دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پروبیوتیک یا کرم‌های گران‌قیمت صورت؟

اخبار عمومی

ترجمه دکتر رویا وکیلی

آیا زمان کنار گذاشتن کرم‌های گران‌قیمت صورت فرا نرسیده است؟ در یک مطالعۀ جدید، محققان ادعا می‌کنند که استفاده از پروبیوتیک یک بار در روز به مدت 4 هفته برای پوست زنان جوان سالم مفید است.
این تیم تحقیقاتی به رهبری هیرومی‌کیموتو-نیرا از سازمان کشاورزی‌ ملی و تحقیقات غذایی (NARO) و مؤسسۀ علوم دام و مرتع (NILGS) در ژاپن یافته‌های خود را در مجله علوم دامی منتشر کرده است.
تحقیقات گذشته نشان داده‌اند که پروبیوتیک‌ها که میکروارگانیسم‌های زنده یا باکتری با مزایای درمانی هستند، می‌توانند در درمان بیماری‌های پوستی مفید باشند. یک مطالعۀ انجام گرفته در سال 2013 که توسط اخبار پزشکی روز منتشر شده، نشان داده است که یک پروبیوتیک به نام بیفیدوباکتریوم اینفنتیس 35624 می‌تواند در مقابل پسوریازیس مؤثر باشد که یک بیماری خودایمنی با قرمز شدن و بثور پوسته‌دار همراه است.
کیموتو – نیرا گزارش می‌دهد که مطالعات بسیار کمی در مورد اثرات پروبیوتیک‌ها بر روی پوست افراد سالم صورت گرفته است.
به این ترتیب، هدف محققان مشخص کردن فواید بیشتر تخمیر شده با یک باکتری به نام لاکتوکوکوس لاکتیس از گونۀ H61 است که به طور گسترده در تولید محصولات لبنی تخمیر شده در ژاپن در 50 سال اخیر استفاده شده است.
23  خانم 21-19 ساله وارد مطالعه شدند. این خانم‌ها به صورت تصادفی یک بار در روز به مدت 4 هفته از شیر تخمیر شده H61 یا ماست معمولی استفاده کردند.
این مطالعه به دو سو کور انجام شد. به این معنی که هم شرکت‌کنندگان و هم پژوهشگران بی‌اطلاع بودند که هر فرد از کدام محصول استفاده کرده است.
نمونۀ خون شرکت کنندگان در آغاز و پایان مطالعه گرفته شد. با بررسی گونه و ساعد درونی شرکت کنندگان، محققان آب‌رسانی پوست، سطح ملانین و میزان کشش آن را اندازه‌گیری کردند، در حالی که محتوای چربی پوست (روغن ترشح شده توسط غدد سبابه) تنها از طریق ارزیابی گونۀ افراد اندازه‌گیری شد.
اگرچه سطح هیدراتاسیون (آب‌رسانی) پوست در هر دو گروه شرکت کننده در پایان مطالعه افزایش یافته بود، کسانی که از شیر تخمیر شدۀ H61 استفاده کرده بودند، سطح سبوم پوستشان به طور قابل توجهی بالاتر بود و نشان می‌داد که حفاظت از پوست بهتر انجام گرفته است.
بر اساس این یافته‌ها، محققان می‌گویند: "همان‌طور که لیپیدهای پوست به حفظ پوست کمک می‌کنند، شیر تخمیر شدۀ  H61، اثرات مفیدی بر روی پوست خانم‌های جوان دارد."
تیم تحقیقات اشاره کرد که هیچ‌گونه تفاوت دیگری در پوست این دو گروه دیده نشد.
پروبیوتیک‌ها معمولاً به بهتر شدن عملکرد روده و هضم بهتر کمک می‌کنند، اما همان‌طور که در این مطالعه نشان داده شده است، فواید آنها بیش از این است.
اوایل امسال، «خبر پزشکی روز» بیان کرده بود که مصرف منظم پروبیوتیک‌ها می‌‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند، در حالی که یک مطالعۀ اخیر نشان داد که ماست حاوی باکتری لاکتوباسیلوس رامنوسوس می‌تواند به بچه‌ها و خانم‌های باردار از مسمومیت با فلزات سنگین محافظت کند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.