دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

زینک به پیشگیری و درمان سرطان مری کمک می‎کند

زینک، روی، سرطان مری، ازوفاژیال، کانال کلسیم، پیام‌رسانی کلسیم، رژیم غذایی، مکمل زینک، انجمن سرطان آمریکا

اگرچه نرخ بقاء در سرطان مری اخیراً بهبود یافته، پیش‎آگهی این بیماری در مقایسه با بسیاری از دیگر انواع سرطان ضعیف باقی مانده است؛ تنها 20 درصد بیماران پس از تشخیص ابتلا به سرطان مری به مدت 5 سال زنده می‎مانند.

اخبار سرطان

• هانر وایتمن
• ترجمۀ فرهنگ راد

تحقیقی به رهبری دانشگاه تگزاس در آرلینگتون نشان می‎دهد که چگونه روی (زینک) می‎تواند سلول‌های سرطان مری را هدف قرار داده و رشد آنها را متوقف کند، که این اساس ما را به راهکارهای پیشگیری و درمان این بیماری نزدیک‌تر می‎کند.
زینک یک مادۀ معدنی است که در بسیاری از غذاها شامل گوشت قرمز، صدف‎ها، ماکیان، لوبیاها، آجیل‎ها و غلات کامل وجود دارد و نیز به صورت مکمل رژیم غذایی در دسترس است.
زینک یکی از مواد مغذی حیاتی بدن است. زینک نه فقط برای رشد جنین و رشد دوران کودکی و حس چشایی و بویایی اهمیت دارد بلکه این مادۀ معدنی به عملکرد سلول‎ها، شفا یافتن زخم‌ها و دفع عفونت توسط سیستم ایمنی ما کمک می‎کند.
مطالعات پیشین به کمبود زینک در سرطان مری پی برده‎اند، که این نشان می‎دهد زینک ممکن است به محافظت در برابر این بیماری نیز کمک کند.
به هر جهت مکانیسم مولکولی پشت اثرات بالقوه ضد سرطانی زینک تا زمان حاضر به صورت یک راز باقی مانده است.

زینک، کلسیم، و سرطان مری
رهبر مطالعه زوئی پن / Zui Pan از کالج "نوآوری پرستاری و بهداشت" در دانشگاه تگزاس در آرلینگتون و همکارانش پی بردند که زینک یک کانال خاص کلسیم را در سلول‎های سرطان مری هدف قرار داده و مسدود می‎کند، که این عمل مانع تکثیر این سلول‌ها شده یا مانع رشد و تقسیم آنها می‎شود.
پن و همکارانش اخیراً یافته‌های خود را در نشریۀ FASEB گزارش داده‎اند.
برای مطالعۀ خود محققان چگونگی پاسخ جدارهای سلول سرطانی و سلول‎های سالم انسانی را به زینک ارزیابی کرده‎اند.
محققان پی بردند که در سلول‎های سرطان مری، این مادۀ معدنی یک مجرای خاص کلسیم به نام اُریل را مهار می‎کند. این باعث کاهش پیام‎رسانی کلسیم تحریک‎پذیر می‎شود - که یک تقویت کنندۀ شناخته شدۀ رشد سلول محسوب می‎گردد - و بدین وسیله از تکثیر سلول سرطانی ممانعت به عمل می‎آورد.
به علاوه تیم تحقیق پی برد که زینک مجرای کلسیمی مزبور را در جدارهای سلول سالم هدف قرار نمی‎دهد.
پن توضیح می‎دهد، "مطالعۀ ما بر مبنای اطلاعات موجود برای اولین بار نشان می‎دهد که زینک پیام‎های بیش‎فعال در سلول‎های سرطانی را کاهش می‎دهد، که در سلول‌های نرمال وجود ندارد، و بنابراین زینک به صورت انتخابی رشد سلول سرطانی را مهار می‎کند. اکنون چنین به نظر می‎رسد که زینک و کلسیم می‏توانند گفتگوی متقابلی داشته باشند، که این بدان معنی است که می‎توانند به هم مرتبط شوند."

درمان تازه‎ای برای سرطان مری؟
بر مبنای اعلام انجمن سرطان آمریکا در حدود 16.940 مورد تازه از سرطان مری در سال 2017 در ایالات متحد آمریکا تشخیص داده خواهد شد و در حدود 15.690 نفر جان خویش را بر اثر این بیماری از دست خواهند داد.
اگرچه نرخ بقاء در سرطان مری اخیراً بهبود یافته، پیش‎آگهی این بیماری در مقایسه با بسیاری از دیگر انواع سرطان ضعیف باقی مانده است؛ تنها 20 درصد بیماران پس از تشخیص ابتلا به سرطان مری به مدت 5 سال زنده می‎مانند.
چنین آمارهایی بر نیاز به درمان‎های تازه برای پیشگیری و درمان سرطان مری تأکید دارند، و پن و همکارانش معتقدند که یافته‌های آنها نشان می‎دهد که مکمل زینک می‎تواند یک گزینۀ در دسترس برای این نیاز باشد.
تیم تحقیق بر آن است تا در مطالعات آینده، به دانش بیشتری در مورد ارتباط میان زینک و پیام‎رسانی کلسیم دست یابد و اینکه چگونه می‎توان از مکمل زینک برای مقابله با سرطان مری استفاده کرد.
در این اثناء محققان معتقدند که یافته‌های آنها اهمیت اضافه کردن زینک به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم را مورد تأکید قرار می‎دهد.
NIH توصیه می‌کند که مردان و زنان باید به ترتیب مصرف 11 و 8 میلی‎گرم زینک به صورت روزانه را در برنامۀ غذایی خود لحاظ کنند.

Source:
Zinc may help to prevent, treat esophageal cancer
By Honor Whiteman
Published: Fri 29 September 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.