دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

بازماندگان جوان سرطان سال‌ها پس از تشخیص هنوز دچار مشکلات اجتماعی هستند

اخبار سرطان

•    آنا ساندویو
•    ترجمة محمدقاسم رافعی

سرطان سالانه به میلیون‌ها فرد جوان آسیب می‌رساند. تشخیص سرطان در فرد هم از نظر عاطفی و هم از لحاظ اجتماعی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، مخصوصاً در مورد نوجوانان و بزرگسالان جوان، که هنوز در گیر و دار طیفی از تغییرات مرتبط به سن و سال بسر می‌برند. تحقیق جدید در مورد اثرات درازمدت تشخیص سرطان بر بزرگسالان جوان به بررسی می‌پردازد.
انجمن آمریکایی سرطان (ACS) برآورد می‌کند که هر ساله بیش از 60000 جوان در ایالات متحد آمریکا با تشخیص سرطان مواجه می‌شوند. در این کشور سرطان چهارمین علت پیشتاز در ایجاد مرگ و میر میان بزرگسالان در سنین 20 تا 39 سال است.
بر مبنای نظر انجمن آمریکایی سرطان، نرخ بقاء در میان بزرگسالان جوان با گذشت چندین سال یکسان مانده، و پیشرفت درمان و بقاء در این گروه سنی کندتر شده است.
در بزرگسالان جوان، همانند دیگر گروه‌های سنی، میزان بقاء در برخی از سرطان‌ها بیش از بقیه است. در میان نوجوانان سنین 15 تا 19 سال، برای مثال، در حدود 95 درصد بیماران دچار لنفوم هوجکین یا سرطان بیضه دستکم تا پنج سال پس از تشخیص اولیة سرطان زنده می‌مانند، در حالی که امید بقاء 5 ساله در افراد دچار تومور مغزی 65 درصد است.
از آنجا که نوجوانی و اوایل بزرگسالی مراحل انتقالی چالش‌های عاطفی و اجتماعی است، تشخیص مبتلاء بودن به سرطان در این مرحله به طور مشخص دشواری‌آور است.
تحقیقات پیشین نشان داده‌اند که بازماندگان جوان سرطان بیشتر محتمل است وقتی که دچار اختلالات مزمن پزشکی می‌شوند، کیفیت زندگی در مجموع نازل‌تری داشته و دسترسی کمتری به مراقبت‌های پزشکی با کیفیت داشته باشند.
به علاوه این نیز نشان داده شده است که بازماندگان جوان سرطان برای تطابق با اجتماع دچار مشکلات بیشتری هستند. برخی از مشکلات مطرح شده شامل نگرانی در مورد احساس ناخوشی، از دست دادن تحصیل و بازماندن از ادامة تحصیلات عالی و همچنین دشواری ادامة درمان است.
اگرچه این مطالعات به چالش‌های اجتماعی این گروه بلافاصله پس از تشخیص سرطان اشاره کرده‌اند، مطالعات کمتری به چالش‌های روانی که گروه مزبور در طول زمان با آنها مواجهند پرداخته‌اند.
تحقیق جدید، که توسط دکتر اُلگا هیوسن / Olga Husson از مرکز پزشکی دانشگاه ردبود هلند رهبری شده است، اثرات درازمدت تشخیص سرطان را بر زندگی اجتماعی این افراد در گذر زمان مورد بررسی قرار می‌دهد.
 
از هر 3 بازماندة سرطان یک نفر خبر از عملکرد اجتماعی ضعیف می‌دهد
هیوسن و همکارانش از 141 بیمار در 5 بیمارستان آمریکا خواستند تا به یک نظرسنجی در زمان دریافت اولین تشخیص در مورد سرطان و همچنین یک سال و دو سال پس از این زمان جواب دهند. این بیماران 14 تا 39 ساله بودند.
محققان زندگی اجتماعی بیماران را در این مقاطع زمانی مورد بررسی قرار دادند اما در عین حال به روندهای عملکرد اجتماعی در فاصلة این بازه‌های زمانی نیز پرداختند.
در کل، مطالعه نشان داد که بازماندگان سرطان در مقایسه با هنجارهای جمعیت عمومی و افراد فاقد سرطان دارای عملکرد اجتماعی پایین‌تری هستند.
هیوسن و تیمش دریافتند که از هر سه فرد جوان بازماندة سرطان یک نفر در هر مقطع از مطالعه دارای عملکرد اجتماعی پایین‌تری است. به علاوه، ‌اگرچه به نظر می‌رسد که عملکرد اجتماعی بیماران در اولین سال پس از تشخیص سرطان افزایش می‌یابد، در مقایسه با جمعیت عمومی یا عموم مردم این عملکرد پس از گذشت دو سال هنوز بدتر است.
بر مبنای اعلام این مطالعه، همچنین احتمال قرار گرفتن تحت درمان در این بیماران کمتر است. بازماندگان از افزایش میزان پریشان‌حالی روانی و نگرانی در مورد اثرات منفی تشخیص سرطان بر زندگی تجاری، تصویر جسمانی، سابقة کاری، ارتباطات و برنامه‌ریزی برای تشکیل خانواده خبر می‌دهند.
بازماندگان جوان سرطان همچنین برای ابتلاء به علایم جسمانی بیشتر ضعیف بوده و نیز دچار این حس هستند که از حمایت اجتماعی کافی برخوردار نیستند.
نویسندة رهبر مطالعه اهمیت یافته‌های تحقیق را چنین تفسیر می‌کند:
"کاهش علایم فیزیکی و پریشانی روانی و تقویت حمایت اجتماعی از طریق مداخله در دورة زمانی پس از درمان می‌تواند به طور بالقوه به این بازماندگان جوان سرطان در پیوند مجدد بهتر با جامعه کمک کند."

Source:
Young survivors have social difficulties years after cancer diagnosis
Written by Ana Sandoiu
Published in: medicalnewstoday.com
20 March 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.