دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ریسک خودکشی در میان افراد که در جوانی والدین خود را از دست می‌دهد بیشتر است

اخبار عمومی

ترجمه هامیک رادیان

بر مبنای تحقیق منتشر شده در JAMA افرادی که والدین خود را در سنین پایین 18 سالگی از دست می‌دهند در معرض ریسک بالاتری از خودکشی قرار دارند.
مرگ والدین بر اثر خودکشی با مشکلات سلامت روانی مرتبط دانسته می‌شود و ریسک خودکشی را در کودکان داغدار افزایش می‌دهد، اما در مورد ریسک‌های درازمدت خودکشی افراد پس از مرگ والدین به دلایل غیر از خودکشی اطلاعات اندکی وجود دارد.
در جوامع غربی، 4-3٪ بچه‌ها مرگ یکی از والدین را به عنوان استرس‌زاترین حادثه و نیز بسیار مضر در دوران کودکی تجربه می‌کنند. همچنان که اغلب کودکان و نوجوانان خود را با فقدان والدین انطباق می‌دهند، دیگران مسائل اجتماعی و روان‌شناسانه قابل پیشگیری را توسعه می‌دهند.
با هدف رسیدن به درکی بهتر از موضوع و با چشم‌انداز بهبود کوشش‌های مرتبط به پیشگیری از خودکشی، دکتر می – بریت گولدن، از دانشگاه آرهوس دانمارک و همکاران داده‌های مربوط به کودکان سه کشور از منطقة اسکاندیناوی را به مدت 40 سال مورد پیگیری قرار دادند.
آنها به این فرضیه رسیدند که مرگ یکی از والدین بر اثر خودکشی یا حادثه به اضافة گرایش ژنتیک ریسک خودکشی را در فرزند افزایش می‌دهد.
محققان درصدد بودند تا دریابند که چگونه ریسک مسیرها ممکن است با علت خودکشی والدین، سن بچه در زمان مرگ والدین، جنسیت، زمان آغاز محرومیت، تولد، وضعیت اقتصادی اجتماعی و تاریخچة روانپزشکی والدین تفاوت یابد.
آنها اطلاعات ثبت شده سراسری در فاصلة سال‌های 1968 تا 2008 در دانمارک، سوئد و فنلاند را در مجموع در مورد 000/300/7 نفر مورد بررسی قرار دادند،‌ و 189094 کودک (6/2٪) را شناسایی کردند که پیش از سن 18 سالگی با مرگ یکی از والدین خود مواجه شده بودند. این دسته با یک گروه کنترل شامل افرادی که والدین آنها نمرده بودند مقایسه شدند.

ریسک بالاتر برای کسانی که یکی از والدین خود را در جوانی از دست می‌دهند
محققان نتیجه گرفتند که مرگ والدین در زمان کودکی با افزایشی در ریسک خودکشی برای فرزندان همراه است، و این ریسک دستکم 25 سال پس از مرگ والدین پایان می‌گیرد.
ریسک قطعی خودکشی برای پسرانی که تجربة مرگ والدین را در دوران کودکی داشتند 4 در 1000 و این ریسک در میان همین گروه از دختران 2 در 1000 بود.
مؤلفان دریافتند که 265 نفر، یا 14/0٪ از گروه داغدار، در خلال دورة پیگیری مردند در مقایسه با 07/0٪ آنانی که در دوران کودکی یکی از والدین خود را از دست نداده بودند.
ریسک خودکشی برای بچه‌هایی که والدین آنها از خودکشی درگذشته بودند همچنین در میان آنانی که والدین آنها به علل دیگر فوت کرده بودند بالا بود.
در این مطالعه صدمه دیده‌ترین گروه پسرانی بودند که مادران آنها بر اثر خودکشی فوت کرده بودند، نیز بچه‌های تولد اول و آنانی که یکی از والدینشان پیش از رسیدن آنان به سن 6 سالگی فوت کرده بودند.
در مقابل محققان به یک تحقیق اخیر در بریتانیا اشاره کردند که افزایش ریسک خودکشی را در میان بچه‌های تولد دوم به بعد گزارش داده بود. اگر یکی از والدین بر اثر خودکشی مرده بوده باشد، ریسک فرزند وی در انجام همان عمل 3 بار بیشتر بوده است، همچنان که تعدادی از دیگر مطالعات نیز گزارش داده‌اند.
مؤلفان می‌نویسند که عواقب مرگ والدین در دروان کودکی گسترده است، و ریسک خودکشی در درازمدت ممکن است با وضعیت‌های دوران اولیة زندگی تحت تأثیر قرار گیرد.
تیم تحقیق اشاره می‌کند که فاکتورهایی مثل تعاملات بسیار پیچیده در اعضاء خانواده می‌تواند کوشش‌های پیشگیرانه در مورد خودکشی را دشوار سازد.
در هر حال تیم تحقیق می‌افزاید: «تحقیق ما به کاهش اولیة اختلا برای کاهش ریسک رفتار خودکشی‌طلبانه در میان کودکانی که یکی از والدین آنها در دوران کودکی مرده بودند اشاره دارد.»
محدودیت‌های مطالعه شامل فقدان اطلاعات در مورد فاکتورهای مهم شامل علل ژنتیک، تاریخچة بیماری‌های روانی خانواده، سن اندک در زمان مرگ والدین و خودکشی مادری یه عنوان ریسک‌فاکتورهای خودکشی در افرادی که در سنین کم یکی از والدین خود را از دست داده بودند، بود.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.