دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سرطان تخمدان: به ایمنی‌درمانی مؤثر نزدیک‌تر می‌شویم

اخبار سرطان

•    دکتر کاترین پادوک
•    ترجمة فرهنگ راد

در یک گردهم‌آیی علمی که این هفته برگزار می‌شود، محققان در مورد پیشرفت‌هایی که در توسعة ایمنی‌درمانی برای سرطان تخمدان صورت گرفته است گزارش می‌دهند. در هر حال، آنها همچنین خلاصه‌ای از چالش‌های قابل ملاحظه‌ای را مطرح می‌کنند که پیش از آنکه بتوان این درمان را به صورت مؤثر برای سرطان تخمدان و دیگر انواع سرطان دارای تومورهای صُلب استفاده کرد، وجود دارند.
محققان مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون (فرد هاچ) در سیاتل یافته‌های خود را در میتینگ سالیانة انجمن تحقیقات سرطان آمریکا در واشینگتن دی. سی. عرضه کردند.
تخمین‌های انجمن سرطان آمریکا  نشان می‌دهد که در ایالات متحد آمریکا در طول سال 2017 تعداد 22440 زن با تشخیص سرطان تخمدان مواجه خواهند شد و 14000 نفر آنها بر اثر این بیماری خواهند مرد.
این سرطان در سلول‌های تخمدان زن شروع می‌شود. هر زنی به طور معمول دو تخمدان دارد، که هر کدام در یک طرف زهدان در ناحیة لگنی جای گرفته‌اند. تخمدان‌ها تخمک‌هایی تولید می‌کنند که از طریق لوله‌های فالوپ وارد رحم می‌شوند. اگر یک تخمک توسط اسپرم مرد بارور شود، حاصل کار یک جنین خواهد بود.
دکتر کریستین اندرسون / Kristin Anderson، محقق ایمنی‌درمانی در فرد هاچ که یافته‌ها را در گردهم‌آیی ارائه داد، می‌گوید که اگرچه سرطان تخمدان هم‌اندازة دیگر انواع سرطان دارای تومورهای صلب در آمریکا عمومیت ندارد، دارای میزان بقاء پایین و دامنة عود بالا است. علت اصلی در این مورد این است که این سرطان سبب بروز علایم قابل مشاهده نمی‌شود و اغلب اوقات وقتی تشخیص داده می‌شود که به مراحل پیشرفته می‌رسد.
ایمنی‌درمانی عرصة نسبتاً تازه‌ای از پزشکی است که نتایج نویدبخشی در درمان سرطان نشان داده است. این رویکرد از سیستم ایمنی خود بیمار برای مقابله با بیماری استفاده می‌کند.

سلول T انطباقی آموخته‌ها را به تومورهای صلب انتقال می‌دهد
تحقیق جدید به روشی موسوم به انتقال سلول T انطباقی تکیه دارد. در این رویکرد، سلول‌های ایمنی موسوم به سلول‌های T از خون خود بیمار گرفته و برای نابودی سلول‌های سرطانی پرورش داده می‌شوند. آنگاه، بعد از تکثیر در محیط آزمایشگاهی، سلول‌های پرورش یافته به بدن بیمار برگردانده می‌شوند. گاهی اوقات به جای سلول‌های بدن بیمار از سلول‌های اهدایی استفاده می‌شود.
فرد هاچ تعدادی تیم تحقیقی در مورد درمان سرطان به روش ایمنی‌درمانی دارد. مشخصاً دکتر اندرسون و همکارانش گزارش‌هایی در مورد کاربرد موفق انتقال سلول‌های T در درمان سرطان‌های خون ارائه داده‌اند.
در کوران برنامة خود در گردهم‌آیی، دکتر اندرسون پیشرفت در زمینة ارائة آموزش به دست آمده از کار بر روی درمان تومورهای صلب را گزارش داد.
محققان دریافتند که سلول‌های سرطان تخمدان دو نوع پروتئین را به میزان زیاد تولید می‌کنند – WT1 و مزوتیلین – و نشان دادند که سلول‌های T مهندسی شده برای هدف گرفتن آنها می‌توانند در محیط آزمایشگاهی، سلول‌های سرطان تخمدان در موش و انسان را نابود کنند.
آنها همچنین دریافتند که سلول‌های T مهندسی شده به شکل قابل ملاحظه‌ای میزان بقاء بیمار را در مدل موشی سرطان تخمدان افزایش می‌دهند.
در هر حال دکتر اندرسون هشدار می‌دهد که تا آماده شدن انتقال سلول T انطباقی برای آزمون‌های بالینی در بیماران انسانی بخشی از راه در پیش رو مانده است.
تیم تحقیق کشف کرد که در مقایسه با درمان سرطان‌های خون، استفاده از درمان سلول T در مورد تومورهای صُلب نظیر سرطان سینه، تخمدان، ریه و سرطان‌های لوزالمعده بسیار دشوارتر است.
در موارد لوسمی و لنفوم، سلول‌های T مهندسی شده را می‌توان به طور مستقیم برای هدف گرفتن سرطان خون به داخل جریان خود تزریق کرد. در هر حال، دسترسی به تومورهای صلب که در داخل بدن پخش شده‌اند چالش بسیار بیشتری به همراه دارد. در میان اینها بافت‌های مربوط به محیط بسیار کوچک تومور– مخلوطی از سلول‌های غیر سرطانی، مولکول‌ها و ماتریکس فوق سلولی درون و اطراف تومور - وجود دارند.

محیط کوچک تومور در برابر غلبه مقاومت می‌کند
دکتر اندرسون سه چالش مشخص را که محیط کوچک تومور ایجاد می‌کند و آنها در حال کار بر روی آن هستند، مطرح می‌کند. یکی از این چالش‌ها این واقعیت است که در محیط کوچک تومور سلول‌ها و پروتئین‌هایی وجود دارد که پیام‌هایی برای سلول‌های T می‌فرستند و به آنها می‌گویند که خاموش شوند یا صاف و ساده سلول‌های تومور را نادیده بگیرند.
تیم تحقیق می‌گوید که در حال حاضر داروهایی به نام مهارکننده‌های نقطة بازرسی وجود دارد که می‌توان برای مقابله با این مسأله استفاده کرد. رویکرد دیگر می‌تواند مهندسی کردن نوعی سلول‌های T باشد که این پیام‌های خاص را بلوک می‌کنند.
چالش دوم این است که سلول‌های تومور تخمدان و رگ‌های خونی مجاور آنها پیام‌های خودویرانی به سلول‌های T می‌فرستند، که سبب می‌شود آنها پیش از اینکه بتوانند به سلول‌های سرطانی حمله کنند به خودکشی محکوم شوند.
تیم تحقیق فرد هاچ هم‌اکنون برای حل این چالش دوم در حال کار است، که این کار به شکل ادغام پروتئین‌هایی است که فعالیت ضد سرطانی سلول‌های T را وقتی با این پیام‌های مبنی بر خودویرانی مواجه می‌شوند، تقویت می‌کند.
سومین چالشی که محققان در محیط کوچک تومور صلب شناسایی کرده‌اند مشکل پایین بودن میزان قند است. با سرعتی که سلول‌های سرطانی رشد می‌کنند، سلول‌های سرطان تخمدان قندی را که از محیط خود می‌گیرند حریصانه می‌بلعند.
در هر حال، سلول‌های T مهندسی شده نیز برای سوخت‌رسانی به سفر خود و حمله به سلول‌های سرطانی به این قند نیاز دارند. محققان فرد هاچ در جستجوی راهی برای مهندسی نوعی سلول‌های T هستند که بتوانند از منبع انرژی متفاوتی استفاده کنند.
دکتر اندرسون می‌گوید، اگرچه آنها در حال حاضر بر سرطان تخمدان متمرکز شده‌اند، آنها بر این باورند که این راه‌حل‌ها برای استفاده از انتقال سلول‌های T انطباقی در مورد دیگر انواع تومور نیز کمک کننده خواهد بود.
خانم دکتر اندرسون توضیح می‌دهد: "اگر ما بتوانیم برخی از این مسایل را که واقعاً ما را به انواع سخت بلا گرفتار می‌کنند حل کنیم، آنگاه می‌توانیم به سرعت به سرطان‌هایی بپردازیم که انواع کمتری از این مشکلات را دارند."
همان‌‌طور که وی جمع‌بندی می‌کند: "مسایل مربوط به تومور با محیط کوچک با کار بر روی تومورهای صلب دست به دست می‌شود."

Source:
medicalnewstoday.com
Ovarian cancer: Effective immunotherapy steps closer with new T cell study
Written by Catharine Paddock PhD
Published: 5 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.