دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سرطان سر و گردن - آیا ارتباط جنسی دهانی خطر آنها را افزایش می‌دهد؟

پاپیلوما ویروس انسانی، سرطان سر و گردن، سرطان اروفارنژیال، سکس دهانی، ارتباط جنسی دهانی، رابطۀ جنسی دهانی، سیگار، شریک جنسی، شرکای جنسی متعدد، غربالگری سرطان، HPV، سرطان گردن رحم

در حال حاضر تست‎هایی که بتوان برای غربالگری مردم در مورد سرطان اروفارنژیال مورد استفاده قرار داد، وجود ندارد

اخبار سرطان

• هانا نیکولز، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه نادر اکبری

تحقیق جدید کشف کرده است که سیگار کشیدن و رابطۀ جنسی دهانی به افزایش خطر توسعۀ سرطان وابسته به HPV در اروفارنژیال مرتبط می‎شود، که شکلی از سرطان سر و گردن است که در تماس با پاپیلوماویروس انسانی فعال می‎شود.
اگرچه ریسک ابتلا به این سرطان افزایش یافته، هنوز میزان آن پایین است؛ بر مبنای تحقیق تازه فقط 0.7 درصد مردان ممکن است در طول زندگی خود دچار سرطان مزبور شوند.
پی برده شده است که خطر ابتلا به این نوع سرطان در میان زنان، افراد غیر سیگاری و در میان آنانی که کمتر از 5 شریک جنسی با سابقۀ ارتباط جنسی دهانی داشته‎اند، کمتر است.
پروفسور جیپسیامبر د’سوزا، از دانشکدۀ بهداشت عمومی بلومبرگ جانز هاپکینز و دکتر کارول فخری / Carole Fakhry، از دپارتمان ارتولارینگولوژی - جراحی سر و گردن - تحقیق را انجام دادند. نتایج مطالعۀ آنها در نشریۀ "سالنامه انکلوژی" منتشر شده است.
هر ساله در ایالات متحد آمریکا تقریباً 16.500 مورد کارسینوم اروفارنژیال سلول سنگ‎فرشی بروز می‎کند، که شایع‎ترین نوع سرطان اروفارنژیال محسوب می‎شود. بیش از 11.500 مورد این سرطان به HPV مرتبط است.
بیش از 100 نوع مختلف HPV وجود دارد، اما تعداد اندکی از آنها مسبب سرطان شناخته می‎شوند. برای مثال HPV16 یا HPV18 محرک ایجاد اغلب موارد سرطان دهانۀ رحم هستند و HPV16 علت بروز اغلب موارد سرطان‎های اروفارنکس شناخته می‎شود.
کارشناسان پیش‎بینی کرده‎اند که تا سال 2020 میزان شیوع سرطان اروفارنژیال از سرطان دهانۀ رحم بیشتر خواهد شد.
پروفسور د’سوزا می‎گوید، "به این دلیل مفید خواهد بود که بتوانیم مردم سالمی را که در بالاترین ریسک برای توسعۀ سرطان اورفارنژیال قرار دارند با هدف ایجاد راهکارهای بالقوۀ غربالگری، اگر تست‎های غربالگری مؤثر قابل توسعه باشند، شناسایی کنیم."
خانم پروفسور د’سوزا اضافه می‎کند، "اغلب مردم در طول زندگی خود رابطۀ جنسی دهانی انجام می‎دهند، و ما پی برده‎ایم که عفونت دهانی همراه HPV مسبب سرطان در میان زنان فارغ از تعداد شریک جنسی دارای سکس دهانی آنان نادر است."
پروفسور د’سوزا می‎گوید، "در میان مردان غیر سیگاری HPV مسبب سرطان دهان در میان آنانی که کمتر از 5 شریک جنسی با سکس دهانی داشتند ناچیز بود، اگرچه شانس عفونت دهانی HPV با افزایش میزان سکس دهانی و سیگار کشیدن افزایش پیدا می‎کرد."
داده‎های مطالعه از 13.089 نفر می‎آمد که همگی آنان در سنین 20 تا 69 ساله بودند و بخشی از نظرسنجی بررسی بهداشت ملی و تغذیه محسوب می‎شدند.
تمامی نمونه‌ها در مورد ابتلا به عفونت HPV دهانی مورد آزمایش قرار گرفتند. برای پیش‎بینی ریسک سرطان اروفارنژیال از طریق عفونت HPV دهانی، محققان از داده‏‌های موارد سرطان اروفارنژیال و مرگ ثبت اسناد ایالات متحد آمریکا استفاده کردند.

سیگار و شرکای جنسی دارای رابطۀ جنسی دهانی خطر را افزایش می‌‏دهند
پروفسور د’سوزا و دکتر فخری پی بردند که کمترین میزان شیوع عفونت دهانی با اشکال مسبب سرطان HPV مربوط به زنانی است که در طول زندگی خود حداکثر یک شریک جنسی با رابطۀ جنسی دهانی داشته‌اند یا اصلاً فاقد چنین ارتباطی بوده‎اند.
از این تعداد 1.8 درصد سیگاری بودند و 0.5 درصد سیگاری نبودند. خطر عفونت به مقداری جزئی - تا 1.5 درصد - برای زنانی که دارای دو یا تعداد بیشتری شریک جنسی با سکس دهانی بودند، افزایش داشت.
در میان مردان، گروهی که حداکثر یک شریک جنسی دارای ارتباط جنسی دهانی داشتند یا اصلاً چنین شریک جنسی نداشتند خطر در کمترین حد و شیوع 1.5 درصد برای عفونت HPV دهانی بود. در میان مردان دارای دو تا چهار شریک جنسی با رابطۀ جنسی دهانی، میزان شیوع تا 4 درصد در میان مردان غیر سیگاری و 7.1 درصد برای مردان سیگاری افزایش پیدا می‎کرد.
در مردان غیر سیگاری که دارای 5 شریک جنسی دارای ارتباط جنسی دهانی بودند میزان شیوع عفونت HPV دهانی 7.4 درصد بود. بالاترین میزان شیوع عفونت - که به 15 درصد می‎رسید - در مردانی مشاهده شد که سیگار می‎کشیدند و دارای 5 مورد یا بیشتر شریک جنسی با سکس دهانی بودند.
دکتر فخری توضیح می‎دهد، "در حال حاضر تست‎هایی که بتوان برای غربالگری مردم در مورد سرطان اروفارنژیال مورد استفاده قرار داد، وجود ندارد. این مورد سرطان نادری است، و برای اغلب مردان مضرات غربالگری در این مورد بر فواید آن به دلیل مشکل جواب مثبت کاذب در نتایج تست و اضطراب ناشی از آن، چربش دارد ."
دکتر کارول فخری می‎گوید، "تحقیق ما نشان می‎دهد که شناسایی افراد دچار عفونت HPV دهانی ریسک ابتلا به سرطان در آینده را به خوبی پیش‌بینی نمی‎کند، و بنابراین غربالگری بر اساس کشف عفونت HPV دهانی مسبب سرطان چالش‌برانگیز خواهد بود."
خانم دکتر فخری اضافه می‎کند، "به هر جهت، ما در حال انجام تحقیق بیشتری در مورد عفونت HPV دهانی در مردان سالم هستیم تا در این مورد کاوش بیشتری انجام دهیم."
دکتر فخری در ادامه می‎گوید که تحقیق حاضر در حال آنالیز مارکرهای بیولوژیکی مختلفی است، و برخی از آنها را به طور بالقوه می‎توان برای غربالگری سرطان اروفارنژیال در برخی از مردم مورد استفاده قرار داد.
دکتر فخری می‎گوید، "بـرخی مطالعات عنوان می‎کنند مردمی که دارای آنتی‎بادی‎های ضد انواع مسبب سرطان HPV هستند در معرض افزایش خطر سرطان مرتبط به HPV قرار دارند، اما این آنتی‎بادی‎ها بسیار نادرند."
خانم دکتر فخری جمع‎بندی می‌کند، "بنابراین هنوز مفید بودن آنها برای غربالگری روشن نیست. در حال حاضر، این تست‎ها در بازار موجود نیستند، و کماکان در محیط آزمایشگاهی در دست تحقیق قرار دارند."

Source:
Head and neck cancer: Could oral sex raise your risk?
By Hannah Nichols
Fact checked by Jasmin Collier
Published Sat 21 October 2017 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.