دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ایمنی‎درمانی از برگشت سرطان پیشگیری می‎کند

مایو کلینیک، انستیتو تحقیقات سرطان در لندن، برگشت سرطان، عود سرطانف سیستم ایمنی، ایمنی‎درمانی، TNF - آلفا، مولکول PD-L1، دستکاری سیستم ایمنی، تومور، متاستاز سرطان

بسیاری از روش‎های به کار گرفته توسط تومورهای مقاوم به درمان برای رشد مجدد و پنهان شدن از سیستم ایمنی را می‎توان با استفاده از ایمنی‎درمانی‎های موجود بلوک کرد

اخبار سرطان

• آنا ساندویو، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه هامیک رادیان

برگشت نامنتظرۀ سرطان در بیمارانی که مورد درمان قرار گرفته‌اند، شایع است. تحقیق جدید علت این پدیده را روشن کرده و بر سیستم ایمنی بدن متمرکز می‎شود.
تحقیق جدید حاصل همکاری دانشمندانی از "انستیتو تحقیقات سرطان" در لندن، "انستیتو سرطان و پاتولوژی" در لیدز، و "دانشگاه سوری" در گیلفورد - که همگی آنها در پادشاهی متحد بریتانیا قرار دارند - و پژوهشگرانی از مایو کلینیک در راچستر است.
تیم کاتکی / Tim Kottke از مایوکلینیک نویسندۀ نخست مطالعه بوده و نتایج تحقیق در نشریۀ "تحقیقات ایمنولوژی سرطان" منتشر شده است.
کاتکی و همکارانش بر آن شدند تا در این مورد تحقیق کنند که چرا سرطان پس از چند سال تأخیر تومور برگشت می‎کند. بر مبنای توضیح محققان فهم این پدیده و پیشگیری از آن دارای اهمیت بسیاری است زیرا به طور معمول سرطان در بازگشت به شکلی غیر قابل پیش‎بینی و مهاجم‎تر از بروز اولیۀ خود ظاهر می‎شود.
دلیل این موضوع همانا مقاوم شدن سرطان در برابر درمان است. همچنان که محققان می‎نویسند، درک اینکه تومورهای بازگشت کننده با تومورهای اولیه چه تفاوتی دارند، و همچنین چه چیز محرک بازگشت آنها می‎شود متخصصان بالینی را قادر می‎سازد به موقع و به روشی مؤثر وارد عمل شوند.

سلول‎های سرطانی چگونه سلول‎های ایمنی را از درون واژگون می‎کنند
برای رسیدن به درکی بهتر از این جنبه‎ها، کاتکی و همکارانش یک مدل موشی از دورۀ نهفتگی سرطان طراحی کردند.
پس از درمان موش‎های سرطانی با استفاده از شیمی‎درمانی، به مدت 40 تا 150 روز حال جوندگان مورد آزمایش خوب به نظر می‎رسید. به هر جهت، پس از یک دوره پیگیری طولانی‎تر، برخی از موش‌ها "دچار بازگشت موضعی مهاجم سرطان شدند، که شرایط بالینی در انواع تومورهای چندگانه را بازنمایی می‎کرد."
پس از انجام چندین آزمایش در محیط آزمایشگاهی و کشت سلولی، محققان عود "خرابکاری" دو ویژگی اصلی سیستم ایمنی را دچار فروکش کردند: مادۀ شیمیایی موسوم به TNF - آلفا، و سلول‎های طبیعی قاتل.
ابتدا و پیش از همه محققان نشان دادند که پس از درمان، سلول‎های باقی ماندۀ سرطان پیام‎های مادۀ شیمیای TNF - آلفا را با تغییر آن از یک ضد تومور عامل حمایت ایمنی به یک عامل رشد بیماری تخریب می‎کنند.
ثانیاً محققان مکانیسمی را که توانایی نظارتی سلول‎های T و سلول‎های ایمنی طبیعی قاتل را تضعیف می‎کند، آشکار کردند.
دانشمندان پی بردند که سلول‎های بدخیم باقی مانده با مقدار زیادی از یک مولکول به نام PD-L1 پوشش داده می‎شود، که این یکی به نوبۀ خود با مولکول دیگری به نام PD-1 در سلول‎های ایمنی وارد فعل و انفعال می‎شود، و به سلول‌های T "فرمان" می‎دهد که دیگر به سلول‎های سرطانی حمله نکنند.
بنابراین کاتکی و تیمش به موش‎ها یک داروی مهار کنندۀ TNF - آلفا از طریق داخل وریدی تزریق کردند و پی بردند که "درمان درازمدت […] به طور مؤثر ایجاد شده یا از بازگشت سرطان پیشگیری می‎کند."

ایمنی‎درمانی توانست عود سرطان را ‘بلوک’ کند
نویسندۀ همکار مطالعه، آلن ملکر / Alan Melcher، استاد ایمنی‌‏درمانی تفسیری در انستیتو تحقیقات سرطان، در تفسیر یافته‎های مطالعه می‎گوید، "مطالعۀ ما پی می‎برد که چنین به نظر می‎رسد که خود سیستم ایمنی بدن ما نقشی حیاتی در عود سرطان بازی می‎کند."
پروفسور آلن ملکر می‌گوید:
"سیستم ایمنی ما از نقش بازبینی سلول‎های سرطانی به نقش بیدار کننده و تغذیه کنندۀ سلول‎های باقی ماندۀ سرطان می‎رسد، و در این چرخش چشم بر رشد آنها می‎بندد."
او ادامه می‎دهد، "هیجان‌انگیز است که بسیاری از روش‎های به کار گرفته توسط تومورهای مقاوم به درمان برای رشد مجدد و پنهان شدن از سیستم ایمنی را می‎توان با استفاده از ایمنی‎درمانی‎های موجود بلوک کرد."
پروفسور ملکر توضیح می‎دهد، "این ایده که در واقع توسط داده‎های در حال ظهور از آزمون‌‏های بالینی حمایت می‎شود، نشان می‎دهد که ایمنی‎درمانی می‎تواند خطر بازگشت سرطان را کاهش دهد."
نویسندۀ همکار مطالعه کوین هارینگتون، که استاد درمان‎های بیولوژیکی سرطان در همان انستیتو است نیز در تعیین وزن مطالعه می‎گوید: "دارد روشن می‎شود که سیستم ایمنی در مرکز پازل چگونگی درمان مؤثرتر سرطان توسط ما قرار دارد."
پروفسور هارینگتون اضافه می‎کند، "این مطالعۀ مسحور کنندۀ جدید به ما کمک می‎کند تا توضیح دهیم که چرا برخی از اوقات سیستم ایمنی بیمار در مقابله با سلول‎های سرطانی مؤثر عمل می‎کند و در دیگر مواقع خیر."
پروفسور هارینگتون جمع‎بندی می‎کند، "باید تغییراتی در این سلول‎های سرطانی رخ داده باشد که آنها را قادر می‎سازد تا به دستکاری سیستم ایمنی بپردازند - و فهم این موضوع می‎تواند راهی به سوی گزینه‎های درمانی جدید برای پیشگیری از عود مجدد سرطان باز کند."

Source:
Cancer recurrence may be stopped with immunotherapy
Published 2 hours ago
By Ana Sandoiu
Fact checked by Jasmin Collier

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.