دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

قهوه به سبک ایتالیایی خطر سرطان پروستات را کاهش می‌دهد

اخبار سرطان

• هانر وایتمن
• ترجمة محمدقاسم رافعی

تحقیق جدید برای مردان علاقمند به قهوه خبرهای خوشی به همراه دارد. نوشیدن سه فنجان قهوه به سبک ایتالیایی در طول روز می‌تواند ریسک سرطان پروستات را بیش از 50 درصد کاهش دهد.
یافته‌ها از آنالیز 7000 مرد ایتالیایی، سرزمینی که در آن قهوه‌نوشی یک فرهنگ محسوب می‌شود، به دست آمده است.
شروع روز با نوشیدن یک فنجان کاپوچینو برای ایتالیایی‌ها امری عادی است، که با یک یا دو فنجان ماچیاتو در هنگام ناهار دنبال می‌شود و از پی اینها اسپرسوی سر شب از راه می‌رسد. در واقع متوسط مصرف قهوة ایتالیایی‌ها در سال در حدود 600 فنجان بوده و این رقم در حال افزایش است.
بنابراین چنین به نظر می‌رسد که برای مطالعه در مورد اثرات مصرف قهوه بر ریسک سرطان پروستات بهتر از ایتالیایی‌ها نمی‌توان پیدا کرد.
نویسندة همکار مطالعه لیسیا یاکوویه‌لو / Licia Iacoviello، سرپرست آزمایشگاه اپیدمیولوژی مولکولی و تغذیه‌ای در I.R.C.C.S. Neuromed ایتالیا، و همکارانش اخیراً یافته‌های خود را در "نشریة بین‌المللی سرطان" گزارش کرده‌اند.

رسیدن به "دیدگاهی شفاف‌تر" در مورد ارتباط میان قهوه و سرطان پروستات
سرطان پروستات پس از سرطان پوست شایع‌ترین نوع سرطان در میان مردان آمریکایی است. بر مبنای اعلام انجمن سرطان آمریکا، از هر 7 مرد آمریکایی یک نفر در طول عمر خود با تشخیص سرطان پروستات مواجه می‌شود.
در حالی که برخی از مطالعات عنوان کرده‌اند که مصرف قهوه می‌تواند باعث کاهش ریسک ابتلاء به سرطان پروستات شود، مطالعات دیگر نظریه‌ای مخالف داشته‌اند.
برای مطالعة خود یاکوویه‌لو و همکارانش به بررسی گسترده‌تر ارتباط میان مصرف قهوه و ریسک سرطان پروستات پرداختند. آنها داده‌های 6.989 مرد ایتالیایی در سنین 50 سال و بیشتر را که بخشی از مطالعة پروژة مولی – سانی بودند، آنالیز کردند.
نویسندة اول مطالعه جورج پونیس / George Pounis از بخش اپیدمیولوژی و پیشگیری در I.R.C.C.S. Neuromed می‌گوید: "در سالیان اخیر ما شماری مطالعات بین‌المللی را در پیوند با این موضوع شاهد بوده‌ایم. اما شواهد علمی برای جمع‌بندی کافی تلقی نمی‌شده‌اند. بنابراین هدف ما افزایش آگاهی در این عرصه و ایجاد دیدگاهی شفاف‌تر بوده است."
به عنوان بخشی از مطالعه، از نمونه‌ها خواسته شد تا میزان مصرف روزانة قهوة به سبک ایتالیایی خود را با استفاده از پرسشنامة برنامة غذایی گزارش دهند.

بیش از سه فنجان قهوه در روز ریسک سرطان پروستات را کاهش می‌دهد
در طول یک دورة متوسط چهار سالة پیگیری، در حدود 100 مورد جدید از بروز سرطان پروستات در میان مردان شناسایی شد.
محققان پی بردند، مردانی که روزانه دستکم سه فنجان قهوه به سبک ایتالیایی مصرف می‌کنند در مقایسه با مردانی که روزانه کمتر از این میزان قهوه می‌خورند، 35 درصد کمتر در معرض ابتلاء به سرطان پروستات قرار دارند.
برای تأیید اثرات ضد سرطان قهوه، تیم تحقیق عصارة قهوة بدون کافئین و قهوة کافئین‌دار به سبک ایتاایایی را بر سلول‌های سرطان پروستات در آزمایشگاه مورد بررسی قرار داد.
محققان دریافتند که عصارة قهوة کافئین‌دار تکثیر سلول‌های سرطانی و نیز توانایی آنها برای متاستاز دادن و گسترش را کاهش می‌دهد. این اثرات تقریباً در عصارة قهوة فاقد کافئین اصلاً مشاهده نشد.
نویسندة همکار مطالعه ماریا به‌نه‌دتا دوناتی / Maria Benedetta Donati، از بخش اپیدمیولوژی و پیشگیری می‌گوید: "مشاهدات مربوط به سلول‌های سرطانی به ما امکان می‌دهد بگوییم که اثرات مفید مشاهده شده در میان 7000 نفر نمونة مطالعه به احتمال زیاد بیش از اینکه مربوط به دیگر مواد موجود در قهوه باشد ناشی از کافئین قهوه است."
در هر حال، محققان خاطرنشان می‌کنند که مطالعه در یک جمعیت ایتالیایی دارای فرهنگ قوی مصرف قهوه انجام شده است، که نه فقط با میزان مصرف قهوه بلکه با نوع آماده‌سازی قهوه مشخص می‌شود.
یاکوویه‌لو می‌گوید: "آنها قهوه را با دقت به روش ایتالیایی آماده می‌کنند: فشار زیاد، آب با درجة حرارت بسیار بالا، و بدون استفاده از هر گونه فیلتر. این روش با روشی که در دیگر نقاط دنیا دنبال می‌شود تفاوت دارد، و می‌تواند به تجمع مواد زیست‌فعال بیشتر منجر شود. اکنون خیلی جالب خواهد بود که این جنبة موضوع را مورد بررسی قرار دهیم. ما باید به خاطر داشته باشیم که قهوه بخش کاملی از سبک زندگی ایتالیایی است، که نه فقط با آماده کردن غذا، بلکه به روش خاص آماده کردن آن مشخص می‌شود."

Source:
medicalnewstoday.com
Italian-style coffee could halve the risk of prostate cancer
Written by Honor Whiteman
Published: 27 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.