دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

روغن زیتون از سرطان مغز پیشگیری می‎کند؟

اخبار سرطان

• هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

فواید روغن زیتون برای سلامت انسان بسیار است. مطالعات این چربی را با کاهش ریسک چاقی و بیماری قلبی و همچنین بهبود شناختی مرتبط دانسته‎اند. اکنون یک تحقیق تازه عنوان می‎کند که روغن زیتون می‎تواند به پیشگیری از سرطان مغز نیز کمک کند.
محققان بریتانیایی پی برده‎اند که اُلئیک اسید - یک اسید چرب تک حلقه‎ای در روغن زیتون – فعالیت پروتئین مسبب سرطان در سلول‎های مغز را متوقف می‎کند.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر گراسیان میکلوسکی / Gracjan Michlewski، از بخش بیولوژی سلول مرکز ولکام تراست دانشگاه ادینبورگ، و همکارانش می‎گویند قادر به این جمع‎بندی نیستند که مصرف روغن زیتون غذایی باعث محافظت در برابر سرطان مغز می‌شود.
در هر حال، آنها معتقدند که مطالۀ آنان می‎تواند در را به روی راهکارهای تازه در پیشگیری از این بیماری باز کند.
دکتر میکلوسکی و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشریۀ "بیولوژی مولکولی" منتشر کرده‎اند.
سرطان مغز به معنی وجود تومور بدخیم در مغز است – که توموری شامل سلول‌های سرطانی است.‌
بر مبنای اعلام انجمن تومور مغزی آمریکا، در سال جاری 80.000 مورد جدید تومورهای اولیۀ مغزی در ایالات متحد آمریکا تشخیص داده خواهد شد و از این تعداد در حدود 26.000 مورد از تومورها بدخیم خواهند بود.
تورمورهای مغزی در میان کودکان زیر 14 سال شایع‎ترین انواع سرطان محسوب می‌شود، و آنها اصلی‎ترین علت مرگ ناشی از سرطان محسوب می‎شوند.

اُلئیک اسید از طریق تحریک تولید miR-7 باعث ممانعت از تشکیل تومور می‎شود
تحقیقات پیشین نشان داده‎اند که الئیک اسید می‎تواند فعالیت بیماریزای برخی پروتئین‎های خاص را مهار کند.
با این پس‎زمینۀ ذهنی، دکتر میکلوسکی و تیمش بر آن شدند تا در مورد چگونگی تأثیر ترکیب روغن زیتون در فعالیت پروتئین‎های miR-7 تحقیق کنند. miR-7 یک میکرو RNA درگیر در سرکوب فرآیند تشکیل تومور مغزی است.
برای رسیدن به یافته‎هایشان، محققان اثرات الئیک اسید را بر سلول‎های زنده و عصارۀ سلول انسانی آزمایش کردند.
تیم تحقیق متوجه شد که این ترکیب فعالیت یک پروتئین سلولی به نام میوزاشی هومولوگ2 را مهار می‎کند، که پروتئین را از توقف تولید MiR-7 مانع می‎شود. در نتیجه، تشکیل تومورهای مغزی متوقف می‎گردد.
محققان می‎گویند برای تعیین اینکه مصرف روغن زیتون می‎تواند به پیشگیری از سرطان مغز کمک کند به تحقیقات بیشتر نیاز است، اما یافته‎های فعلی آنها نویدبخش به نظر می‎رسند.
دکتر گراسیان میکلوسکی می‎گوید: "در حالی که ما فعلاً نمی‎توانیم بگوییم که روغن زیتون غذایی می‎تواند به پیشگیری از سرطان مغز کمک کند، یافته‎های ما عنوان می‎کنند که الئیک اسید می‎تواند تولید مولکول‎های سرکوبگر تومور را در سلول‎های رشد داده شده در محیط آزمایشگاهی تقویت کند. تحقیقات بیشتر می‎توانند نقش روغن زیتون را در سلامت مغز روشن کنند."

Source:
medicalnewstoday.com
Brain cancer could be prevented with olive oil compound
Written by Honor Whiteman
Published: Mon 5 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.