دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چگونه چربی به گسترش سرطان منجر می‌شود

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• هانر وایتمن
• ترجمة هامیک رادیان

محقق ارشد مطالعه، پروفسور سالوادور ازنار بنیتا / Salvador Aznar Benitah از انستیتو تحقیقاتی بارسلونا (IRB)، و همکارانش یافته‌های خود را به تازگی در نشریة نیچر / Nature منتشر کرده‌اند.
تخمین زده می‌شود که در سال 2016 فقط در ایالات متحد آمریکا 1.6 میلیون نفر با تشخیص سرطان روبه‌رو شوند.
اگرچه شمار رشد یابنده‌ای از بیماران شانس بقاء دارند، انتظار می‌رود که نزدیک به 600000 نفر فقط در آمریکا بر اثر سرطان جان خود را از دست بدهند.
هر قدر بیماری زودتر تشخیص داده شود، شانس موفقیت درمان بیشتر خواهد بود. وقتی سرطان به دیگر نقاط بدن گسترش پیدا کند – فرآیندی که به نام متاستاز شناخته می‌شود – کنترل و درمان آن دشوارتر می‌‌گردد.
در فرآیند متاستاز سلول‌های سرطانی از مبدأ ایجاد سرطان جدا می‌شوند و از طریق جریان خون و سیستم لنفاوی به دیگر نقاط بدن گسترش می‌یابند و در آنجا تومورهای جدید شکل می‌گیرد.

پروتئین CD36، "مارکر سلول‌های متاستاتیک"
در حالی که متاستاز یک دلیل اصلی مرگ بر اثر سرطان شناخته می‌شود، ساز و کار دقیق ایجاد آن هنوز ناشناخته است، که این موضوع توسعة داروهای تازه‌ای را که قادر به توقف بیماری باشند با چالش بزرگی مواجه می‌کند.
در هر حال، در مطالعة جدید پروفسور بنیتا و تیمش موفق به کشف پروتئینی شدند که نقشی کلیدی در متاستاز سرطان بازی می‌کند، یافته‌ای که می‌تواند منجر به ایجاد درمان‌های ضد متاستاز شود.
برای مطالعة خود محققان در ابتدا به آنالیز سلول‌های غیر متاستاتیک برگرفته از تومورهای بیماران مبتلاء به انواع سرطان شامل سرطان دهان، ملانوم، سرطان تخمدان، سرطان مثانه، سرطان ریه و سرطان پستان پرداختند.
تیم تحقیق در کوران این آنالیز متوجه بیان بیش از حد پروتئینی به نام CD36 در سلول‌های متاستاتیک شد. وقتی این پروتئین به سلول‌های سرطانی غیر متاستاتیک اضافه شد، این سلول‌ها نیز دچار متاستاز شدند، که این تأییدگر نقش CD36 در گسترش سرطان بود.
پروفسور بنیتا می‌گوید: "اگرچه ما هنوز این موضوع را در مورد تمامی انواع تومور آزمایش نکرده‌ایم، اما می‌توانیم اعلام کنیم که CD36 یک مارکر عمومی سلول‌های متاستاتیک است."

رژیم غذایی پُرچربی متاستاز سرطان را از طریق CD36 تقویت می‌کند
در مرحلة بعد، محققان بر آن شدند تا در این مورد تحقیق کنند که چگونه چربی رژیم غذایی می‌تواند به گسترش سرطان کمک کند. آنها پیش از اینکه موش‌ها را به نوعی از سرطان دهان انسانی مبتلاء کنند، حیوانات را با یک رژیم غذایی پرچربی تغذیه کردند.
در مقایسه با موش‌های دارای تغذیة نرمال، موش‌های تغذیه شده با چربی زیاد متاستاز سرطانی بیشتری نشان دادند و شکل‌گیری تومورها نیز در آنها گسترده‌تر بود.
محققان سپس بر آن شدند تا ببینند که آیا CD36 نقشی در افزایش متاستاز سرطان در پاسخ به چربی رژیم غذایی بازی می‌کند.
به مدت دو روز محققان تومورهای سرطان دهان انسانی را با اسید پالمیتیک – یک اسید چرب اشباع شده که در سبزیجات و چربی حیوانی یافت می‌شود – مورد مداوا قرار دادند. آنها سپس یا تومورهای درمان شده و یا درمان نشده را با پروتئین CD36 به موش‌هایی که همگی دارای تغذیه نرمال بودند تزریق کردند.
تیم تحقیق متوجه شد که تمامی موش‌های دریافت کنندة تومورهای تحت درمان با پالمیتیک اسید دچار متاستازهای سرطانی شدند، در حالی که فقط نیمی از موش‌های مورد تزریق تومورهای درمان نشده دچار این عارضه شدند.
بر مبنای نظر پروفسور بنیتا این یافته وجود "ارتباط مستقیم میان چربی دریافتی و افزایش بالقوة متاستاز از طریق CD36" را نشان می‌دهد.
"مطالعات بیشتر برای آشکار کردن این ارتباط جذاب مورد نیاز است، بیشتر از همه به این دلیل که کشورهای صنعتی در حال ثبت افزایش هشدار دهندة مصرف چربی‌های اشباع شده و قند هستند.
چربی برای کارکرد بدن ضروری است، اما مصرف کنترل نشدة آن می‌تواند به سلامت انسان آسیب برساند، همچنان که در مورد برخی تومورها مثل سرطان رودة بزرگ پیشتر نشان داده شده است، و در مورد متاستاز، چنان که ما در این مطالعه اعلام کرده‌ایم."

آنتی‌بادی‌های بلوک کنندة CD36 به شکل چشمگیری متاستاز سرطان را کاهش دادند
در بخش پایانی مطالعه پروفسور بنیتا و تیمش آنتی‌بادی‌های بلوک کنندة CD36 را به موش‌های مبتلاء به سرطان دهان انسانی دادند.
محققان متوجه شدند که این آنتی‌بادی‌ها به طور کامل از گسترش سرطان پیشگیری می‌کند.
وقتی آنتی‌بادی‌های CD36 به موش‌هایی که پیشتر سرطان دهان انسانی در آنها گسترش یافته بود داده شد، محققان شاهد کاهشی به میزان 80 تا 90 در متاستاز تومورها و نیز کاهش ابعاد آنها شدند. در 20 درصد موش‌ها تومورهای متاستاتیک به طور کامل ریشه‌کن شد.
محققان می‌نویسند که موش‌های درمان بلوک CD36 دچار هیچ‌گونه عوارض جانبی نشدند.
با کنار هم گذاشتن این یافته‌ها، محققان بر این باورند که یافته‌های آنها راه را برای داروهای جدیدی که می‌تواند گسترش سرطان را متوقف سازد هموار می‌کند.
پروفسور بنیتا می‌گوید: "ما انتظار داریم این مطالعه اثری بزرگ بر جامعة علمی و پیشرفت‌های گسترده‌تر در تحقیقات متاستاز داشته باشد، و امیدواریم قادر به تأیید اعتبار پتانسیل CD36 به عنوان درمان ضد متاستاز باشیم. اتفاقاتی از این دست هر روزه روی نمی‌دهند."
تیم تحقیق اکنون در فرآیند خلق داروهای جدید مبتنی بر آنتی‌بادی با هدف CD36 و بلوک کردن آن است، که محققان امیدوارند این داروها روزی باعث درمان طیف گسترده‌ای از سرطان‌ها شود./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.