دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پاپیلوما ویروس انسانی و سرطان: مکانیسم کلیدی، درمان را نشان می‎دهد

پاپیلوماویروس انسانی، HPV، انکوپروتئین، دانشگاه جرج‎تاون، تلومراز، تماس جنسی، سرطان گردن، سرطان سر و گردن، ژن p53،  آپوپتوزیز، مرگ سلولی، نامیرایی سلول سرطانی

اخیراً تعداد سرطان‎های مرتبط به HPV در نواحی سر و گردن در ایالات متحد آمریکا افزایش یافته است

اخبار سرطان

• ماریا کوهوت
• ترجمه محمدقاسم رافعی

تحقیق تازه‎ای در دانشگاه جرج‎تاون، واشینگتن دی. سی. در این مورد تحقیق می‎کند که چگونه پاپیلوماویروس انسانی باعث تقویت سرطان می‎شود. یافته‎ها نشانه‎های بالقوۀ یک راهکار بهبود یافته برای درمان هدفمند را در خود دارند.
پاپیلوماویروس انسانی  (HPV) به گروهی از ویروس‎ها اشاره دارد که از طریق تماس جنسی منتقل می‎شوند. برخی از انواع HPV سبب بروز اشکال مختلف سرطان شامل سرطان دهان، مقعد و سرطان دهانۀ رحم می‎شود.
بر مبنای اعلام CDC در حدود یک‎چهارم مردم ایالات متحد آمریکا دچار HPV هستند.
اگرچه درمان‏‌هایی برای اختلالات مرتبط به HPV وجود دارد، این درمان‎ها یا  فرجام‎های غیر سرطانی (مثل زگیل‎های تناسلی) را هدف قرار می‎دهند یا بر پیشگیری از سرطان از طریق غربالگری فعالیت غیر نرمال سلول تمرکز می‎کنند.
درمان‎های سرطان‎های ناشی از HPV شامل مداخلات جراحی و شیمی درمانی است، اما در حال حاضر هیچ‎یک از این گزینه‎ها به طور مشخص منبع ویروسی را هدف قرار نمی‎دهند.

تحقیق تازه مکانیسم حیاتی را آشکار می‎کند
محققان مرکز پزشکی دانشگاه جرج‎تاون در واشینگتن دی. سی. اکنون ساز و کار تقویت کنندۀ بقاء سلول‎های سرطانی ناشی از HPV را شناسایی کرده‎اند.
مطالعه که از سوی دکتر ژیوفنگ لیو / Xuefeng Liu رهبری شد، یک دستگاه مولکولی را توصیف می‎کند که باعث "نامیرایی" سلول‎های سرطانی می‌شود. به گفتۀ محققان درک نحوۀ کارکرد این دستگاه به ایجاد درمان‏‌های هدفمند بهتر در آینده منجر خواهد شد.
دکتر لیو می‎گوید، "از زمان کشف این موضوع توسط ویروس‌شناس آلمانی دکتر هرالد زور هاسن / Harald zur Hausen در سال 1983 که HPV می‎تواند سبب سرطان دهانۀ رحم شود هیچ نوع درمان هدفمند برای این بیماری وجود نداشته است."
وی اضافه می‎کند، "اخیراً تعداد سرطان‎های مرتبط به HPV در نواحی سر و گردن در ایالات متحد آمریکا افزایش یافته است. اکنون ما شانسی برای توسعه و تست یک روش خیلی خاص و به طور بالقوه غیر سمی برای متوقف کردن این سرطان‎ها در اختیار داریم."
یافته‎های محققان در نشریۀ "اُنکوتارگت / Oncotarget" منتشر خواهد شد.

انکوپروتئین HPV بقاء سلول‎های سرطان را تقویت می‎کند
تحقیق پیشین دکتر لیو و همکارانش نقش یک انکوپروتئین HPV به نام E6 را آشکار کرد که از تومورهای سرطان حمایت می‎کند. انکوپروتئین نوعی پروتئین است که توسط یک انکوژن یا ژنی که می‎تواند باعث سرطان شود کدگذاری می‎گردد.
محققان ثبت کردند که HPV E6 با یک پروتئین سرکوب کنندۀ تومور به نام p53 دچار فعل و انفعال شده باعث افزایش فعالیت تلومراز در سلول‎های سرطان می‎شود.
تلومراز آنزیمی است که نقشی در بقاء و مرگ سلول بازی می‎کند. در سلول‏های کوچک، تلومراز معمولاً غیر فعال است، که این بدان معنی است که سلول‎های مزبور در نهایت خواهند مرد.
در سلول‎های سرطانی تلومراز در مقادیر زیاد موجود است. وقتی تلومراز "روشن" و فعال می‎شود، باعث طول عمر سلول‎های عفونی شده می‎گردد، که این بدین معنی است که سلول‎های مزبور به مرگ طبیعی از بین نمی‌‏روند.
از طریق فعل و انفعال با p53، انکوپروتئین HPV E6 فعالیت تلومراز را در سلول‎های سرطانی تقویت می‎کند، نرخ بقاء را در آنها افزایش می‎دهد و بنابراین رشد تومور را تقویت می‏نماید.

فعل و انفعال پروتئین کلید ماجرا را به دست می‎دهد
در این مطالعه دکتر لیو و همکارانش فعل و انفعال کلیدی دیگری را آشکار کردند. آنها ثبت کردند که HPV E6 در عین حال بر پروتئینی به نام myc نیز مؤثر است - که توسط ژن Myc کدگذاری می‎شود - که این ژن نقشی در مرگ سلولی، یا آپوپتوزیز و تنظیم تقسیم سلولی بر عهده دارد.
محققان پی بردند که فعالیت تلومراز در سلول‎های سرطانی وقتی مولکول‌های E6 به مولکول‌های myc متصل می‎شوند، تقویت می‎گردد.
آنچه این موضوع عنوان می‌کند آن است که با طراحی مولکولی که بتواند با برهم‌کنش E6-myc وارد فعل و انفعال شود، محققان خواهند توانست تا از افزایش فعالیت تلومراز در سلول‎های سرطانی پیشگیری کنند، و بنابراین این سلول‎ها وادار خواهند شد تا بیشتر به فرآیند مرگ سلولی تن در دهند.
دکتر لیو توضیح می‎دهد که مولکول‎های جدید باید به جای myc به E6 متصل شوند یا برعکس، بنابراین هر گونه فعل و انفعال بین این دو بلوک می‎شود.
دکتر ژیوفنگ لیو می‎گوید:
"این مولکول کوچک برای تمامی سلول‎های سالم سمی نخواهد بود، یا موضوع مهم‎تر برای سلول‎های بنیادی ارشد، زیرا myc دچار آسیب نمی‎شود. این می‎تواند درمانی بی‎همتا، و به طور خاص هدفمند برای سرطان‎های HPV باشد."

Source:
HPV and cancer: Key mechanism may suggest treatment
By Maria Cohut
Published: Mon 2 October 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.