دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

میوه تازه از دیابت و عوارض مرتبط به آن پیشگیری می‌کند

اخبار دیابت

•    آنا ساندویو
•    ترجمه نادر اکبری

اغلب ما می‌دانیم که خوردن میوه و سبزی تازه برای سلامت ما خوب است. در هر حال، افراد مبتلا به دیابت ممکن است از خوردن میوه‌ها به دلیل قند زیاد آنها خودداری کنند. تحقیق تازه به بررسی فواید مصرف میوه تازه در میان افراد مبتلا به دیابت می‌پردازد.
دیابت در سطح جهان 420 میلیون نفر را رنج می‌دهد و مبتلابه 29 میلیون نفر در ایالات متحد آمریکا است.
بر مبنای اعلام سازمان بهداشت جهانی / WHO) World Health Organization)  دیابت در سال 2012 باعث مرگ بیش از 1.5 میلیون نفر شد. در ایالات متحد آمریکا دیابت یکی از علل پیشتاز در ایجاد مرگ و میر بوده و بر مبنای آخرین آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیمار‌ی‌ها (CDC)، سالانه سبب مرگ حدود 80000 آمریکایی می‌شود.
میوه و سبزیجات تازه برای اغلب ما مفیدند، اما افراد دچار دیابت ممکن است به دلیل قند موجود در آنها از خوردنشان پرهیز کنند.
این موضوع دلیل آن است که چرا تیمی از محققان – به رهبری هوآیدونگ دو / Huaidong Du از دانشگاه آکسفورد در انگلستان – تصمیم گرفت تا در مورد فواید سلامت مصرف میوه تازه در بیماران مبتلا به دیابت و غیر مبتلا به آن تحقیق کند.
همچنین انگیزه نویسندگان مطالعه این واقعیت نیز بود که بر مبنای اطلاعات آنها هیچ مطالعه‌ای تاکنون در مورد اثرات درازمدت مصرف میوه بر دامنه دیابت یا ریسک حوادث قلبی عروقی ناشی از دیابت تحقیق نکرده است.
تحقیق حاضر در نشریه پلاس مدیسین / PLOS Medicine منتشر شده است.

مصرف میوه خطر عوارض دیابت را در افراد مبتلا کاهش می‌دهد
محققان اثرات مصرف میوه را در مورد حدود 500000 نفر از شرکت کنندگان "مطالعه ملی کادوری بیوبانک چین" بررسی کردند. نمونه‌ها در سنین 30 تا 70 سال بودند و در ده ناحیه مختلف چین زندگی می‌کردند.
نمونه‌های مطالعه از نظر بالینی در حدود 7 سال پیگیری شدند.
در طول این دوره پیگیری، 9504 مورد دیابت در نمونه‌هایی که در آغاز مطالعه دیابتی نبودند شناسایی شد.
با استفاده از مدل‌های رگرسیون کاکس‌، محققان همبستگی با مصرف میوه تازه را تجزیه و تحلیل کردند، در حالی که مطالعه برای عواملی نظیر سن، جنس، محل اقامت، وضعیت اقتصادی اجتماعی، شاخص توده بدنی (BMI)، و تاریخچه خانوادگی دیابت تنظیم شده بود.
در کل 18.8 درصد نمونه‌ها گفتند که هر روزه میوه تازه مصرف می‌کنند، و 6.4 درصد گفتند که هرگز میوه مصرف نمی‎کنند یا به ندرت این کار را انجام می‎دهند. افرادی که پیشتر با تشخیص دیابت مواجه شده بودند در مقابل افراد غیر دیابتی یا دارای غربالگری تشخیص دیابت سه بار بیشتر محتمل بود که از خوردن میوه پرهیز کنند.
تیم تحقیق دریافت، افرادی که در آغاز مطالعه دچار دیابت نبودند و به مقدار زیاد میوه تازه مصرف می‌کردند به میزان قابل ملاحظه‌ای در معرض ریسک پایین‌تری برای ابتلا به دیابت قرار داشتند. به علاوه، افرادی که در آغاز مطالعه دچار دیابت بودند و مقدار زیادی میوه مصرف می‎کردند به شکل قابل ملاحظه‌ای در معرض ریسک پایین‎تری برای مرگ به هر علت قرار داشتند، و همچنین ریسک ابتلا به عوارض قلبی عروقی در آنها کمتر بود.
به ویژه در مقایسه با نمونه‌های دیگر مطالعه، آنهایی که روزانه میوه تازه مصرف می‌کردند، 14 درصد کمتر در معرض ریسک ابتلا به دیابت به علل مرتبط قرار داشتند.
نمونه‎هایی در مطالعه که در زمان آغاز بررسی دچار دیابت بودند اما بیش از 3 بار در هفته میوه تازه مصرف می‎کردند 17 درصد کمتر در خطر مرگ به هر علت قرار داشتند و ریسک ابتلا به عوارض قلبی عروقی "ماژور" و "مینور" در آنها تا 28 درصد پایین‌تر بود.
عوارض قلبی عروقی "ماژور" به وقایعی اشاره دارد که به رگ‌های خونی بزرگ صدمه می‌زنند (برای مثال بیماری قلبی ایسکمیک، و سکته مغزی)، در حالی که "مینور" به بیماری‎هایی اشاره دارد که به رگ‎های کوچک آسیب می‌زنند (نظیر بیماری‎های کلیوی، بیماری چشم، و نوروپاتی).
به معنای مطلق کلمه، این بدین معنی است که افرادی که روزانه میوه مصرف می‎کردند دارای 0.2 درصد کاهش ریسک مطلق ابتلا به دیابت در طول دوره‎ای 5 ساله بودند، و بیماران دیابتی دارای 1.9 درصد کاهش مطلق ریسک مرگ و میر به هر علت بودند.
دو و تیمش اهمیت این یافته‎ها را توضیح می‌دهند:
"این یافته‌ها عنوان می‌کند که مصرف میوه تازه به صورت بالقوه برای پیشگیری از دیابت در مراحل اولیه و ثانویه مفید است. برای افرادی که هم‌اکنون دچار دیابت هستند، محدود کردن مصرف میوه تازه، که در بسیاری از بخش‌های جهان رایج است... نباید تشویق شود."
این مطالعه به طور کامل از نوع مشاهده‌ای است، بنابراین هیچ‌گونه جمع بندی در مورد رابطه علت و معلولی ندارد.

Source:
medicalnewstoday.com
Fresh fruit may prevent diabetes and related complications
Written by Ana Sandoiu
Published: 12 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.