دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تست ماماپرینت برای بیماران با ریسک بسیار پایین سرطان پستان پیش‌‎آگهی دقیق می‎دهد

اخبار سرطان


• آنا ساندویو
• ترجمه هامیک رادیان

یک تست جدید می‎تواند بیماران سرطان پستان دارای کمترین ریسک مرگ و میر را شناسایی کند، و بنابراین به آنها در پیشگیری از انجام درمان‎های تهاجمی غیر ضروری کمک می‎نماید.
سرطان پستان در حال حاضر فارغ از نژاد و قومیت شایع‎ترین نوع سرطان در میان زنان است. در مجموع، این سرطان دومین علت پیشتاز ایجاد مرگ و میر مرتبط به سرطان در زنان محسوب می‎شود.
مرگ ناشی از سرطان پستان در طول دهه‎های اخیر و عمدتاً بر اثر آگاهی‎بخشی عمومی و تمرکز بر تشخیص زودهنگام به شکل چشمگیری کاهش یافته است. به هر جهت، غربالگری زودهنگام می‎تواند در مورد برخی از زنان به درمان بیش از حد منجر گردد.
غربالگری می‎تواند به کشف ریسک پایین، و تشخیص تومورهای غیر کشنده منجر گردد، و این در برخی اوقات منجر به انجام درمان‌های تهاجمی غیر ضروری می‎شود. این مشکل گاه تشدید می‎شود زیرا سرطان می‎تواند در طول 5 سال بازگشت نماید زیرا هیچ ابزار دقیقی برای پیش‎بینی این موضوع که کدام‎یک از بیماران در معرض بالاترین احتمال بقاء در طول این مدت قرار دارند وجود نداشته است.
اما اکنون این روند می‎تواند تغییر یابد، زیرا پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو (UCSF) - با همکارای دانشمندان مراکز دانشگاهی مختلفی در سوئد - پی برده‎اند که یک تست مولکولی می‎تواند به پیش‎بینی این موضوع کمک کند که کدام‎یک از بیماران مبتلا به سرطان پستان دارای پایین‎ترین میزان ریسک برای مرگ هستند.
نویسندۀ رهبر مطالعه دکتر لورا جی. ازرمن / Laura J. Esserman، متخصص سرطان و جراح شاغل در UCHealth است. یافته‎های مطالعه در نشریۀ JAMA اُنکولوژی منتشر شده است.

بررسی تست ماماپرینت
دکتر ازرمن و تیمش تصمیم گرفتند تا پتانسیل یک تست فعلاً موجود را برای تعیین این موضوع که کدام‌یک از تومورها "کند یا آهسته‎رشد" هستند بررسی کنند. این تست ماماپرینت / MammaPrint نام دارد، و در سال 2007 توسط FDA تأیید شده است.
تست مزبور توسط نویسندۀ همکار مطالعه و محقق شاغل در UCSF خانم لورا وان ‘ت ویر / Laura van 't Vee طراحی شد. وی همچنین یکی از بنیان‌گذاران اجندیا، کمپانی تولید کنندۀ این تست است. برای تحقیق خود، اجندیا نمونه‎های تومور را به صورت رایگان تجزیه و تحلیل کرد.
ماماپرینت یک تست 70 امضاء ژنی است که به شکل گسترده‎ای برای تعیین اینکه کدام‎یک از بیماران نیاز به شیمی‎درمانی کمکی ندارند به کار می‎رود.
همچنان که نویسندگان مطالعۀ جدید گزارش می‎دهند، در سال 2016 این تست نشان داد که تقریباً نیمی از بیماران مبتلا به سرطان پستان که دچار سرطان در "مراحل اولیه" تشخیص داده شده اما دارای تمامی علایم مرسوم قرار داشتن در معرض ریسک بالای بازگشت سرطان بودند، در واقع می‎توانستند شیمی‎درمانی انجام ندهند. این ارزیابی بر مبنای ترکیب بیولوژیکی تومورها انجام شد.
برای تحقیق جدید، دکتر ازرمن و همکارانش تصمیم گرفتند تا این تست را برای ارزیابی ریسک بازگشت سرطان در طول یک دورۀ 20 سالۀ پس از تشخیص اولیه سرطان مورد استفاده قرار دهند.
برای انجام این کار آنان بیماران گروه مطالعۀ سرطان پستان استکهلم را بررسی کردند که تمامی آنها در طول چند دهه به عنوان بخشی از یک آزمون بالینی برای بررسی کارکرد داروی سرکوب تومور توماکسیفن مورد پیگیری قرار گرفته بودند.
آزمون شامل 1780 بیمار بود که سرطان پستان در آنها به گره‎های لنفاوی گسترش پیدا نکرده بود. تمامی زنان ماستکتومی یا لومپکتومی انجام داده و مورد اشعه درمانی قرار گرفته بودند. دکتر ازرمن و همکارانش از بافت برای محاسبۀ نمرۀ ریسک ماماپرینت در مورد 625 زن استفاده کردند.

پیش‎آگهی "عالی" برای برخی بیماران
تست امضاء 70 ژن، 42 درصد بیماران را به عنوان افراد در معرض خطر بالای بازگشت سرطان شناسایی کرد، و در مورد 58 درصد بیماران ریسک مزبور را پایین تشخیص داد. دکتر ازرمن و همکارانش پی بردند که 95 درصد بیمارانی که ریسک در مورد آنها پایین‎ قلمداد شد تا 5 سال زنده ماندند، و بسیاری از آنها بعدها بر اثر سرطان پستان مردند.
به هر جهت، تست مزبور همچنین 15 درصد بیماران را در گروه "ریسک بسیار پایین" دسته‎بندی کرد. این بیماران فارغ از اینکه به مدت دو سال توماکسیفن گرفته یا نگرفته بودند، "بقاء درازمدت عالی" داشتند.
نرخ بقاء 20 سالۀ خاص سرطان پستان در میان گروه با ریسک بسیار پایین در میان بیماران مصرف کنندۀ توماکسیفن 97 درصد بود، حال اینکه این رقم در گروه کنترل 94 درصد بود.
دکتر لورا ازرمن می‎گوید: "این گام مهمی به سوی مراقبت شخصی شده در مورد بیماران مبتلا به سرطان پستان است. ما اکنون می‎توانیم سرطان‎های پستان گره منفی را تست کنیم، و اگر بیماران در دستۀ ریسک بسیار پایین قرار داشته باشند، می‎توانیم به این زنان بگوییم که احتمال مرگ بر اثر سرطان در آنها بسیار نامحتمل است و نیازی به انجام درمان‎های تهاجمی شامل اشعه درمانی پس از لومپکتومی ندارند."
محققان همچنین می‎نویسند که با انجام غربالگری زودهنگام، در حدود 25 درصد زنان پس از دورۀ یائسگی ممکن است در گروه ریسک بسیار پایین قرار گیرند.
دکتر ازرمن توضیح می‎دهد: "برخی از سرطان‎های پستان ریسک سیستمیک اندکی ایجاد می‎کنند یا اصلاً فاقد این نوع ریسک هستند. زنانی که دارای توموری هستند که توسط امضاء 70 ژن به عنوان ریسک بسیار پایین طبقه‌بندی شده است می‎توانند انتظار داشته باشند که فرجام درازمدت در مورد آنها عالی به نظر می‎رسد، چه درمان غدد درون‎ریز انجام دهند و چه ندهند. داشتن تستی که قادر به تشخیص جمعیت انبوهی از زنان است، که دارای ریسک بسیار پایینی برای آغاز بیماری هستند، با استقبال بیماران و نیز پزشکان روبه‎رو خواهد شد."

Source:
medicalnewstoday.com
Test gives accurate prognosis for breast cancer patients with 'ultralow' risk
By Ana Sandoiu
Published: Thu 29 june 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.