دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

رنگ مو و حالت دهنده مو ریسک سرطان پستان را افزایش می‎دهند

اخبار سرطان

• دکتر کاترین پادوک
• ترجمه هامیک رادیان

تحقیق جدید به شواهدی در مورد ارتباط میان مصرف برخی محصولات مربوط به رنگ مو و حالت دهنده‎های مو و افزایش خطر سرطان پستان در زنان دست یافته است. این یافته‎ها همچنین عنوان می‎کنند که اثرات مزبور در میان زنان سفیدپوست و سیاه‎پوست متفاوت است.
مطالعۀ حاضر – که به رهبری محققانی از دانشگاه راتگرز در برونشویک، نیوجرزی انجام شده – در نشریۀ "کارسیونژنز" منتشر شده است.
سرطان پستان در سلول‎های پستان آغاز می‎شود. این سرطان دومین سرطان شایع در سطح جهان، و شیوع آن در میان زنان بسیار بیشتر از مردان است. در سال 2012، نزدیک به 1.7 میلیون مورد ابتلاء به سرطان پستان در زنان سراسر جهان تشخیص داده شد.
در ایالات متحد آمریکا سرطان پستان پس از سرطان پوست شایع‎ترین نوع سرطان در میان زنان محسوب می‎شود.
اگرچه میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در ایالات متحد آمریکا کاهش یافته، این سرطان همچنان جایگاه خود را به عنوان دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان برای تمامی زنان حفظ کرده، و میزان مرگ و میر ناشی از این سرطان در میان زنان سیاه‌پوست بیشتر از زنان سفیدپوست است.
مردان نیز دچار این نوع سرطان می‎شوند، زیرا آنها هم با سلول‎های پستان به دنیا می‌آیند. در هر حال میزان ابتلاء به سرطان پستان در مردان بسیار کمتر از زنان است.
هر ساله در حدود 220.000 زن و 2000 مرد در ایالات متحد آمریکا با تشخیص سرطان پستان مواجه می‌شوند، و تقریباً 40.000 زن و 400 مرد جان خود را بر اثر این بیماری از دست می‎دهند.
ریسک ابتلاء به سرطان پستان به شماری از عوامل بستگی دارد، که برخی از آنها را نمی‎توان تغییر داد. در میان عوامل غیر قابل تغییر می‎توان از پیری، ژنتیک، و سن نخستین عادت ماهانه نام برد. در میان ریسک‎های قابل تغییر می‎توان به فعالیت جسمانی، مصرف مشروبات الکلی، و کاربرد برخی درمان‌های جایگزینی هورمون و قرص‎های پیشگیری از بارداری اشاره کرد.

محصولات مو و سرطان پستان
در گزارش مطالعۀ خود، محققان توضیح می‎دهند که شواهد متناقضی در این مورد وجود دارد که استفاده از این محصولات - که برخی از آنها دارای مواد شیمیایی سرطان‌زا یا کارسینوژن‎ها هستند، - می‎تواند خطر سرطان پستان را در زنان افزایش دهد.
برخی از این شواهد از مطالعات انجام شده بر روی مدل‎های جانوری، و برخی دیگر از مطالعه بر روی جمعیت‎های انسانی تعریف شده به دست آمده‎اند. به هر جهت، تحقیقات بر روی جمعیت‌های انسانی که گرایش به تمرکز بر رنگ‎های مو داشته‎اند، با نتایج مختلفی همراه بوده‎اند.
بنابراین با هدف دستیابی به جواب‌هایی شفاف‎تر، تیم تحقیق داده‎های مربوط به 4285 زن حاضر در مطالعۀ چرخۀ بهداشت زنان را که با هدف فهم سرطان پستان در زنان سیاه‌پوست دنبال می‎شود، تجزیه و تحلیل کرد.
از مجموع 4285 زن مورد مطالعه، 2280 نفر دچار سرطان پستان بودند (1508 زن سیاه‎پوست و 772 زن سفیدپوست)، و 2005 زن دچار سرطان پستان نبودند (1290 سیاه‎پوست و 715 سفیدپوست). زنان مورد مطالعه بین 20 تا 75 سال سن داشتند.
داده‎ها شامل اطلاعات معمول در مورد زمینۀ اقتصادی و اجتماعی، و همچنین اطلاعات تکمیلی در مورد عوامل مؤثر بر خطر سرطان پستان شامل موارد زیر بود: تاریخچۀ فردی و خانوادگی سلامت، قرار گرفتن در معرض سرطان پیش از تولد، مصرف هورمون‎ها، تاریخچۀ تولید مثل، فعالیت جسمانی، مصرف الکل، تاریخچۀ مصرف سیگار، مصرف ویتامین، و کاربرد محصولات مو.
محققان در مورد ارتباط میان افزایش خطر سرطان پستان و کاربرد محصولات مربوط به مو تحقیق کردند، و تمرکز آنها مشخصاً بر کاربرد رنگ‎های مو، مصرف فرآورده‎های مربوط به لخت کردن یا صاف کردن مو، و مصرف کرم‎های حاوی کلسترول یا جفت برای حالت دادن عمیق مو بود.

برخی محصولات مو با افزایش خطر مرتبطند
مدارک موجود نشان داد که در میان زنان فاقد سرطان پستان، کاربرد رنگ مو در زنان سفیدپوست شایع‎تر از زنان سیاه‌پوست است (به ترتیب 58 درصد در مقابل 30 درصد)، در حالی که کاربرد صاف کننده‎های مو در زنان سفیدپوست کمتر شایع است (5 درصد در مقایسه با 88 درصد)، و کاربرد حالت دهنده‎های عمقی نیز همین وضعیت را دارد (6 درصد در مقایسه با 59 درصد).
وقتی محققان داده‎ها را تجزیه و تحلیل کردند، ارتباط‎های قابل توجهی میان افزایش ریسک سرطان پستان و استفاده از رنگ مو و مواد شیمیایی لخت کنندۀ مو یا صاف کننده‎های مو یافتند، و نیز پی بردند که الگوهای این ریسک میان زنان سفیدپوست و سیاه‌پوست متفاوت است.
برای مثال محققان پی بردند که در زنان سیاه‎پوست استفاده از سایۀ تیرۀ رنگ مو با افزایش کلی بیشتر سرطان پستان مرتبط است (نسبت شانس در مقایسه با زنانی که از این مواد استفاده نمی‎کردند 1.51 بود)، و این میزان حتی در مورد سرطان پستان استروژن مثبت حتی بیشتر است (نسبت شانس در این مورد 1.72 بود).
در مورد زنان سفیدپوست، آنالیز داده‎ها نشان داد که کاربرد لخت یا صاف کننده‎های مو، چه به صورت مجزا و چه با هم به همراه رنگ مو، با افزایش خطر سرطان پستان مرتبط است (نسبت شانس در این مورد به ترتیب 1.74 و 2.40 بود).
در میان زنان سفیدپوست، در عین حال افزایش ریسک سرطان پستان استروژن مثبت با کاربرد رنگ موی تیره افزایش پیدا می‎کند (نسبت شانس 1.54)، و استفاده از لخت کننده‎های مو ریسک ابتلا به سرطان پستان استروژن منفی را افزایش می‎دهد (نسبت شانس 2.56).
نویسندگان جمع‎بندی می‌کنند که این یافته‎ها از ایدۀ وجود ارتباط میان مصرف برخی فرآورده‎های مربوط به مو و افزایش ریسک سرطان پستان حمایت می‎کند. آنها می‌گویند:
"مطالعات بیشتر فرآورده‌های مو به عنوان مواد مورد تماسِ موجب تقویت کارسینوژنز سرطان پستان ضروری است."

Source:
medicalnewstoday.com
Hair dyes, relaxers tied to raised breast cancer risk
By Catharine Paddock PhD
Published: Fri 16 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.