری بود.

نقشه‌ ژنی، نواحی ژنتیکی مسبب دیابت را کشف می‌کند
مانیاتیس و همکارانش با هدف شناسایی جهش‌های ژنتیکی از توالی‎سنجی عمیق برای بررسی سه ناحیه متقابل جمعیت استفاده کردند. آنها سپس نمونه 94 فرد اروپایی دچار دیابت نوع 2 و همچنین 94 فرد سالم در گروه کنترل را مورد بررسی قرار دادند.
محققان پی بردند که سه ناحیه با نواحی کروموزومی تنظیم کننده بیان ژن شامل مارکرهای اپی‌ژنتیک منطبق هستند و جهش‎های ژنتیکی را که برای دیابت نوع 2 شناسایی شده‎اند نمایندگی می‎کنند.
دکتر وینستون لاؤ از دپارتمان ژنتیک، تکامل و محیط UCL اهمیت یافته‎ها را توضیح می‎دهد:
"نتایج ما به این معنی است که حالا می‎توانیم نواحی باقی مانده بر روی نقشه ژنتیکی را با توالی‌سنجی عمیق در تلاش برای یافتن جهش‎های واقعی درون آنها هدف بگیریم. ما همچنین بسیار هیجان زده هستیم که بیشتر نواحی شناسایی شده بیماری به نظر می‎رسد که ریسک بیماری را در جمعیت‎های متنوعی مثل آمریکایی‎های آفریقایی تبار نمایندگی می‎کنند، که این دلالت بر آن دارد که یافته‎های ما احتمالاً به سراسر جهان قابل تسری است و فقط به اروپایی‌ها محدود نمی‌شود."
دکتر مانیاتیس نیز نیرویی را که یافته‌های مطالعه آنها به جامعه پژوهشی می‎دهد مورد تأکید قرار داده است:
"هیچ‌کدام از بیماری‎های دارای پیش‌زمینه ژنتیکی برای تحقیق دشوارتر از دیابت نوع 2 نبوده است. ما فواید نقشه ژنی را برای شناسایی صدها ناحیه که در آنها جهش‎های واقعی ممکن است در بسیاری از جمعیت‎های مختلف شامل آمریکاییان آفریقایی تبار بروز کند، ثابت کرده‌ایم. این، شمار بزرگی از نواحی مشخص را برای مطالعه در اختیار دانشمندان قرار می‎دهد و به آنها این امکان را می‎دهد که تصویر دقیق‌تری از معماری ژنتیکی دیابت نوع 2 ارائه دهند."
دکتر اندرو اضافه می‎کند: "پیش از آنکه بتوانیم با هدف رسیدن به فهم بهتر از بنیان ژنتیکی بیماری مطالعات کاربردی انجام دهیم، نخست نیاز داریم تا در حد امکان نواحی کاندید محتمل را شناسایی کنیم. نقشه‎های ژنتیکی با پلاتفرم ژنتیکی متقاطع در یک روش معنادار بیولوژیکی کلید انجام این تکلیف هستند."

Source:
medicalnewstoday.com
Scientists find new genetic locations for type 2 diabetes
Written by Ana Sandoiu
Published: 5 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.