دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

شبکاری خطر سرطان را در زنان افزایش می‎دهد

سرطان، سرطان‌های شایع، ریسک سرطان، زنان، سرطان پستان، سرطان ریه، شبکاری، کار در شیفت شب، سرطنا گوارش، ریتم شبانه‎روزی

محققان پی بردند زنانی که به صورت درازمدت به کار در شیفت شب مشغولند دارای 41 درصد ریسک بیشتر برای ابتلا به سرطان پوست، 32 درصد ریسک بیشتر برای ابتلا به سرطان پستان، و 18 درصد ریسک بیشتر برای سرطان دستگاه گوارش، هستند

اخبار سرطان

• هانر وایتمن، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمۀ فرهنگ راد

کار در شیفت شب از دیرباز با تضعیف سلامت مرتبط شده است. اکنون، یک تحقیق جدید عنوان می‎کند که در مورد زنان چنین الگوهای کاری می‎تواند خطر سرطان را افزایش دهد.
محققان پی بردند زنانی که مدتی طولانی در شیفت شب به کار مشغولند در مقایسه با زنانی که به شبکاری اشتغال ندارند تا بیست درصد بیشتر محتمل است که دچار سرطان شوند.
در بررسی سرطان‎های خاص، محققان پی بردند زنانی که در درازمدت به کار در شیفت شب مشغولند حتی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پوست، سرطان پستان، و سرطان ریه قرار دارند.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر ژیولی ما / Xuelei Ma، از مرکز پزشکی غرب چین در دانشگاه سچوان در چین و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشریۀ "اپیدمیولوژی، زیست‎نشانگرها و پیشگیری سرطان" منتشر کردند.
بر مبنای اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) نزدیک به 15 میلیون نفر در ایالات متحد آمریکا دارای الگوهای نامنظم کاری شامل شبکاری هستند.
تحقیقات پیشین نشان داده‎اند که کار در شیفت شب می‎تواند به شدت ضربآهنگ شبانه‎روزی ما را مختل کند. این ضربآهنگ (ریتم) ساعتی درونی در بدن انسان است که فرآیندهای فیزیولوژیک را بر مبنای یک چرخۀ 24 ساعته پردازش می‎کند و مقدمتاً به چرخۀ روشنایی و تاریکی در زیست‌محیط ما پاسخ می‎دهد.
نوبتکاری (کار در شیفت‎های مختلف) با انبوهی از فرجام‌های ضعیف برای سلامت شامل چاقی، بیماری قلبی و برخی انواع سرطان مرتبط شده است.
در این تحقیق جدید، دکتر ما و همکارانش بر آن شدند تا نگاهی از نزدیک به ارتباط میان کار درازمدت در شیفت شب و خطر سرطان بیفکنند.

ریسک کلی سرطان تا 19 درصد افزایش یافت
پژوهشگران با متا آنالیز 61 تحقیق مختلف به یافته‌های خود رسیدند. این مطالعات در مجموع دربرگیرندۀ 3.909.152 نمونه و بیش از 114.000 مورد سرطان بودند. سوژه‌های مطالعات از کشورهای آسیایی، استرالیا، اروپا، و آمریکای شمالی بودند.
تیم تحقیق از این داده‎ها برای ارزیابی این موضوع که چگونه کار درازمدت در شیفت شب با خطر ابتلا به سرطان همراه است، استفاده کرد.
در یک آنالیز جداگانه، محققان به بررسی این موضوع پرداختند که آیا کار درازمدت در شیفت شب در میان خانم‎های پرستار با ریسک ابتلا به 6 نوع سرطان شایع مرتبط است یا خیر.
در کل، تحقیق جدید آشکار کرد زنانی که در طولانی مدت به کار در شیف شب اشتغال دارند، در مقایسه با زنان فاقد چنین شرایط کاری به میزان 19 درصد بیشتر محتمل است که دچار سرطان شوند.
به علاوه محققان پی بردند زنانی که به صورت درازمدت به کار در شیفت شب مشغولند دارای 41 درصد ریسک بیشتر برای ابتلا به سرطان پوست، 32 درصد ریسک بیشتر برای ابتلا به سرطان پستان، و 18 درصد ریسک بیشتر برای سرطان دستگاه گوارش، هستند.
در یک تجزیه و تحلیل دوز - پاسخ، محققان پی بردند که هر 5 سال کار بیشتر در شیفت شب با 3.3 درصد افزایش در ریسک سرطان پستان همراه است.
به هر جهت، تحقیق گسترده‎تر نشان داد که ارتباط میان کار در شیفت شب و ریسک ابتلا به سرطان پستان صرفاً در مورد زنانی که در اروپا یا آمریکای شمالی زندگی می‎کنند مصداق دارد.
دکتر ما می‎گوید، "محتمل است که زنان ساکن این نواحی دارای سطوح بیشتری از هورمون جنسی باشند که دارای همراستایی با سرطان‎های مرتبط به هورمون مثل سرطان پستان است."

"ریسک فاکتوری برای سرطان‌های شایع"
بر مبنای آنالیز صرفاً مرتبط به زنان پرستار، محققان پی بردند که کار طولانی مدت در شیفت شب با افزایش 58 درصدی خطر ابتلا به سرطان پستان، افزایش 35 درصدی ریسک سرطان دستگاه گوارش، و افزایش 28 درصدی ریسک سرطان ریه مرتبط است.
در بحث مرتبط به دلایل افزایش خطر سرطان در زنان پرستار، دکتر ما می‌گوید که بر اثر مقتضیات شغلی این گروه از زنان بیشتر محتمل است که تحت غربالگری سرطان قرار گرفته باشند.
دکتر ما اضافه می‌کند: "دیگر توضیح محتمل برای افزایش خطر سرطان در این گروه جمعیتی ممکن است مرتبط به نیازهای شغلی پرستاران شیفت شب، از جمله کار در بخش‎های مراقبت ویژه باشد."
در مجموع، دانشمندان می‎گویند که یافته‌های آنها نشان می‎دهد که نیاز هست تا کار بیشتری در مورد حفاظت سلامت کارکنان زن شیفت‎های شب، مشخصاً آنهایی که برای سال‎های طولانی به کار در شب مشغولند، انجام شود.
دکتر ژیولی ما می‎گوید: "مطالعۀ ما نشان می‎دهد که کار در شیفت شب به عنوان یک ریسک فاکتور برای سرطان‎های شایع در زنان مطرح است. این نتایج باید به برقراری و اجراء موازین مؤثر برای کمک به کارکنان مؤنث شیفت شب منجر شود. افرادی که در طولانی مدت به کار در شیفت شب مشغولند باید مورد معاینات و غربالگری‎های منظم سرطان قرار گیرند."
دکتر ما اضافه می‌کند که وی امیدوار است تا این تحقیق مشوق انجام مطالعات طولی بزرگ‎تر با هدف تأیید ارتباط میان کار طولانی مدت در شیفت شب و سرطان در میان زنان باشد.

Source:
Night shifts raise women's cancer risk
By Honor Whiteman
Fact checked by Jasmin Collier
Published Mon. 8 January 2018

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.