دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

8 نوع سرطان مختلف فقط با یک تست خون تشخیص داده می‌شود

تست "سرطان‌جو" / CancerSEEK، سرطان پستان، سرطان تخمدان، سرطان پانکراتیک، سرطان کبد، سرطان ریه، دانشگاه جانز هاپکینز،  سرطان روده  بزرگ،سرطنا  تخمدان، سرطان معده، سرطان مری، جهش ژنی، پروتئین

تست خون جدید از طریق شناسایی مارکرها برای 16 جهش ژنی و 8 پروتئین که با 8 نوع مختلف سرطان همراه هستند، کار می‎کند. این سرطان‎ها شامل سرطان پستان، ریه، روده بزرگ، تخمدان، کبد، معده، پانکراتیک، و مری است - که در حال حاضر هیچ تست غربالگری در مورد آنها برای مردم در معرض ریسک بالا وجود ندارد.

اخبار سرطان

• هانر وایتمن، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمۀ فرهنگ راد

برای بسیاری از سرطان‎ها تشخیص آنها فرآیندی طولانی و چالش‌برانگیز است. به هر جهت، یک آزمایش خون جدید، می‎تواند تکنیک تشخیصی بسیار مورد نیاز ساده‎تر و مؤثرتری ارائه دهد. این تست که "سرطان‌جو" / CancerSEEK نامیده می‌شود توانایی شناسایی 8 نوع سرطان را بر مبنای فقط یک نمونۀ خون دارد.
در یک مطالعۀ جدید، پژوهشگران نشان دادند که تست جدید حساسیت و اختصاصیت بالایی برای کشف سرطان در بیش از 1000 نفر از مردم مبتلا به این بیماری داشته است.
تیم تحقیق - از دانشکدۀ پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور - اخیراً یافته‌های خود را در نشریۀ ساینس / Science منتشر کردند.
در سطح جهان سرطان یکی از علل پیشتاز در ایجاد مرگ و میر محسوب می‎شود. تخمین زده می‎شود که تا سال 2030 تعداد موارد منجر به مرگ سرطان از 8 میلیون به 13 میلیون خواهد رسید.
تشخیص زودهنگام در زمینۀ پیشگیری از مرگ و میر ناشی از سرطان موضوعی کلیدی محسوب می‎شود. هر قدر بیماری زودتر تشخیص داده شود، شانس درمان موفق آن بیشتر خواهد بود. اما متأسفانه، بسیاری از سرطان‌ها تا مراحل آخر تشخیص داده نمی‎شوند و یکی از دلایل اصلی این عدم تشخیص فقدان ابزارهای تشخیص مؤثر و سریع‎العمل است.
به هر حال، محققان جانز هاپکینز بر این باورند که با تست "سرطان‌جو" می‎توانند راه ساده و مؤثری برای تشخیص سرطان در مراحل اولیه در اختیار ما قرار دهند.

تست جدید از حساسیت و اختصاصیت بالایی برخوردار است
وقتی تومورهای سرطانی شکل می‎گیرند، آنها اجزاء کوچکی از DNA جهش یافته و پروتئین‎ها را به داخل جریان خون آزاد می‎کنند و اینها را می‎توان به عنوان مارکرهای (نشانگرها) سرطان مورد استفاده قرار داد.
تست خون جدید از طریق شناسایی مارکرها برای 16 جهش ژنی و 8 پروتئین که با 8 نوع مختلف سرطان همراه هستند، کار می‎کند. این سرطان‎ها شامل سرطان پستان، ریه، روده بزرگ، تخمدان، کبد، معده، پانکراتیک، و مری است - که در حال حاضر هیچ تست غربالگری در مورد آنها برای مردم در معرض ریسک بالا وجود ندارد.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر کریستین توماستی / Cristian Tomasetti، استادیار تومورشناسی و آمار زیستی در دانشگاه جانز هاپکینز توضیح می‎دهد، "یک تازگی روش طبقه‎بندی ما این است که احتمال مشاهدۀ جهش‌های مختلف DNA را با سطوح خونی چندین پروتئین با هدف ایجاد خوانش نهایی ترکیب می‎کند."
برای مطالعۀ خود محققان تست جدید را بر روی 1005 فرد دارای تشخیص ابتلا به اشکال غیر متاستاتیک یکی از هشت سرطان مزبور آزمایش کردند.
محققان پی بردند که این تست قادر است تا 70 درصد سرطان‎ها را با حساسیتی شامل 33 درصد برای سرطان پستان و تا 98 درصد برای سرطان تخمدان شناسایی کند. بر مبنای گزارش پژوهشگران دامنۀ حساسیت تست برای 5 سرطان دیگر که در حال حاضر هیچ تست غربالگری برای آنها وجود ندارد از 69 تا 98 درصد متغیر بود.
در مورد اختصاصیت، تست به نتیجۀ کلی 99 درصد دست یافت. در آزمایش "سرطان‌جو" بر روی 812 فرد بزرگسال سالم، این تست فقط 8 نتیجۀ مثبت کاذب داشت.
یکی از نویسندگان همکار مطالعه دکتر کنت کاینزلر / Kenneth Kinzler، مدیر مرکز ژنتیک و درمان سرطان لودویگ در جانز هاپکینز می‎نویسد، "اختصاصیت بسیار بالا موضوعی اساسی است زیرا نتایج مثبت کاذب می‎تواند مردم را به سوژۀ تست‎های پیگیری و اعمال پزشکی تهاجمی برای تأیید وجود سرطان تبدیل کند."
به علاوه، محققان پی بردند که تست آنها قادر به مشخص کردن محدودۀ جایگیری تومورها در مورد 83 درصد از بیماران است.

این تست می‎تواند ‘به شکل اساسی بر بیماران تأثیر بگذارد’
محققان می‎نویسند که اکنون مطالعات بزرگ‎تری برای تعیین تکلیف قابلیت تست سرطان‌جو به عنوان یک تست روتین غربالگری سرطان مورد نیاز است و چنین مطالعاتی در بوتۀ آزمایش قرار دارند.
به هر حال تیم تحقیق معتقد است که نتایج تحقیق کنونی تشویق کننده است.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر آن ماری لنون / Anne Marie Lennon، استادیار داروسازی، جراحی، و رادیولوژی در جانز هاپکینز می‎گوید، "این تست پتانسیل تأثیرگذاری اساسی بر بیماران را دارد. تشخیص زودهنگام راه‎های بسیاری در راستای بهبود فرجام بیماران ایجاد می‎کند."
خانم دکتر لنون اضافه می‎کند، "شکل ایده‎آل این است که بتوان سرطان را آنقدر زود تشخیص داد که پزشکان قادر باشند تنها با جراحی آن را معالجه کنند، اما حتی سرطان‎هایی که معالجۀ آنها با جراحی صرف ممکن نیست نیز به درمان‎های سیستماتیک در مراحل اولیۀ بیماری بهتر پاسخ می‎دهند."
تیم تحقیق امیدوار است که سرطان‎جو روزی یک راهکار ساده، غیر تهاجمی و سریع برای تشخیص سرطان در مراحل اولیه به دست خواهد داد.
نویسندۀ همکار مطالع دکتر برت وُگلستاین / Bert Vogelstein از دانشکدۀ پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز می‎گوید، "این تست مرحلۀ بعدی را در تغییر تمرکز تحقیقات سرطان از مراحل پیشرفتۀ بیماری به مراحل اولیۀ آن نمایندگی می‎کند، که من باور دارم در کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان در درازمدت نقش حیاتی خواهد داشت."/

Source:
Eight cancers could be diagnosed with a single blood test
By Honor Whiteman
Fact checked by Jasmin Collier
Published Friday 19 January 2018

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.