دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا شما می‌توانید خودتان سلامت خود را پیش‌بینی کنید؟

اخبار عمومی

ترجمه هامیک رادیان

آیا شما در کمال سلامت هستید؟ اگر جواب شما "بله" باشد پس شما قویاً درست می‌گویید. تحقیقی تازه پیشنهاد می‌دهد که ما ممکن است بهترین پیش‌بینی کنندگان سلامت خود باشیم!
پژوهشگران دریافتند که بزرگسالان سالمی که نمرة سلامت کمتری به خود می‌دهند احتمال بیشتری دارد که یک سرماخوردگی معمولی را نسبت به آنانی که به خود امتیاز سلامت بهتر می‌دهند به درازا بکشانند.
پژوهش منتشر شده در جورنال پسیکوسوماتیک مدیسین، دریافته است، اشخاص سالمی که به خود امتیاز سلامت عالی می‌دهند در مقایسه با کسانی که نمرة خودامتیازدهی سلامت آنها پایین‌تر است کمتر احتمال دارد که دچار عملکرد ضعیف سیستم ایمنی شوند و کمتر نسبت به سرماخوردگی معمولی حساس هستند.
بر مبنای مطالعة مؤلف همکار شلدون کوهن، از دیتریش کالج آو هیومانیتیز و سوشیال ساینتیستز در دانشگاه کارنگی ملون در پیتزبورگ، پاسادنا، تحقیق مزبور اشاره دارد که خودامتیازدهی پایین سلامت در بزرگسالان مسن‌تر پیش‌بینی کنندة سلامت کمتر است.
کوهن می‌افزاید: «به شکل قابل توجهی این وابستگی حتی پس از لحاظ کردن اثرات شاخص‌های عینی سلامت همانند معاینة جسمی، گزارش‌های پزشکی و بستری شدن در بیمارستان مهم تلقی می‌شود.»
این موضوع پیشنهاد شده است که علت چنین پیوستگی ممکن است آن باشد که مردمی که متمایلند تا خود را سالم‌تر بدانند اگر نامزد روش زندگی سالم‌تری باشند با در وضعیت روحی مناسبی باشند، چنین مردمانی کمتر احتمال دارد که دچار بیماری شوند.
در مطالعة اخیر، کوهن و همکاران در صدد برآمدند در این باره تحقیق کنند که آیا خودامتیازدهی سلامت در میان بزرگسالان جوان‌تر سالم می‌تواند پاسخ ایمنی بدن را پیش‌بینی کند، و آیا نتایج را می‌توان با علل اجتماعی – احساسی یا روش زندگی توضیح داد.
افرادی با خودامتیازدهی سلامت پایین‌تر احتمال بیشتری دارد که دچار سرماخوردگی شوند.
تیم تحقیق از 360 فرد سالم بزرگسال با متوسط سن 33 سال خواست تا آنها به سلامت خود یکی از نمرات «ضعیف»، «نسبتاً خوب»، «خوب»، «خیلی خوب» و «عالی» را بدهند.
فقط 2٪ از مشارکت‌کنندگان سلامت خوب را در وضعیت نسبتاً خوب گزارش دادند، و هیچ‌یک از آنها به خود نمرة سلامت ضعیف نداد. محققان می‌گویند که این پاسخ‌ها قابل انتظار بود چون پژوهش افراد بزرگسال سالم را شامل می‌شد.
مشارکت کنندگان سپس در معرض یک ویروس معمولی سرماخوردگی قرار گرفتند و برای مدت 5 روز برای پایش شدند تا مشاهده شود که آیا دچار بیماری می‌شوند.
بر مبنای نتایج، در مقایسه با نمونه‌هایی که به وضعیت سلامت خود نمرة عالی داده بودند، آنانی که امتیاز سلامت خود را در وضعیت نسبتاً خوب، خوب یا بسیار خوب تعیین کرده بودن، بیش از دو برابر احتمال توسعة سرماخوردگی را داشتند.
نتایج نه فقط مستقل از سن، جنس، نژاد و شاخص تودة بدن، تحصیلات و درآمد مشارکت کنندگان بود، بلکه تیم تحقیق دریافت که نتایج را نمی‌توان با تمرینات سلامت نمونه‌ها و علل اجتماعی – احساسی توضیح داد.
تحقیقات تکمیلی آشکار ساخت که یافته‌ها همچنین مستقل از شرح حال نمونه‌ها یا ابتلاء به سرماخوردگی‌های معمولی بود. محققان بر این باورند که نتایج آنها ممکن است محتملاً با "شاخص‌های پیشامرضی" اختلال عملکرد سیستم ایمنی مانند احساس کردن یا پیش‌آگهی اینکه چیزی غلط است توضیح داده شود.
کوهن می‌افزاید: «همچنین تیم تحقیق می‌گوید که پزشکان باید از بیماران بخواهند تا به خود نمرة سلامت بدهند، چون آنها ممکن است مربوط به چیزی باشند. ما چیزهایی در مورد بدن خود می‌دانیم که به سادگی توسط پزشکان قابل تشخیص نیستند. داده‌های ما پیشنهاد می‌دهد که این ارزیابی این موضوع را بازتاب می‌دهد که چگونه سیستم ایمنی بدن به عوامل عفونی پاسخ می‌دهد.»
در یک پیوند مرتبط با مطالعه، هیونگ جین چو و همکاران از دانشکدة پزشکی دانشگاه کالیفرنیا – لس آنجلس، می‌گوید که این تحقیق "نقشی یگانه در فهم مکانیسم بیولوژیک پیوستگی بین خودامتیازدهی سلامت و بیماری ارائه می‌دهد."
آنها می‌نویسند که در هر حال برای تصمیم‌گیری در این مورد که آیا باید یافته‌های تحقیق مزبور در مراکز بهداشت عمومی عرضه شود تحقیق بیشتری مورد نیاز است./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.