دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

زنان دچار بیماری لثه باید مراقبت سرطان باشند

اخبار سرطان

• ماریا کوهوت
• ترجمه هستی فراست‎فر

تحقیق جدید تأیید می‎کند که بیماری‎های مرتبط به دندان در زنان با افزایش خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان شامل سرطان مری، سرطان پستان و سرطان کیسۀ صفرا به ویژه در زنان بالغ همراه است.
بیماری‎های پریودنتال یا بیماری لثه به نام "پریودونیت" نیز شناخته می‎شود، و سبب عفونت یا التهاب لثه می‎گردد. این بیماری بسیاری از افراد بزرگسال را مبتلا می‎کند و به ویژه در افراد سالمند شایع است. بر مبنای اعلام CDC، بیماری لثه در سطح ایالات متحد آمریکا مبتلابه 70 درصد افراد بالای 65 سال است.
اگرچه CDC اعلام می‌کند که این بیماری در مردان بیش از زنان شایع است، بخش قابل ملاحظه‎ای (38.4 درصد) از جمعیت بزرگسال مؤنث آمریکایی دچار پریودونیت هستند.
تحقیق جدید نشان می‎دهد که زنان دچار بیماری لثه در عین حال در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان پستان قرار دارند. به هر جهت، تا زمان حاضر هیچ مطالعه‎ای به اثرات پریودونیت بر خطر سرطان در سطح کلی نپرداخته است.
دکتر جین واکتاوسکی – وینده / Jean Wactawski-Wende، از دانشگاه ایالتی نیویورک در بوفالو – با همکاری محققانی از دیگر انستیتوهای ایالات متحد آمریکا – برای اولین بار در مورد ارتباط میان بیماری لثه و چند نوع سرطان در زنان تحقیق کرده است.
مطالعۀ حاضر تأییدی بر مطالعات پیشین است، اما در عین حال ارتباطات پیشتر آشکار نشده مثل ارتباط میان بیماری لثه و سرطان کیسۀ صفرا را روشن می‌کند. یافته‎ها در نشریۀ "اپیدمیولوژی، زیست‎نشانگرها و پیشگیری سرطان" منتشر شده است.

پریودونیت ریسک کلی سرطان را افزایش می‎دهد
برای درک پیوستگی میان بیماری لثه و خطر سرطان در زنان، محققان به بررسی یک مطالعۀ کوهورت شامل 65.869 نمونۀ زن از مطالعۀ مشاهده‎ای سلامت اولیۀ زنان پرداختند. زنان مورد بررسی بین 54 تا 86 سال سن داشتند و اغلب آنها سفیدپوست و غیر اسپانیایی‎تبار بودند.
نمونه‎ها در فاصلۀ سال‌های 1999 تا 2003 بیماری لثه خود را با پر کردن پرسشنامه‎هایی گزارش داده بودند، و برای کشف ابتلا به سرطان تا سپتامبر 2013 مورد پایش قرار گرفتند.
به طور میانگین دورۀ پیگیری برای هر نمونه 8.32 سال بود. در پایان دورۀ پیگیری، 7.149 زن دچار یکی از انواع سرطان تشخیص داده شدند.
محققان پی بردند که زنان دچار بیماری لثه در معرض 14 درصد ریسک بالاتر برای ابتلاء به یکی از اشکال سرطان قرار دارند.
سرطان مری شایع‎ترین نوع سرطان مرتبط به بیماری لثه بود، و زنان دچار بیماری لثه بیش از 3 برابر بیشتر از زنان فاقد مشکلات سلامت دهان در معرض ابتلا به این نوع سرطان قرار داشتند.
دکتر واکتاوسکی – وینده توضیح می‎دهد: "مری تقریباً نزدیک به حفرۀ دهانی قرار دارد و بنابراین دسترسی به آن برای پاتوژن‎های بیماری لثه در راستای عفونی کردن مخاط مری و تقویت ریسک بروز سرطان در این ناحیه آسان‎تر است."
دیگر انواع سرطان که ارتباط قابل توجهی را با بیماری لثه نشان دادند شامل سرطان ریه، سرطان کیسۀ صفرا، ملانوما یا سرطان پوست و سرطان پستان بودند.

ارتباط با سرطان کیسۀ صفرا گزارش شد
بر مبنای اعلام محققان ارتباط بیماری لثه با سرطان کیسۀ صفرا یک کشف جدید است.
نویسندۀ رهبر مطالعه خانم دکتر انگوزی انویزو / Ngozi Nwizu، از دانشکدۀ دندانپزشکی دانشگاه تگزاس در هیوستن، بر اهمیت یافته‎ها تأکید می‎کند.
"التهاب مزمن نیز در سرطان کیسۀ صفرا درگیر است اما هیچ داده‎ای مبنی بر ارتباط میان بیماری لثه و ریسک سرطان کیسۀ صفرا در دست نبوده است. مطالعۀ ما نخستین مطالعه‎ای است که از وجود چنین ارتباطی خبر می‎دهد."
دکتر واکتاوسکی – وینده و همکاران همچنین به وجود ارتباط نیرومندی میان بیماری لثه و سرطان پستان، سرطان ریه، و سرطان کیسۀ صفرا در مورد زنان سیگاری پی بردند. بر مبنای اعلام دکتر انویزو این حکم در مورد سرطان کیسۀ صفرا و سرطان مری به ویژه مهم است.
برای سرطان مری هنوز هیچ علل شناخته شده‌‏ای وجود ندارد بنابراین محققان امیدوارند که مطالعۀ آنان نخستین گام در رسیدن به درک بهتری در مورد شکل‌گیری این نوع سرطان باشد.
دکتر انویزو می‎گوید: "سرطان مری جزء کشنده‌ترین انواع سرطان است و علت‌شناسی آن به خوبی شناخته شده نیست، اما التهاب مزمن در این مورد مؤثر شناخته شده است." خانم انویزو عنوان می‎کند که گام بعدی تعیین این موضوع خواهد بود که آبا باکتری‎های مرتبط به بیماری لثه در التهاب مرتبط به سرطان مری نیز نقش بازی می‎کنند یا خیر. وی می‎گوید:
"این موضوع اثبات شده است که برخی از میکرب‎های بیماری لثه باعث تقویت التهاب می‎شوند... و این باکتری‌ها از بسیاری سیستم‎های بدن و برخی سرطان‌ها شامل سرطان‎های مری جدا شده‎اند. این موضوع مهم است که بدانیم آیا بیماری لثه ریسک مهمی برای سرطان مری است، در این صورت اقدامات پیشگیرانه قابل انجام خواهد بود."

مکانیسم‎های اصلی رازآمیز باقی می‎مانند
هنوز در مورد علل دقیق ارتباط میان پریودونیت و انواع مختلف سرطان باید چیز زیادی آموخته شود. یک توضیح ارائه شده توسط محققان این است که باکتری‎ها و دیگر پاتوژن‌های دهان در مسیر خود به سوی جریان خون باید از راه بزاق یا بافت لثۀ بیمار بگذرند.
در این مسیر پاتوژن‎ها می‎توانند به قسمت‎های مختلف بدن برسند و در فرآیند ایجاد سرطان دخیل باشند. به هر جهت، برای دسترسی به مکانیسم‎های واقعی دارای نقش در این راستا به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.
محققان به برخی محدودیت‎های مطالعۀ خود اشاره می‎کنند – که اصلی‎ترین آنها این است که داده‎های مطالعه بر گزارش فردی نمونه‎ها متکی است و بنابراین احتمال دارد که به طور کامل دقیق نباشد.
با وجود این محققان اطمینان خود را بر بزرگی ابعاد نمونه در مطالعه متکی می‌کنند، و بر جامعیت مطالعۀ خود و اثرات یافته‎های بدیع آن تأکید دارند.
خانم دکتر واکتاوسکی – وینده می‎گوید: "مطالعۀ ما نه فقط برای بررسی ریسک کلی سرطان در میان زنان پیر دچار بیماری لثه بلکه برای ایجاد اطلاعات مفید در مورد شماری از محل‎های غیر خاص سرطان بزرگ و مشروح بوده است."

Source:
Women with gum disease may need to watch out for cancer
By Maria Cohut
Published: Tue 1 Aug 2017 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.